Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2013-07-23, godz. 06:46 Nowe tablice przy pomnikach i zabytkach [ZDJĘCIA] Będziemy wiedzieć więcej o szczecińskich zabytkach. Przed finałem regat The Tall Ships Races miasto zamontuje 48 tablic informacyjnych przy najbardziej charakterystycznych miejscach w stolicy Pomorza Zachodniego. » więcej 2013-07-21, godz. 16:14 Bluesmani "w balladowej otoczce" na Zamku Pierwsza publiczna prezentacja nowej płyty szczecińskiego zespołu After Blues. Utwory z albumu 'Proszę bardzo' będzie można usłyszeć na żywo w niedzielę wieczorem podczas koncertu na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2013-07-21, godz. 15:04 Warsztaty, dyskusje i gotowanie. Niedziela na Karuzeli [ZDJĘCIA] Monodram Krystyny Jandy 'Danuta W.', cebulowa teoria szczęścia, a na deser pokaz kuchni molekularnej - to tylko kilka spośród 40 propozycji przygotowanych na ostatni dzień Karuzeli Cooltury w Świnoujściu. » więcej 2013-07-20, godz. 08:58 Miłość na Karuzeli. Co w sobotę? [ZDJĘCIA] Karuzela Cooltury rozkręciła się w Świnoujściu. W sobotę na uczestników festiwalu czekają kolejne spotkania, spektakle i dyskusje. » więcej 2013-07-19, godz. 17:27 "Pagal Nala", czyli muzyka z Dalekiego Wschodu Cafe Rico zaprasza na koncert w szczecińskim Inkubatorze Kultury przy alei Wojska Polskiego. » więcej 2013-07-19, godz. 07:24 Karuzela już się kręci. Wokół miłości [DUŻO ZDJĘĆ] Spektakle, spotkania autorskie, koncerty i warsztaty - w sumie ponad 150 różnych wydarzeń. W piątek w Świnoujściu rusza Karuzela Cooltury. Nad morze przeniosła się ekipa Radia Szczecin, która już od czwartku nadaje ze specjalnego… » więcej 2013-07-18, godz. 07:00 Radio Szczecin rozkręca Karuzelę [DUŻO ZDJĘĆ] Spotkania, debaty, wystawy i spektakle - w sumie ponad 150 wydarzeń w trzy dni. W piątek w Świnoujściu rusza Karuzela Cooltury. Właśnie tam przeniosła się też ekipa Radia Szczecin, która od czwartkowego poranka nadaje ze specjalnego… » więcej 2013-07-17, godz. 12:26 Muzeum Morskie. Kiedy powstanie i jakie będzie? Ważą się losy szczecińskiego Muzeum Morskiego. Według planów, pierwsi turyści mieli je zwiedzać już w tym roku. Powstał nawet projekt budynku na Łasztowni. Na razie jednak nie wiadomo, jaka będzie nowa placówka. Wszystko 'rozbiło… » więcej 2013-07-16, godz. 18:15 Zamiast sceny - nauka w seminarium Zwycięzca drugiej edycji telewizyjnego talent show 'Must Be The Music' przerywa artystyczną karierę. Pochodzący z Gryfina wokalista - Maciej Czaczyk chce zostać księdzem. Właśnie wstąpił do Seminarium Duchownego. » więcej 2013-07-16, godz. 10:26 W XIX wieku na morzach królowały żagle Marynistyczna wystawa na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Od wtorku można tam oglądać XIX-wieczne grafiki ukazujące 'Zmierzch żagli na Bałtyku'. » więcej
495496497498499500501