Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Cień latarni morskiej". Mat. dystrybutora
"Cień latarni morskiej". Mat. dystrybutora
"Wojna". Mat. dystrybutora
"Wojna". Mat. dystrybutora
"Komuna". Mat. dystrybutora
"Komuna". Mat. dystrybutora
Filmowe Dni Skandynawii rozpoczynają się w czwartek w Szczecinie. W ramach przeglądu w Klubie Delta w Dąbiu pokazane zostaną trzy produkcje kinematografii skandynawskiej.
Pierwszego dnia, czyli w czwartek, widzowie będą mogli obejrzeć finlandzki thriller "Cień latarni morskiej". Jego akcja rozgrywa się latem 1939 roku. Na odciętej od świata, skalistej wysepce na Bałtyku mieszka latarnik - Hasselbond. Jest on "alfą i omegą dla zdesperowanej żony, pełnej niewinności córki oraz nastoletniego syna Gustafa, który kocha ojca, ale jednocześnie boi się go". Pewnego dnia na wyspie pojawia się 13-letni Karl, który zostaje przydzielony Hasselbondowi do pomocy. Film w reżyserii Ulriki Bengts został wyróżniony m.in. fińskim Oscarem za najlepsze kostiumy oraz Nagrodą Tesli na Festiwalu Filmowym w Göteborgu.

W piątek zaprezentowany zostanie dramat "Wojna". To historia sierżanta Clausa Pedersena, który wraz ze swoją kompanią stacjonuje na afgańskiej prowincji. Podczas rutynowej misji żołnierze dostają się w krzyżowy ogień talibów. Aby ratować swoich ludzi, Pedersen podejmuje decyzję, w wyniku której zostaje oskarżony o popełnienie zbrodni wojennej. Film w reżyserii Tobiasa Lindholma, określanego mianem "jednej z największych nadziei duńskiego kina", zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Palm Springs. Był też nominowany do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego czy do Europejskich Nagród Filmowych.

Na zakończenie przeglądu, w sobotę, będzie można zobaczyć "Komunę" w reżyserii Thomasa Vinterberga. Główną bohaterką jest Anna (w tej roli Trine Dyrholm), która ma dość mieszczańskiego życia. Namawia męża na eksperyment: zerwanie z nudnym, ustatkowanym życiem i konserwatyzmem epoki. W wielkiej willi, która przypadła im w spadku, postanawiają stworzyć hipisowską komunę. Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia w Konkursie Głównym festiwalu w Berlinie za główną rolę kobiecą oraz Europejską Nagrodę Filmową za montaż.

Seanse w Klubie Delta będą rozpoczynać się o godz. 18. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Filmowy przegląd odbywa się w ramach IV edycji Dni Skandynawskich.

Zobacz także

2017-02-18, godz. 21:20 Zagraj w grę i przenieś się w świat muzyki. Filharmonia wydała planszówkę [ZDJĘCIA] Filharmonia szczecińska wydała własną grę planszową. Jej oficjalna premiera odbędzie się we wtorek. Tytuł planszówki to "Filharmonia". » więcej 2017-02-18, godz. 11:25 Wystawa o Harrym Houdinim - najsłynniejszym iluzjoniście "Prawa zadziwienia" - tak nazywa się otwarta w Madrycie wystawa poświęcona Harremu Houdiniemu - jednemu z najsłynniejszych iluzjonistów świata, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Wystawę można oglądać w galerii Fundacji … » więcej 2017-02-18, godz. 08:25 Rozdanie nagród na Berlinale W sobotę wieczorem poznamy laureatów nagród na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. O statuetkę ubiega się między innymi najnowszy film Agnieszki Holland pod tytułem "Pokot". » więcej 2017-02-16, godz. 07:21 Poznawali historie willi Szczecina Szczecin jest miastem wielu tajemnic, które wciąż czekają na swoje odkrycie - tak mówił Maciej Słomiński z Narodowego Instytutu Dziedzictwa podczas wykładu w ramach cyklu "Środy z historią Szczecina". » więcej 2017-02-15, godz. 15:54 Pleciuga przed premierą bajki Premierę przedstawienia "Kiedy zakwitnie margerytka" przygotowuje szczeciński Teatr Lalek Pleciuga. » więcej 2017-02-15, godz. 08:45 Narodowe Czytanie do wyboru. Kończy się głosowanie na lektury Środa jest ostatnim dzień głosowania na lekturę na Narodowe Czytanie 2017. Polacy mogą wybierać spośród czterech tytułów: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego… » więcej 2017-02-14, godz. 09:21 "Ucho prezesa": Nabijać się z władzy przy bezsile opozycji [WIDEO] Nowy odcinek "Ucha Prezesa" już jutro - ujawniają w naszym studiu Robert Górski oraz Mikołaj Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Artyści mówią też o tym, jak postrzega ich publiczność, a jak politycy. » więcej 2017-02-13, godz. 10:43 Grammy dla Adele, Davida Bowiego oraz Krzysztofa Pendereckiego Adele i David Bowie to najwięksi wygrani 59 ceremonii rozdania muzycznych nagród Grammy. Uroczystość odbyła się w Los Angeles. Nagrody przyznaje amerykańska Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji. W kategorii "Muzyka Chóralna"… » więcej 2017-02-13, godz. 08:34 "Muzyczne Oscary" rozdane. Zdobywca nagrody zagra w Szczecinie [ZDJĘCIA] Amerykański trębacz i producent muzyczny Keyon Harrold otrzymał nagrodę Grammy 2017 za nagranie ścieżki dźwiękowej partii trąbki do fabularnej biografii o legendzie jazzu Milesie Davisie. » więcej 2017-02-13, godz. 07:08 Nagrody BAFTA rozdane. Pięć statuetek dla "La La Land" "La La Land" - musical z Ryanem Goslingiem i Emmą Stone - został największym zwycięzcą ceremonii rozdania nagród BAFTA, czyli brytyjskich odpowiedników Oscara. Nasz rodak, Abel Korzeniowski, nominowany za muzykę do "Zwierząt nocy"… » więcej
352353354355356357358