"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.
Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.
Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.
Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Zobacz także
2014-03-01, godz. 10:49
Latynoskie rytmy na zakończenie karnawału. Publiczność zachwycona [ZDJĘCIA]
W piątek publiczność szczecińskiej Filharmonii przeniosła się do klimatu Hawany w latach 30. Zachwytom nie było końca.
» więcej
2014-02-28, godz. 14:25
Mojżesz wróci wiosną do Szczecina
Stuletnia kopia rzeźby Mojżesza Michała Anioła po wielu latach starań powróci do Szczecina. Całość kosztować będzie 230 tysięcy złotych, z czego 200 tysięcy to koszt wykupienia posągu, a 30 kosztować będzie rozebranie drzwi…
» więcej
2014-02-27, godz. 20:52
Ambitny pop w szczecińskim biurowcu. Kręcą Wilento i Orłowski [ZDJĘCIA, WIDEO]
Szczeciński duet Wilento/Orłowski nagrywał w czwartek teledysk promujący ich pierwszą płytę. Premiera krążka oraz klipu odbędzie się 31 marca w Radiu Szczecin.
» więcej
2014-02-26, godz. 21:00
Zmagania Jazzowe w Radiu Szczecin. Zagrało trio Wróblewskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]
Pianista jazzowy Michał Wróblewski zagrał w Radiu Szczecin. W środę wieczorem, w ramach 13 edycji Zmagań Jazzowych, wystąpił w studiu koncertowym S-1 wraz ze swoim trio.
» więcej
2014-02-25, godz. 21:10
Trójwymiarowy średniowieczny Szczecin w Zamku Książąt Pomorskich
Inspiracją do stworzenia makiety była Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego Lubinusa, która powstała na początku XVII wieku. Stworzył ją niemiecki matematyk i kartograf, Eilhard Lubinus. Do zbiorów szczecińskiego Zamku trafiła ponad…
» więcej
2014-02-24, godz. 21:20
Teatr na żywo zachwycił widzów [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO]
"Światło w nocy" Macieja Karpińskiego w teatrze radiowym zobaczyli i usłyszeli słuchacze Radia Szczecin. W poniedziałek wieczorem w studiu koncertowym S-1 odbyła się premiera spektaklu.
» więcej
2014-02-24, godz. 09:02
Kolejny teatr Radia Szczecin z gwiazdorską obsadą
Teatr Radia Szczecin zaprasza na kolejną sztukę: przedstawienie "Światło w nocy", zabawny dramat filozoficzno - logiczny Macieja Karpińskiego. W rolach głównych znani aktorzy: Wojciech Mecwaldowski, Wojciech Błach i Krzysztof Czec…
» więcej
2014-02-22, godz. 13:04
Siedemnastka stuknęła. Świętuje Czarny Kot Rudy
Czarny Kot Rudy, czyli scena kabaretowa Teatru Polskiego w Szczecinie świętuje 17. urodziny.
» więcej
2014-02-19, godz. 16:58
Dorociński kręcił w Świnoujściu [ZDJĘCIA, WIDEO]
Marcin Dorociński w roli policjanta i świnoujski kapitanat portu, który "gra" komisariat - od wtorku niemieccy filmowcy kręcą w Świnoujściu sceny do pilotażowego serialu pt. "Śmierć nad morzem".
» więcej
2014-02-18, godz. 21:36
Jak kibice promują swój klub? Pilch pokazuje "Pogoń na Kulturę" [ZDJĘCIA]
Murale, samochody pomalowane w klubowe barwy i wiele innych przykładów miłości kibiców do Pogoni Szczecin można obejrzeć na zdjęciach, jakie zrobił szczecinianin Ryszard Pilch. Wystawę "Pogoń na Kulturę" od wtorku można oglądać…
» więcej