Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Cień latarni morskiej". Mat. dystrybutora
"Cień latarni morskiej". Mat. dystrybutora
"Wojna". Mat. dystrybutora
"Wojna". Mat. dystrybutora
"Komuna". Mat. dystrybutora
"Komuna". Mat. dystrybutora
Filmowe Dni Skandynawii rozpoczynają się w czwartek w Szczecinie. W ramach przeglądu w Klubie Delta w Dąbiu pokazane zostaną trzy produkcje kinematografii skandynawskiej.
Pierwszego dnia, czyli w czwartek, widzowie będą mogli obejrzeć finlandzki thriller "Cień latarni morskiej". Jego akcja rozgrywa się latem 1939 roku. Na odciętej od świata, skalistej wysepce na Bałtyku mieszka latarnik - Hasselbond. Jest on "alfą i omegą dla zdesperowanej żony, pełnej niewinności córki oraz nastoletniego syna Gustafa, który kocha ojca, ale jednocześnie boi się go". Pewnego dnia na wyspie pojawia się 13-letni Karl, który zostaje przydzielony Hasselbondowi do pomocy. Film w reżyserii Ulriki Bengts został wyróżniony m.in. fińskim Oscarem za najlepsze kostiumy oraz Nagrodą Tesli na Festiwalu Filmowym w Göteborgu.

W piątek zaprezentowany zostanie dramat "Wojna". To historia sierżanta Clausa Pedersena, który wraz ze swoją kompanią stacjonuje na afgańskiej prowincji. Podczas rutynowej misji żołnierze dostają się w krzyżowy ogień talibów. Aby ratować swoich ludzi, Pedersen podejmuje decyzję, w wyniku której zostaje oskarżony o popełnienie zbrodni wojennej. Film w reżyserii Tobiasa Lindholma, określanego mianem "jednej z największych nadziei duńskiego kina", zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Palm Springs. Był też nominowany do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego czy do Europejskich Nagród Filmowych.

Na zakończenie przeglądu, w sobotę, będzie można zobaczyć "Komunę" w reżyserii Thomasa Vinterberga. Główną bohaterką jest Anna (w tej roli Trine Dyrholm), która ma dość mieszczańskiego życia. Namawia męża na eksperyment: zerwanie z nudnym, ustatkowanym życiem i konserwatyzmem epoki. W wielkiej willi, która przypadła im w spadku, postanawiają stworzyć hipisowską komunę. Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia w Konkursie Głównym festiwalu w Berlinie za główną rolę kobiecą oraz Europejską Nagrodę Filmową za montaż.

Seanse w Klubie Delta będą rozpoczynać się o godz. 18. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Filmowy przegląd odbywa się w ramach IV edycji Dni Skandynawskich.

Zobacz także

2017-05-22, godz. 22:40 Wspominali Jacka Polaczka. Pożegnanie w Teatrze Polskim Najważniejsze role z ostatniej dekady niedawno zmarłego Jacka Polaczka przypomniano w Teatrze Polskim w Szczecinie. W poniedziałek odbył się tam wieczór wspomnieniowy. » więcej 2017-05-22, godz. 08:26 Premiera polskiego filmu w Cannes W Cannes wieczorem odbędzie się światowa premiera polskiego filmu "Dwie korony", o życiu świętego Maksymiliana Kolbe. » więcej 2017-05-22, godz. 08:01 To będzie wieczór poświęcony w pełni jednemu aktorowi W szczecińskim Teatrze Polskim w poniedziałek odbędzie się uroczyste pożegnanie zmarłego niedawno Jacka Polaczka. Data nie jest przypadkowa. Dokładnie rok temu artysta wystąpił na teatralnych deskach po raz ostatni w spektaklu „Skarpetki… » więcej 2017-05-22, godz. 08:00 Mocny akcent na zakończenie Festiwalu Muzyki Dawnej Ukraińska sopranistka Olga Pasiecznik wystąpiła na zakończenie 14-go Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Wykonała wraz z międzynarodową Orkiestrą Fundacji Akademii Muzyki Dawnej arie Mendelssohna i Beethovena. Koncert odbył się… » więcej 2017-05-21, godz. 17:50 Festiwal muzyki dawnej w Trafostacji Sztuki W niedzielę wieczorem wystąpi międzynarodowa Orkiestra Fundacji Akademii Muzyki Dawnej pod batutą Pawła Osuchowskiego - zagra dzieło Ludwiga van Beethovena. » więcej 2017-05-21, godz. 15:13 "Człowiek z żelaza" i "Lalka" w Filharmonii Muzyka z takich filmów jak „Lalka”, „Pożegnanie z Marią” czy „Człowiek z żelaza” zabrzmi w szczecińskiej filharmonii. » więcej 2017-05-20, godz. 23:04 Znamy finalistki szóstej edycji Gryfii Znamy autorki nominowane do Gryfii - Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki. Nazwiska pretendentek ogłoszono podczas Warszawskich Targów Książki. » więcej 2017-05-20, godz. 17:18 Andrzej i Antoni Krauze uhonorowani Nagrodą im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Krauze - grafiki i rysownik oraz jego brat Antoni Krauze - reżyser między innymi "Czarnego Czwartku" i "Smoleńska" zostali uhonorowani Nagrodą im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość odbyła się podczas VII Kongresu… » więcej 2017-05-20, godz. 09:15 Wieczór z Mickiewiczem na zamkowym dziedzińcu w gwiazdorskiej obsadzie Mało znane utwory wieszcza na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie czytała aktorska rodzina: Maria Seweryn i jej ojciec Andrzej Seweryn. Spotkanie literackie odbyło się w ramach cyklu Salon Poezji. » więcej 2017-05-19, godz. 10:08 Amerykański pokaz filmu "Kościuszko: Człowiek, który wyprzedzał swoje czasy" W Waszyngtonie odbył się pokaz filmu "Kościuszko: Człowiek, który wyprzedzał swoje czasy". W projekcji z udziałem amerykańskich widzów wziął udział twórca filmu Alex Storożyński. » więcej
327328329330331332333