Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Marcin Majewski podczas wykładu. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Marcin Majewski podczas wykładu. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Porcelana, szkło, szczątki jadanych zwierząt, ubrania, czasami broń czy biżuteria, w późniejszych wiekach nawet książki i gazety to skarby, które czasami przez wieki kryją sekretne miejsca.
Latryny to nie tylko miejsca ustronne, ale też często śmietniki. O takich odkryciach mówił w czwartek w Muzeum Narodowym w ramach nowego cyklu Pomorskich Spotkań Archeologicznych archeolog z Uniwersytetu Szczecińskiego Marcin Majewski.

- W latrynach znajdowane są artefakty sprzed wieków, ale też są zapisane informacje o minionych czasach - mówi dalej Majewski. - Niektórzy mówią, że nic nie podnieca archeologa tak, jak dobra latryna. Wynika to z tego, że latryna jest miejscem, z którego możemy czerpać szereg informacji garścią dosłownie i w przenośni. Poprzez szczegółowe analizy laboratoryjne dowiadujemy się też o wielu problemach ówczesnych ludzi, jak ich choroby, dieta.

Wiele przedmiotów wrzucanych do latryn trafiało tam celowo. - Pierścionki to był zapewne przypadek, natomiast broń to zazwyczaj jest to broń uszkodzona. Ewentualnie broń, z której dokonano jakiegoś rozboju. Znajdujemy pieczęcie, pieniądze sfałszowane tylko po to, żeby nie trafiły do obiegu - opowiada Majewski.

Kolejne spotkanie z archeologiem w muzeum już za miesiąc. Wtedy opowieść będzie o butach dawnych Pomorzan.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-04-18, godz. 21:08 Rękodzieło Indian Amazonii na Wałach Chrobrego [ZDJĘCIA] Muzeum Narodowe w Szczecinie posiada w swej kolekcji półtora tysiąca obiektów pochodzących z Ameryki Południowej. » więcej 2018-04-18, godz. 16:55 "Taniec to jest pasja, całe moje życie". Konkurs Baletowy Złote Pointy w Szczecinie [ZDJĘCIA] XI Międzynarodowy Konkurs Baletowy "Złote Pointy" 2018 organizuje szczecińska Fundacja Balet. » więcej 2018-04-17, godz. 13:02 Muzyka baroku na wyjątkowym instrumencie Koncerty Grünebergowskie po raz kolejny startują już w niedzielę. Do końca roku zaplanowano łącznie pięć muzycznych spotkań z wyremontowanymi organami Grüneberga w roli głównej. » więcej 2018-04-16, godz. 21:53 Uczniowie i nauczyciele na jednej scenie Wystąpili na scenie ze swoimi nauczycielami. W ramach festiwalu Dzień Głosu, uczniowie jednej ze szczecińskich szkół zaśpiewali m.in. pieśni Mieczysława Karłowicza czy arie z "Czarodziejskiego fletu". » więcej 2018-04-16, godz. 16:17 Dzień Głosu w Szczecinie. Młodzi wokaliści na scenie Uczniowie szkół muzycznych zaśpiewają podczas czwartej edycji festiwalu "Dzień Głosu" w Szczecinie. Koncert odbędzie się w poniedziałek wieczorem. » więcej 2018-04-16, godz. 08:08 "Nie z tej bajki" z Trzebieży najlepszym spektaklem Przedstawienie „Nie z tej bajki" Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży zdobyło nagrodę za najlepszy spektakl podczas Ogólnopolskiego Spotkania Małych Form Teatralnych w Warszawie. » więcej 2018-04-15, godz. 08:48 #Witkacy w szczecińskiej filharmonii Warszawska muzyczna kooperatywa Hashtag Ensemble wystąpiła w sobotę wieczorem w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-04-14, godz. 13:19 Festiwal "Tradycja od:nowa". W Mostach i Kliniskach Impreza organizowana przez Teatr Brama, jest częścią międzynarodowego projektu "Caravana Next". Jej głównym celem jest spotkanie i "uruchomienie" mieszkańców oraz lokalnych społeczności do wspólnego działania. » więcej 2018-04-14, godz. 09:11 Zmarł czeski reżyser filmowy Miloš Forman W wieku 86 lat zmarł reżyser filmowy Miloš Forman - poinformowały czeskie media. » więcej 2018-04-13, godz. 17:05 "Świat zgładzony w Katyniu". Wystawa ku pamięci ofiar Historie 18 ofiar zbrodni katyńskiej przedstawia plenerowa wystawa, którą można oglądać na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Plansze ze zdjęciami oraz biogramami pomordowanych w 1940 roku przez Sowietów stanęły tam z okazji obchodów… » więcej
278279280281282283284