Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Rzecznik Kontrapunktu Daniel Źródlewski. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Rzecznik Kontrapunktu Daniel Źródlewski. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
52. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt za miesiąc rozpocznie się w Szczecinie. To jeden z najstarszych, trwających nieprzerwanie, festiwali teatralnych w Polsce.
Na ostatni tydzień kwietnia ekipa Kontrapunktu, pod nowym kierownictwem Marka Sztarka, przygotowała kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych. Przedstawienia będą prezentowane w kilku nurtach: konkursowym, głównym - nazwanym "Archipelagiem teatru" - oraz offowym - "OFF Kontrapunkt". Będzie też "Mały Kontrapunkt", czyli teatr dla najmłodszych i wyjazd do Berlina. W programie są również imprezy towarzyszące, m.in. wystawy i pokazy filmów.

W tym roku Kontrapunkt ma swoje hasło przewodnie. To pytanie "Kto ty jesteś?". Wymyślił je Maciej Litkowski, członek Rady Artystycznej festiwalu. - To dobrze, jeśli festiwal spaja jedno hasło. Możemy sobie wspominać, pisać o tym festiwalu czy też oglądać spektakle konfrontując je z tym hasłem - wyjaśnia. - To jest również pewnego rodzaju informacja także dla widowni: czym chcielibyśmy się podzielić, co spaja te wszystkie spektakle, prócz tego, że są to oczywiście znakomite propozycje z całej Polski.

Tych najlepszych przedstawień, które zawalczą o nagrodę publiczności, będzie osiem. Kilka też będzie poza konkursem. Wśród nich "Kuroń. Pasja według św. Jacka" z Teatru Powszechnego z Warszawy na finał festiwalu.

- Ale całość rozpocznie plener Teatru Biura Podróży z Poznania - mówi rzecznik Kontrapunktu Daniel Źródlewski. - "Silence. Cisza w Troi". To spektakl, który powstał na zamówienie jednego z brytyjskich festiwali.

Ponadto organizatorzy tegorocznego Kontrapunktu postanowili zrezygnować z karnetów. Nie będzie można kupić jednego zbiorowego biletu na wszystkie wydarzenia festiwalu. Pozwoli to widzom na większy dostęp do propozycji przeglądu. Wyliczono, że cały festiwal to łącznie 4,5 tysiąca miejsc dla widzów stałych i przypadkowych festiwalu.

Jak tłumaczy Marek Sztark, dyrektor Kontrapunktu, festiwal cieszy się wielkim powodzeniem i organizatorzy nie chcą, by jakieś miejsce zmarnowało się. - Jest to otwarcie się festiwalu na dodatkową publiczność. Chcemy więc dać szansę, żeby inni również mogli wziąć w tym udział - wyjaśnia.

Sztark dodaje, że organizatorzy pamiętają o stałych widzach Kontrapunktu. Dla wszystkich z tzw. listy festiwalu mają propozycję. - Wszyscy ci, którzy już w ubiegłym roku deklarowali w Pleciudze, po zakończeniu poprzedniej edycji festiwalu, że chcą kupić karnet i zapisali się na liście, będą mogli kupić karnety już od wtorku - mówi dyrektor.

Taka możliwość będzie do piątku do godz. 18 w Centrum Informacji Kulturalnej w Zamku
Książąt Pomorskich w Szczecinie. Pozostali będą mogli kupować bilety od 27 marca. Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia.
Relacja Małgorzaty Frymus.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-05-24, godz. 20:21 Wiemy, kto w tym roku odciśnie dłonie w Alei Gwiazd Piosenkarka Edyta Bartosiewicz, aktorka Magdalena Boczarska, reżyser Janusz Kondratiuk, a także aktorzy: Wojciech Wysocki i Bartłomiej Topa - to niektórzy artyści, którzy w tym roku odcisną swoje dłonie w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach… » więcej 2017-05-24, godz. 15:52 Wiosna Monodramu czyli pomysł na kulturalne zakończenie tygodnia Koncerty, recitale, przedstawienia teatralne czy pokazy tańców - m.in. takie bezpłatne atrakcje czekają na uczestników tegorocznej Wiosny Monodramu. Festiwal odbędzie się w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie nieopodal … » więcej 2017-05-23, godz. 17:44 Zmarł filmowy James Bond Nie żyje brytyjski aktor Roger Moore, zapamiętany przez szeroką publiczność przede wszystkim jako odtwórca roli Jamesa Bonda w siedmiu filmach z tej serii. Miał 89 lat. » więcej 2017-05-22, godz. 22:40 Wspominali Jacka Polaczka. Pożegnanie w Teatrze Polskim Najważniejsze role z ostatniej dekady niedawno zmarłego Jacka Polaczka przypomniano w Teatrze Polskim w Szczecinie. W poniedziałek odbył się tam wieczór wspomnieniowy. » więcej 2017-05-22, godz. 08:26 Premiera polskiego filmu w Cannes W Cannes wieczorem odbędzie się światowa premiera polskiego filmu 'Dwie korony', o życiu świętego Maksymiliana Kolbe. » więcej 2017-05-22, godz. 08:01 To będzie wieczór poświęcony w pełni jednemu aktorowi W szczecińskim Teatrze Polskim w poniedziałek odbędzie się uroczyste pożegnanie zmarłego niedawno Jacka Polaczka. Data nie jest przypadkowa. Dokładnie rok temu artysta wystąpił na teatralnych deskach po raz ostatni w spektaklu „Skarpetki… » więcej 2017-05-22, godz. 08:00 Mocny akcent na zakończenie Festiwalu Muzyki Dawnej Ukraińska sopranistka Olga Pasiecznik wystąpiła na zakończenie 14-go Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Wykonała wraz z międzynarodową Orkiestrą Fundacji Akademii Muzyki Dawnej arie Mendelssohna i Beethovena. Koncert odbył się… » więcej 2017-05-21, godz. 17:50 Festiwal muzyki dawnej w Trafostacji Sztuki W niedzielę wieczorem wystąpi międzynarodowa Orkiestra Fundacji Akademii Muzyki Dawnej pod batutą Pawła Osuchowskiego - zagra dzieło Ludwiga van Beethovena. » więcej 2017-05-21, godz. 15:13 "Człowiek z żelaza" i "Lalka" w Filharmonii Muzyka z takich filmów jak „Lalka”, „Pożegnanie z Marią” czy „Człowiek z żelaza” zabrzmi w szczecińskiej filharmonii. » więcej 2017-05-20, godz. 23:04 Znamy finalistki szóstej edycji Gryfii Znamy autorki nominowane do Gryfii - Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki. Nazwiska pretendentek ogłoszono podczas Warszawskich Targów Książki. » więcej
311312313314315316317