Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2013-10-19, godz. 16:14 Kto wygra Festiwal Młodych Talentów? Znamy finalistów Zespół Kurki, szczecińska grupa OHO!KOKO oraz pochodzący również ze Szczecina duet Magda Wilento i Szymon Orłowski - to finaliści tegorocznego Festiwalu Młodych Talentów. Zwycięzcę poznamy w sobotę wieczorem. » więcej 2013-10-19, godz. 11:25 Muzyczna kariera Majdana nabiera rozpędu. Płyta prawie gotowa Rockowy zespół The Trash, w którym gitarzystą jest były bramkarz Pogoni Szczecin - Radosław Majdan kończy pracę nad pierwszym albumem. » więcej 2013-10-19, godz. 09:23 Festiwal wystartował. Mela zaśpiewała w TRAFO [ZDJĘCIA] Mela Koteluk zauroczyła szczecińską publiczność. Wokalistka wystąpiła w piątek w Trafostacji Sztuki w ramach Festiwalu Młodych Talentów. To był pierwszy koncert takiej gwiazdy w otwartej niedawno galerii sztuki. » więcej 2013-10-18, godz. 18:56 Japońskie zwyczaje w Pałacu Młodzieży Organizowany już po raz szósty Japan Fest przybliża szczecinianom Kraj Kwitnącej Wiśni. » więcej 2013-10-18, godz. 18:27 Poszukiwania "talentów" trwają w Myśliborzu O kilka tysięcy zł nagrody i wyróżnienie pod nazwą "szczebel do kariery" walczą młodzi kompozytorzy, autorzy tekstów i muzycy z całej Polski. W Myśliborskim Ośrodku Kultury rozpoczął się festiwal SMAK. » więcej 2013-10-18, godz. 18:24 Bartłomiej Nizioł – światowej sławy solista wystąpi w Filharmonii w Szczecinie Koncerty na flet, obój, fagot i skrzypce Wolfganga Amadeusza Mozarta złożą się na piątkowy wieczór w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2013-10-18, godz. 17:29 Filmowy maraton w kinie Zamek Pierwsze filmy konkursowe obejrzy w piątek publiczność 22. Europejskiego festiwalu dokumentART. » więcej 2013-10-18, godz. 14:43 Każdy może pomalować instrument w centrum miasta Dzięki Akademii Sztuki na placu Żołnierza Polskiego w Szczecinie stanęło kolorowe pianino. Organizatorzy zapraszają do jego pomalowania. Akcja "Przechodniu zmień pianino!" potrwa przez cały weekend. » więcej 2013-10-18, godz. 12:55 Koteluk, Zaryan i Lach, czyli kobieca edycja Festiwalu Młodych Talentów Piosenkarki: Mela Koteluk, Iza Lach, i Aga Zaryan, a także zespół Mikromusic - to gwiazdy tegorocznego Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Impreza rusza w piątek w Trafostacji Sztuki przy ulicy Świętego Ducha i potrwa do nied… » więcej 2013-10-17, godz. 11:52 Michał Bajor w Radiu Szczecin [WYWIAD] Michał Bajor - aktor i piosenkarz - był gościem czwartkowej audycji "Moje miasto, moja muzyka". » więcej
503504505506507508509