Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Kolorowa parada ulicami Szczecina rozpocznie w piątek wieczorem jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce, czyli Kontrapunkt.
Szczudlarze i przebierańcy wyruszą o godzinie 20 z boiska Szkoły Podstawowej nr 47 przy ul. Jagiellońskiej i przejdą przez pl. Lotników i pl. Żołnierza Polskiego, na pl. Solidarności. Tam ok. 22 nastąpi uroczyste otwarcie 52. Przeglądu Teatrów Małych Form.

Na początek Kontrapunktu wystąpi poznański Teatr Biuro Podróży, który zaprezentuje swoje najnowsze przedstawienie pt. "Cisza w Troi". To opowieść o losach uchodźców.

- To jest spektakl, który powstał na zamówienie jednego z brytyjskich festiwali - mówi rzecznik przeglądu Daniel Źródlewski. - Na wyraźne życzenie organizatorów, jako swego rodzaju kontynuacja czy inspiracja największego przeboju Teatru Biuro Podróży, czyli "Carmen Funebre".

Tamten legendarny spektakl pokazywał okrucieństwa wojny w byłej Jugosławii.

Tegoroczny festiwal zorganizowała nowa ekipa. Zdaniem Macieja Litkowskiego, członka komisji programowej Kontrapunktu, dla przeglądu to może być po prostu nowy rozdział. - Dla nas najważniejsze było to, żeby zachować wszystko co jest najlepsze w tym festiwalu. Rozszerzanie formuły, rozciąganie jej na boki jest bardzo istotne i pomocne dla festiwalu - uważa.

W piątek o godzinie 19.30 rozpocznie się "Noc Teatrów". Na przedstawienia zapraszają lokalne sceny - od Teatru Polskiego po teatrNieAktorów. Łącznie przygotowano 11 propozycji. Szczegółowy program znajduje się na stronie www.kontrapunkt.pl.

Tegoroczny Kontrapunkt potrwa do 28 kwietnia. W programie jest kilkadziesiąt wydarzeń teatralnych, w tym osiem spektakli konkursowych. Będą też spotkania, rozmowy i performance, a w alei Kwiatowej stanie Kontenerowa Scena Kontrapunktowa.
Relacja Małgorzaty Frymus.
Relacja Małgorzaty Frymus z godziny 18.

Zobacz także

2018-02-16, godz. 11:40 Nadchodzi weekend z żeglarskim kinem Można już odbierać bezpłatne wejściówki na szczecińską edycję festiwalu JachtFilm. Zaproszenia dostępne są w trzech miejscach: Centrum Żeglarskim przy ul. Przestrzennej, Akademii Sztuki oraz Centrum Informacji Turystycznej w Alei… » więcej 2018-02-16, godz. 10:28 "Początek" w Trafostacji Sztuki Szczecin Najstarsze na świecie miejsce kultu, górska kolejka linowa zarządzana społecznie i pochodzenie Piastów to tematy wideoinstalacji Huberta Czerepoka. Wystawa zatytułowana "Początek" została w czwartek wieczorem otwarta w Trafostacji… » więcej 2018-02-15, godz. 17:49 Jubileusz Filharmonii Szczecińskiej: gwiazdy, koncerty, wydawnictwa Liczne koncerty i siedem nowych płyt - tak zamierza obchodzić jubileusz 65-lecia Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-02-15, godz. 14:06 Powstaje kolejna płyta z piosenkami o Szczecinie Niebuszewo kontra Pogodno, szczecińskie magnolie czy Puszcza Bukowa - to tylko przykładowe tematy na piosenki o Szczecinie. Rusza druga edycja plebiscytu "I żyli długo i w Szczecinie", w którym wybrane zostaną piosenki, które znajdą… » więcej 2018-02-15, godz. 08:12 Antoni Krauze nie żyje W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Był reżyserem i scenarzystą twórcą filmów krótkometrażowych i fabularnych, w tym "Monidło", "Party przy świecach", "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" oraz "Smoleńsk". » więcej 2018-02-14, godz. 13:09 Studenci pokazali Chopina na plakatach [ZDJĘCIA] Ponad 20 plakatów przedstawiających postać Fryderyka Chopina oraz instrumentalne motywy obrazujące związek artysty z muzyką można zobaczyć w szczecińskiej Filharmonii w ramach wystawy "Nie tylko dla romantyków i reumatyków". » więcej 2018-02-13, godz. 17:48 Kiermasz książek "za złotówkę" w Książnicy Pomorskiej Literackie klasyki, encyklopedie ale też popularne "czytadła" za symboliczną kwotę do kupienia na kiermaszu w Książnicy Pomorskiej - inicjatorami są członkowie szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. » więcej 2018-02-13, godz. 08:45 Radio świętuje na całym świecie 13 lutego obchodzimy Światowy Dzień Radia. Polskie Radio ma 93 lata - pierwsza próbna audycja została wyemitowana w 1925 roku. Od tamtej pory radio zgromadziło bogatą kolekcję nagrań. » więcej 2018-02-11, godz. 11:13 Piosenka o zamachach terrorystycznych wygrała festiwal w San Remo Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo wygrała piosenka o ostatnich zamachach terrorystycznych. Inspiracją do jej napisania stała się tragedia w Manchesterze 22 maja ubiegłego roku, w której zginęły 23 osoby, a ponad 100 zostało … » więcej 2018-02-10, godz. 15:23 Rodzina i przyjaciele pożegnali Wojciecha Pokorę Na Cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie pochowano wybitnego aktora, Wojciecha Pokorę. Artysta zmarł 4 lutego w wieku 83 lat. » więcej
287288289290291292293