Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Obraz "14 lutego 1950 w Nicei" francuskiego malarza Gérarda Singera. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Obraz "14 lutego 1950 w Nicei" francuskiego malarza Gérarda Singera. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Daleko od Moskwy". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Daleko od Moskwy". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Pretekstem do przygotowania historycznej wystawy "Daleko od Moskwy" w Muzeum Narodowym był nie pokazywany przez 60 lat obraz francuskiego malarza Gérarda Singera.
Monumentalne malowidło Singera zatytułowane "14 lutego 1950 w Nicei" spoczywało w magazynach muzeum od 1956 roku, kiedy socrealizm w polskiej sztuce przestał obowiązywać. Wystawa pokazuje wpływ ideologii komunistycznej na sztukę, ale nie tylko w tzw. bloku socjalistycznym, ale też w krajach kapitalistycznych.

Muzea swoje kolekcje tworzą przez długi czas. W magazynach znajdują się dzieła, które przez dziesiątki lat nie są eksponowane, tak jak obraz Singera - mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Lech Karwowski.

- Pewne rzeczy, które dostały się muzeum w skutek mniej lub bardziej przypadkowy czy zaplanowanej działalności, przez pewien czas starzeją się jak stare wino. Trzeba naprawdę dużo czasu zanim okaże się, że są świadectwami - może niekoniecznie chcianej, jednak naszej historii - tłumaczy Karwowski.

Takich świadectw zgromadziliśmy ponad sto - mówi kurator ekspozycji Szymon Kubiak.

- Artystów polskich, francuskich, włoskich, czechosłowackich, amerykańskich. To jest socjalistyczna treść ujęta w narodową formę - komentuje Kubiak.

Wystawa w gmachu na Wałach Chrobrego prezentowana będzie do końca czerwca.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2013-05-18, godz. 19:12 Sabaton gościem Radia Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO] Nie czujemy się gwiazdami rocka, przed nami jeszcze wiele pracy - mówili dzisiaj w Radiu Szczecin muzycy grupy Sabaton. » więcej 2013-05-18, godz. 13:59 Duchy zawładną Świnoujściem Noc Muzeów także nad morzem. W Świnoujściu otwarte do późna będą m.in. forty, natomiast w podziemiach Muzeum Rybołówstwa Morskiego po 19 pojawią się duchy. » więcej 2013-05-18, godz. 11:24 Zabytkowe pojazdy i stare ubrania w Zajezdni Sztuki Stare auta i ubrania z lat 70 zobaczą szczecinianie podczas Nocy Muzeów w Zajezdni Sztuki. » więcej 2013-05-18, godz. 10:48 Big Fat Mama w końcu zadebiutowała Po 10 latach działalności szczeciński zespół funkowy wydał pierwszą płytę. » więcej 2013-05-18, godz. 10:42 Kolej przygotowuje się do Nocy Muzeów Dla tych, którzy chcieliby zobaczyć, jakie zbiory i kolekcje posiadają inne miasta, PKP Intercity przygotowało specjalną ofertę. » więcej 2013-05-18, godz. 10:38 W sobotę Noc Muzeów, ale zwiedzamy od rana Łazienka Gorbaczowa, karoce Sobieskiego i kolekcja Dany to jedne z wielu atrakcji przygotowanych na dzisiejszą "Noc Muzeów" w Szczecinie. » więcej 2013-05-18, godz. 10:08 Sabaton gościem Radia Szczecin Grają melodyjny heavy metal, w tekstach sławili imię powstańców warszawskich - szwedzka grupa Sabaton będzie w sobotę gościem Radia Szczecin. » więcej 2013-05-18, godz. 01:00 Parafia w Moryniu świętuje Poświęcenie Papieskiej Drogi Światła, pielgrzymka z relikwiami bł. Jana Pawła II i festyn parafialny to część sobotniego programu uroczystości jubileuszowych 750-lecia kościoła w Moryniu. » więcej 2013-05-17, godz. 20:05 Obraz szczecinianki w międzynarodowej kolekcji Obraz szczecinianki Katarzyny Szeszyckiej w międzynarodowej kolekcji dzieł malarskich. Praca, która przedstawia dwóch mężczyzn skaczących do wody, trafiła do niemieckiego miasta Lünen. Znajdzie się w zbiorze obrazów wykonanych przez… » więcej 2013-05-17, godz. 18:06 Miłość i namiętność w Operze "Odcienie namiętności" to pierwszy od lat spektakl baletowy przygotowany przez Operę na Zamku w Szczecinie. Będzie można go zobaczyć w piątek wieczorem. Tancerzom będzie towarzyszyła muzyka wykonywana na żywo przez Orkiestrę Symfoniczną… » więcej
539540541542543544545