Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Szwajowa Niedziela" w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
"Szwajowa Niedziela" w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Wystawa zdjęć, wspólne oglądanie reportaży oraz koncert szantowy - tak wyglądała "Szwajowa Niedziela" poświęcona pamięci zmarłej pół roku temu szczecińskiej pisarki, dziennikarki i animatorki kultury Moniki Szwai.
Spotkanie odbyło się w Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni. Można tam było m.in. podziwiać fotografie wykonane przez pisarkę oraz posłuchać wspomnień jej przyjaciół, a wielu z nich to pierwowzory bohaterów jej powieści.

- Ludzie chcą spotykać się, by wspominać pisarkę - mówi Marek Szurawski, dziennikarz-marynista, szantymen i gospodarz "Szwajowej Niedzieli". - Był w niej optymizm życiowy, mimo rozmaitych zakrętów, humor, szukanie we wszystkim dobrych stron. Nawet obiecała swoim czytelnikom, że jej książki zawsze będą miały happy end. Chyba dlatego ludzie tak bardzo lubili jej powieści.

- To dzień wspomnień i wzruszeń, dzień związany z tak wspaniałą postacią jaką jest Monika Szwaja. Ponieważ jeżeli ktoś jest w naszych myślach i sercach tak wielu ludzi, to on po prostu jest, nawet jak żegluje gdzieś daleko nad nami - mówi współorganizatorka spotkania Laura Hołowacz ze Starej Rzeźni.

Podczas "Szwajowej Niedzieli" można było też zobaczyć telewizyjny dokument Moniki Szwai oraz reportaże o niej, w tym "Bohaterkę własnej książki" - dokument naszej redakcyjnej koleżanki Katarzyny Wolnik-Sayny. Spotkanie zakończył koncert zespołu szantowego "Ryczące Dwudziestki", jednej z ukochanych grup pisarki.

Monika Szwaja zmarła w listopadzie ubiegłego roku. Była autorką 15 książek, a także felietonistką oraz autorką tekstów piosenek. Jej wielką pasją było żeglarstwo. Przez lata pracowała w telewizji. Współpracowała też z Radiem Szczecin. Otrzymała tytuł Honorowego Ambasadora Szczecina.
- Ludzie chcą spotykać się, by wspominać pisarkę - mówi Marek Szurawski, dziennikarz-marynista, szantymen i gospodarz "Szwajowej Niedzieli".
- To dzień wspomnień i wzruszeń, dzień związany z tak wspaniałą postacią jaką jest Monika Szwaja - mówi współorganizatorka spotkania Laura Hołowacz ze Starej Rzeźni.

Zobacz także

2016-02-29, godz. 22:02 Muzyka ludowa i Chopin na jazzowo Muzyka polska w jazzowych aranżacjach zabrzmi we wtorek w szczecińskiej filharmonii. W sali symfonicznej wystąpi pochodząca ze Szczecina wokalistka Agnieszka Wilczyńska. » więcej 2016-02-29, godz. 21:25 Fryga nominowana do antynagrody Szczecińska Fryga, czyli siedmiometrowa rzeźba, która stoi na pl. Zamenhofa, została zakwalifikowana do finałowej dziesiątki plebiscytu 'Makabryła'. To coroczna nagroda portalu o architekturze bryla.pl dla najgorszej polskiej inwestycji… » więcej 2016-02-29, godz. 13:38 W Warszawie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstanie na warszawskim Mokotowie przy ulicy Rakowieckiej. » więcej 2016-02-29, godz. 07:48 Pierwszy Oscar w historii dla Leonardo DiCaprio [WIDEO] 'Spotlight' najlepszym filmem, Oscary dla Leonardo DiCaprio i Brie Larson, aż sześć statuetek dla 'Mad Max: Na drodze gniewu' m.in. za najlepsze kostiumy. W Los Angeles odbyła się 88. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii… » więcej 2016-02-27, godz. 18:02 Chóry z całego regionu w szczecińskim Zamku [ZDJĘCIA] Zespoły dziecięce, młodzieżowe, a także dorośli wzięli udział w corocznym przeglądzie chórów z województwa zachodniopomorskiego. » więcej 2016-02-27, godz. 17:05 Jazz w centrum handlowym [WIDEO, ZDJĘCIA] Koncert promujący zbliżający się festiwal Szczecin Jazz odbył się w sobotę w szczecińskim centrum handlowym Kaskada. » więcej 2016-02-27, godz. 14:19 Oscar produkowany będzie w Nowym Jorku [WIDEO] Przed nami 88. ceremonia rozdania filmowych nagród Oscara. Sama statuetka od dziesiątków lat powstawała w Chicago. Amerykańska Akademia Filmowa zdecydowała jednak, że Oscar produkowany będzie teraz w Nowym Jorku. » więcej 2016-02-27, godz. 11:47 Tłumy na wernisażu "Malarze Normandii" [ZDJĘCIA] Wszyscy chcieli zobaczyć Delacroixa, Boudina, Moneta i Renoira. Tłumy na wernisażu 'Malarze Normandii' w Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie. » więcej 2016-02-26, godz. 10:06 Rozdanie Oscarów pod znakiem protestów [WIDEO] W niedzielę po raz 88 w Hollywood zostaną rozdane Oscary. W tym roku przy okazji tej imprezy już od dłuższego czasu dyskutuje się o protestach afroamerykańskich twórców kina, przeciwko rasizmowi akademii filmowej. » więcej 2016-02-26, godz. 07:46 Pejzaże francuskiej krainy w Muzeum Sztuki Współczesnej Delacroix, Monet czy Renoir - między innymi ich obrazy można od piątku oglądać w Szczecinie. To w ramach wystawy 'Malarze Normandii'. » więcej
375376377378379380381