Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Klub Filmowy "Cuma"/Stowarzyszenie OFFicyna.
Fot. Klub Filmowy "Cuma"/Stowarzyszenie OFFicyna.
Prace nad publikacją Dzieje Pomorza Zachodniego od 1945 do 1989 roku chce rozpocząć szczeciński Instytut Pamięci Narodowej. Będzie to pierwsza tego typu kompleksowa książka powstała po zmianach ustrojowych w Polsce.
Ma to być praca zbiorowa, w której mają znaleźć się rozdziały poświęcone m.in. komunistycznej władzy, opozycji, stosunkom państwo-Kościół, a także gospodarce i kulturze.

- Potrzebna nam jest historia popularno-naukowa, która - mówiąc wprost - trafi pod strzechy, tzn. do dzieci, młodzieży, uczniów, wszystkich zainteresowanych historią regionu, czyli taka napisana rzetelnym językiem i w sposób zobiektywizowany, bez jakichś prób gloryfikacji PRL - mówi Krzysztof Kowalczyk, dyrektor IPN w Szczecinie i pomysłodawca przedsięwzięcia.

Opracowanie będzie powstawać kilka lat. - Dobra książka, zwłaszcza popularno-naukowa, nie powstaje z dnia na dzień. To wymaga pracy, zaangażowania, pobytu w archiwach, wreszcie napisania prostym, czytelnym, a jednocześnie precyzyjnym językiem. To jest niezmiernie trudne zadanie, które wymaga czasu, ale warto takie wyzwanie podjąć - tłumaczy Kowalczyk.

Dyrektor szczecińskiego IPN chce też powołać komitet honorowy, który będzie patronował publikacji.
- Potrzebna nam jest historia popularno-naukowa, która - mówiąc wprost - trafi pod strzechy, tzn. do dzieci, młodzieży, uczniów, wszystkich zainteresowanych historią regionu - mówi Krzysztof Kowalczyk, dyrektor IPN w Szczecinie i pomysłodawca przedsięwzię
- Dobra książka, zwłaszcza popularno-naukowa, nie powstaje z dnia na dzień. To wymaga pracy, zaangażowania, pobytu w archiwach, wreszcie napisania prostym, czytelnym, a jednocześnie precyzyjnym językiem - mówi Kowalczyk.

Zobacz także

2014-11-18, godz. 13:22 Małgorzata ze Szczecina jedzie z nami na koncert Bryana Ferrego Małgorzata ze Szczecina wygrała bilet na berliński koncert Bryana Ferrego w ramach akcji "Radio Szczecin live in Berlin". » więcej 2014-11-17, godz. 14:45 57 lat temu powstał w Szczecinie DOT Dokładnie 57 lat temu - 17 listopada 1957 roku rozpoczął swoją działalność Doświadczalny Ośrodek Telewizyjny w Szczecinie. Pierwsze studio powstało na siódmym piętrze Odzieżowca przy ulicy Tkackiej. » więcej 2014-11-17, godz. 11:39 Bryan Ferry kolejną gwiazdą naszej akcji Radio Szczecin "Live in Berlin" Kolejna odsłona akcji Radia Szczecin "Live in Berlin" i tym razem rozdajemy zaproszenia na koncert brytyjskiego artysty Bryana Ferry'ego. » więcej 2014-11-15, godz. 21:58 Agnieszka Twardowska w ćwierćfinale "The Voice of Poland" Wokalistka szczecińskiego zespołu After Blues, Agnieszka Twardowska awansowała do ćwierćfinału programu "The Voice of Poland", czyli telewizyjnego talent show. » więcej 2014-11-15, godz. 08:08 Dyrygent Adam Sztaba pod wrażeniem filharmonii Ponad dwugodzinny koncert odbył się w piątkowy wieczór w szczecińskiej Filharmonii. Wystąpiły dwie świetne wokalistki: Kasia Wilk i Natalia Kukulska. Adam Sztaba poprowadził orkiestrę Filharmonii. » więcej 2014-11-14, godz. 21:35 Wielka ucieczka po szczecińsku. Premiera nowego filmu Fadera Fabularyzowany dokument "Wielka ucieczka na północ" zobaczyli szczecinianie w Kinie Zamek. Premiera filmu odbyła się w piątek wieczorem. » więcej 2014-11-12, godz. 15:00 Średniowieczne odkrycie na szczecińskiej starówce Średniowieczne mury na terenie dawnego parkingu przy ulicy Wielkiej Odrzańskiej w Szczecinie. Na Starym Mieście trwają prace wykopaliskowe - robotnicy zabezpieczają fragmenty piwnic dawnych kamienic. » więcej 2014-11-12, godz. 15:00 Jedno z najważniejszych odznaczeń państwowych dla Anny Augustynowicz Anna Augustynowicz - reżyserka teatralna, od 1992 dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. » więcej 2014-11-12, godz. 11:26 Wielkie odkrycie w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Po czterdziestu latach pracownicy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odkryli, że jeden z ich eksponatów to element jednej z najsłynniejszych broni Trzeciej Rzeszy. » więcej 2014-11-12, godz. 08:29 Jeden z najlepszych fortepianów na świecie pojawił się w szczecińskiej Filharmonii Mamy w szczecińskiej Filharmonii jeden z najlepszych fortepianów w Polsce, a nawet na świecie. Tak twierdzi Karol Radziwonowicz, światowej sławy pianista i prezes Towarzystwa im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie. » więcej
454455456457458459460