Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2014-03-08, godz. 10:16 Najstarszy festiwal teatralny coraz bliżej Prawie 60 wydarzeń, w tym 10 konkursowych, goście ze Szwecji, Belgii, Niemiec i Norwegii - za miesiąc rusza Festiwal Teatralny, czyli Kontrapunkt. » więcej 2014-03-08, godz. 08:58 "Dopiero jak gra mistrz widzimy, co to jest piękna muzyka" Niezwykle charyzmatyczny, światowej sławy dyrygent i kompozytor poprowadził szczecińskich filharmoników - Jerzy Maksymiuk wystąpił w piątek w Szczecinie. » więcej 2014-03-07, godz. 19:15 Surrealistyczny świat w Zajezdni Sztuki Dwadzieścia cztery płótna Jarosława Jaśnikowskiego, malarza surrealistycznego można oglądać w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. » więcej 2014-03-07, godz. 18:00 Muzyczna uczta w Filharmonii Szczecińskiej Muzyka Beethoveena i Strawińskiego w interpretacji Jerzego Maksymiuka zabrzmią w piątek o 19 w Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2014-03-07, godz. 06:30 Kurt Elling zachwycił szczecinian. Mistrz jazzu zaśpiewał po polsku Były bisy, owacje na stojąco i dziesiątki zdjęć z wielbicielami po koncercie. Kurt Elling - jeden z najwybitniejszych wokalistów jazzowych na świecie wystąpił w czwartek wieczorem w Szczecinie. » więcej 2014-03-06, godz. 22:36 Dzika przyroda na zdjęciach w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Od czwartku do 30 marca w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie można oglądać wystawę Wildlife Photographer of the Year. » więcej 2014-03-06, godz. 13:04 Zabrzmi muzyka z oskarowych produkcji. Spełniają marzenia dzieci [WIDEO] Szczecińscy artyści zagrają wielki charytatywny koncert, by spełnić marzenia dzieci. Wystąpią m.in. Krzysztof Meisinger, OHO!KOKO, Baltic Neopolic Orchestra czy studenci Akademii Sztuki. W repertuarze oskarowa muzyka filmowa. » więcej 2014-03-04, godz. 06:22 Swojskie klimaty w Teatrze Polskim. Zagrała Kapela Wileńska Wilniuki świętują w Szczecinie. W poniedziałek wieczorem, czyli w dniu patrona Litwy - św. Kazimierza Stowarzyszenie "Świteź" zorganizowało w Teatrze Polskim popularne "kaziuki". » więcej 2014-03-03, godz. 20:38 Wieczór gwiazd. "Karaluchy" w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO] Eksplozja światła, muzyka na żywo i przede wszystkim najlepsi polscy aktorzy. W studiu koncertowym Radia Szczecin odbyła się prezentacja audiobooka w znakomitej obsadzie. » więcej 2014-03-03, godz. 16:21 Audiobook w gwiazdorskiej obsadzie w Radiu Szczecin. Szyc w roli komisarza [ZDJĘCIA, WIDEO] Borys Szyc zagra głównego bohatera komisarza Harrego Hole w kryminale norweskiego pisarza Jo Nesbo "Karaluchy". Premiera audiobooka w gwiazdorskiej obsadzie w poniedziałek o 19 w studiu koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego w Radiu Szcz… » więcej
486487488489490491492