Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2013-06-21, godz. 12:26 Setka stuknęła. Gmach ma urodziny Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie kończy 100 lat. W piątek odbędzie się otwarcie wystawy jubileuszowej w budynku na Wałach Chrobrego. To ekspozycja '1913.Święto Wiosny', która ma przypomnieć krajobraz dawnego, kulturalnego… » więcej 2013-06-21, godz. 08:13 Henryk Sawka już nie tylko rysuje [WIDEO] Znany rysownik i satyryk - Henryk Sawka wraz ze swoim zespołem Klezmer Band nagrywa w Radiu Szczecin swoją pierwszą płytę. Debiutancki album będzie gotowy po wakacjach. » więcej 2013-06-21, godz. 07:55 Koncert Sinead w Szczecinie: "Ten głos ma moc" Ponad dwa tysiące osób zgromadził na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie koncert Sinead O`Connor. Irlandzka artystka, kompozytorka i autorka tekstów zaśpiewała w ramach festiwalu Music Fest. » więcej 2013-06-20, godz. 18:04 Słuchowiska Radia Szczecin w Polskim Opowieści radiowych opartych na twórczości szczecińskiego autora - Artura Daniela Liskowackiego będzie można posłuchać w czwartek wieczorem w Teatrze Polskim. » więcej 2013-06-19, godz. 15:21 Wybieramy najładniej wyremontowaną kamienicę 26 szczecińskich kamienic ubiega się o tytuł najładniej wyremontowanego budynku. Trwa konkurs na najlepszą renowację ubiegłego roku. Mieszkańcy mogą głosować w internecie. » więcej 2013-06-19, godz. 12:13 Sinead O'Connor w Radiu Szczecin [WYWIAD] Ta irlandzka wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów debiutowała w latach 80. z zespołem In Tua Nua, natomiast karierę solową rozpoczęła w 1986 roku. » więcej 2013-06-17, godz. 06:38 Można się zapisać do chóru Rusza nabór do Chóru Akademickiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. » więcej 2013-06-14, godz. 18:26 Kolejne pokolenia Greków w Polsce Było ich nawet 14 tysięcy - teraz zostało niespełna 3. Mowa o Grekach, którzy w wyniku wojny domowej w swoim kraju w 1948 roku znaleźli się w Polsce. » więcej 2013-06-13, godz. 17:53 "To będzie perełka w regionie" Multimedialne prezentacje i zbiory z ponad 30 europejskich muzeów, cztery poziomy dla zwiedzających, w tym jeden podziemny pod murami obronnymi. Tak wygląda odremontowany budynek średniowiecznej Bastei w Stargardzie. » więcej 2013-06-13, godz. 09:02 Prestiżowy dziennik opublikował zdjęcia szczecinianina Zdjęcia Tomasza Lazara trafiły na pierwszą stronę międzynarodowego dziennika 'International Herald Tribune'. Gazeta opublikowała fotografie, które szczecinianin zrobił w Kosowie. » więcej
501502503504505506507