"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.
Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.
Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.
Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Zobacz także
2013-11-15, godz. 07:13
Historia Filipinek spisana. Zespół promuje książkę i nagrywa audiobooka [ZDJĘCIA, WIDEO]
W ciągu 15 lat swojego istnienia dały ponad cztery tysiące koncertów, sprzedały ponad dwa miliony płyt. W czwartek gościły w Studiu Bałtyk Radia Szczecin, nagrywały w naszej rozgłośni audiobooka, a wieczorem promowały swoją …
» więcej
2013-11-14, godz. 18:37
Bogato ilustrowana monografia muzeum. Prezent na jubileusz
Gmach Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego na stulecie istnienia dostał monografię.
» więcej
2013-11-14, godz. 16:22
"To najważniejsza książka o Szczecinie po wojnie". Promocja w Książnicy
Jak Stettin zamieniał się w Szczecin opisuje w swej książce "Między Stettinem, a Szczecinem" Jan Musekamp, który w czwartek będzie gościem Książnicy Pomorskiej.
» więcej
2013-11-14, godz. 07:29
BNO i Chorzy "Włączą orkiestrę" [ZDJĘCIA, WIDEO]
Szczeciński zespół rockowy Chorzy wraz z Baltic Neopolis Orkiestrą zagrają w czwartek wieczorem w studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin. To będzie kolejny koncert z cyklu "Włącz orkiestrę".
» więcej
2013-11-12, godz. 19:32
Balet w szczecińskim centrum handlowym [WIDEO]
Baletmistrzowie szczecińskiej Opery zatańczyli w centrum handlowym "Kaskada".
» więcej
2013-11-12, godz. 14:36
Gorąca dyskusja po słuchowisku "Chłopiec malowany" [ZDJĘCIA]
Moment, gdy dociera informacja o śmierci jest najtrudniejszy - wspomina wdowa po szczecińskim żołnierzu, który po misji w Afganistanie popełnił samobójstwo. Katarzyna Wiśniewska była jednym z gości premiery słuchowiska pt. "Chłopiec…
» więcej
2013-11-09, godz. 18:19
Warsztaty z gwiazdą jazzu w Radiu Szczecin. Przyjść i zaśpiewać może każdy [WIDEO]
Jazzowa wokalistka Monika Borzym, która ma na koncie dwie solowe płyty, zaprasza na warsztaty muzyczne do studia koncertowego Radia Szczecin.
» więcej
2013-11-08, godz. 21:15
Balet w centrum handlowym [WIDEO]
Szczecińscy baletmistrzowie zatańczyli w centrum handlowym Galaxy. W ten sposób promowali najnowsze widowisko Opery na Zamku w Szczecinie pt. "Ogniwa".
» więcej
2013-11-08, godz. 11:10
16-latek z Goleniowa nagrywa z legendami. Płyta powstaje w LA
Nastoletni geniusz heavy metalu z Goleniowa nagrywa pierwszą płytę. Igor Gwadera w studiu znajdzie się z muzykami legendarnych zespołów.
» więcej
2013-11-07, godz. 20:07
Zamiast świecić pustkami, zamieni się w księgarnię?
W "Okrąglaku" znajdującym się u zbiegu al. Niepodległości i ul. Dworcowej w Szczecinie być może wkrótce będą sprzedawane książki. Starania o dzierżawę budynku, w którym przez wiele lat działało Centrum Informacji Turystycznej…
» więcej