Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Marcin Majewski podczas wykładu. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Marcin Majewski podczas wykładu. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Porcelana, szkło, szczątki jadanych zwierząt, ubrania, czasami broń czy biżuteria, w późniejszych wiekach nawet książki i gazety to skarby, które czasami przez wieki kryją sekretne miejsca.
Latryny to nie tylko miejsca ustronne, ale też często śmietniki. O takich odkryciach mówił w czwartek w Muzeum Narodowym w ramach nowego cyklu Pomorskich Spotkań Archeologicznych archeolog z Uniwersytetu Szczecińskiego Marcin Majewski.

- W latrynach znajdowane są artefakty sprzed wieków, ale też są zapisane informacje o minionych czasach - mówi dalej Majewski. - Niektórzy mówią, że nic nie podnieca archeologa tak, jak dobra latryna. Wynika to z tego, że latryna jest miejscem, z którego możemy czerpać szereg informacji garścią dosłownie i w przenośni. Poprzez szczegółowe analizy laboratoryjne dowiadujemy się też o wielu problemach ówczesnych ludzi, jak ich choroby, dieta.

Wiele przedmiotów wrzucanych do latryn trafiało tam celowo. - Pierścionki to był zapewne przypadek, natomiast broń to zazwyczaj jest to broń uszkodzona. Ewentualnie broń, z której dokonano jakiegoś rozboju. Znajdujemy pieczęcie, pieniądze sfałszowane tylko po to, żeby nie trafiły do obiegu - opowiada Majewski.

Kolejne spotkanie z archeologiem w muzeum już za miesiąc. Wtedy opowieść będzie o butach dawnych Pomorzan.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-02-09, godz. 08:12 Międzynarodowe kino z polskim akcentem w Berlinie W stolicy Niemiec rozpoczyna się wieczorem 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale. O główne nagrody, czyli Złote i Srebrne Niedźwiedzie, powalczy w tym roku 18 filmów, w tym najnowszy obraz Agnieszki Holland pod tytułem "Po… » więcej 2017-02-08, godz. 13:20 Trafostacja Sztuki ma nowego dyrektora Konkurs na stanowisko dyrektora szczecińskiej Trafostacja Sztuki wygrał Stanisław Ruksza. Pokonał on czterech pozostałych kandydatów. » więcej 2017-02-07, godz. 15:26 Antoniego Karwowskiego wyjątkowa forma sztuki [ZDJĘCIA] W latach siedemdziesiątych swoją sztuką próbował walczyć z systemem komunistycznym, później szokował akcjami ulicznymi. W Muzeum Narodowym w Szczecinie powstaje wystawa podsumowująca twórczość performera Antoniego Karwowskieg… » więcej 2017-02-06, godz. 14:56 "Ptaki ujścia rzeki Odry" na Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA] Zdjęcia dzięcioła małego, śmieszki czy wąsatki można od dziś oglądać na Jasnych Błoniach. Centrum Żeglarskie przygotowało wystawę plenerową poświęconą 60 gatunkom ptaków żyjących w ujściu Odry. » więcej 2017-02-04, godz. 16:29 Nie żyje szczeciński muzyk Jan Waraczewski Jan Waraczewski, skrzypek i wieloletni koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, zmarł w sobotę 4 lutego. Miał 69 lat. » więcej 2017-02-03, godz. 18:27 Zagrają dla Naomi Szczecińskie zespoły zagrają dla ciężko poparzonej Naomi. 10-letnia dziewczynka w ubiegłym roku uległa wypadkowi i doznała oparzeń trzeciego stopnia. » więcej 2017-02-03, godz. 14:00 Organek w Radiu Szczecin [WYWIAD] Autor jednego z największych przebojów ostatnich tygodni "Mississippi w ogniu" był gościem Kamili Olkusz i Grzegorza Lamenta w programie "Radio Szczecin w Pracy". » więcej 2017-02-03, godz. 07:40 Wystartował nabór kandydatów do ważnej szczecińskiej nagrody Ruszył nabór kandydatów do szczecińskiej Nagrody Artystycznej i tytułu Mecenasa Kultury za ubiegły rok. » więcej 2017-02-03, godz. 07:23 Charytatywny koncert dla 1,5-rocznej Nadii z Nowogardu Mieszkańcy Nowogardu w piątek organizują koncert charytatywny dla chorej dziewczynki. » więcej 2017-01-30, godz. 18:22 Czy pamiętamy szkolne lektury, czyli kto wybierze książkę do Narodowego Czytania? Wybieramy lekturę do tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Każdy może zagłosować na wybraną książkę - tak zdecydował prezydent. Z typowaniem może być jednak problem. » więcej
354355356357358359360