Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Aleksy Pawlak - człowiek, który Szczecin kocha bardziej niż jakiekolwiek inne miasto - pokazuje swoje zbiory w Muzeum Historii Miasta. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Aleksy Pawlak - człowiek, który Szczecin kocha bardziej niż jakiekolwiek inne miasto - pokazuje swoje zbiory w Muzeum Historii Miasta. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Aleksy Pawlak - człowiek, który Szczecin kocha bardziej niż jakiekolwiek inne miasto - pokazuje swoje zbiory w Muzeum Historii Miasta.
W jednej z gablot można zobaczyć sediniana - medale, porcelanę pamiątkową czy np. łyżki sztućce z podobizną Sediny - mitycznej bogini Szczecina. W innej karty wstępu, bilety, zaproszenia na bale i koncerty, w jeszcze innej cenniki, kalendarze, tablice z widokami Szczecina.

Elementem kolekcji może być pudełko od zapałek, szkic do pomnika albo unikatowa przedwojenna pocztówka za kilkaset złotych. Aleksy Pawlak jest kolekcjonerem od 20 lat.

- Jest wiele rzeczy, które są interesujące w Szczecinie, które wciąż czekają, żeby je ktoś odkrył. My, kolekcjonerzy nie odkrywamy rzeczy wielkich, doniosłych, które zmieniają historię. Na pewno nie. Ale myślę, że takie drobne, które sprawiają, że jest fajnie - mówi.

Tłumnie zebrani na wernisażu chwalą wystawę. - Dla nas, którzy tutaj mieszkamy, jest to ważne. Przyciąga uwagę różnorodność obiektów, można poznać historię - oceniają.

Wystawa będzie dostępna do października.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2013-12-24, godz. 11:41 Grzegorz Turnau w Radiu Szczecin [WYWIAD] Grzegorz Turnau - krakowski poeta, pianista i kompozytor - odwiedził w Wigilię Radio Szczecin. Był gościem audycji "Moje miasto moja muzyka" i opowiadał o swoich świętach. » więcej 2013-12-22, godz. 21:41 Kolędy i pastorałki na dworcu Szczecin Główny [ZDJĘCIA] Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki zaśpiewali dziś podróżnym na szczecińskim dworcu kolejowym członkowie Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. » więcej 2013-12-22, godz. 14:50 Najpiękniejsze polskie kolędy zabrzmią na dworcu. Zaśpiewa CHAPS Na koncert kolęd, który w niedzielę wieczorem odbędzie się na Dworcu Głównym PKP w Szczecinie, zaprasza Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. » więcej 2013-12-21, godz. 10:12 Urodziny Kina Zamek. Niepowtarzalny klimat i nowoczesny sprzęt Lifting na urodziny. Kino Zamek w Szczecinie świętuje 50-lecie istnienia i z tej okazji przeszło remont. » więcej 2013-12-20, godz. 17:02 "Opowieść wigilijna" w Operze. W rolach głównych: Damięcki i 150 baletnic "Opowieść wigilijną" z udziałem 150 małych baletnic i gwiazdy filmowej będzie można zobaczyć w piątek wieczorem w hali Opery na Zamku w Szczecinie. » więcej 2013-12-20, godz. 10:30 Mateusz Damięcki w Radiu Szczecin [WYWIAD, WIDEO] Mateusz Damięcki - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny - był gościem audycji "Moje miasto moja muzyka" w piątek po godzinie 10. » więcej 2013-12-19, godz. 10:06 Anna Cieślak w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO] Anna Cieślak to znana aktorka filmowa i teatralna, szczecinianka z urodzenia, warszawianka z wyboru. W czwartek była gościem audycji "Moje miasto moja muzyka". » więcej 2013-12-18, godz. 18:25 Włosi wyróżnili projekt Filharmonii Szczecińskiej Projekt nowej Filharmonii Szczecińskiej najlepszy we Włoszech. Projektanci z hiszpańskiego Estudio Barozzi Veiga wygrali konkurs organizowany przez Krajową Radę Włoskich architektów, planistów i architektów krajobrazu. » więcej 2013-12-18, godz. 11:10 "Szczecińska pastorałka miała być liryczną balladą rockową" [WIDEO] Nastrojowe piosenki często bardziej zapadają w pamięć niż energetyczne utwory, a szczecińska pastorałka w założeniu miała być bardzo spokojna. Tak w środowym Studiu Bałtyk o swojej kompozycji mówili współtwórcy utworu "Siłą… » więcej 2013-12-17, godz. 17:56 Pierwsza taka książka na rynku. "Grudzień 1970 w Szczecinie" "Grudzień 1970 w Szczecinie" - to tytuł pierwszej monografii poświęconej szczecińskim protestom robotniczym. Książka autorstwa Michała Paziewskiego ukazała się 17 grudnia - w 43. rocznicę rewolty. » więcej
496497498499500501502