Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Rękopis Konstytucji 3 Maja był wystawiony w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rękopis Konstytucji 3 Maja był wystawiony w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Szczecińska wystawa z rękopisem Konstytucji 3 Maja została zamknięta. Czwartek był ostatnim dniem ekspozycji. Oryginalny dokument z 1791 roku można było oglądać w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
W czwartek wieczorem jako ostatnia z Sali Rycerskiej ZUW, w której wystawiony był rękopis Konstytucji, wyszła pani Klaudia.

- Wyszło bardzo spontanicznie. Byłam tutaj już wczoraj, czyli w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale trochę zniechęciła mnie kolejka oczekujących. Stało w niej około 200 osób, a dzisiaj jest pusto. Poza tym fajnie jest być osobą, która zamyka wystawę - mówiła pani Klaudia. - Oglądając wystawę, bardzo się wzruszyłam. Otoczka towarzysząca tej ekspozycji, m.in. przygaszone światło, dodatkowo potęguje emocje, które wyzwala w nas, patriotach, możliwość obejrzenia na własne oczy oryginału pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, Konstytucji - dodała szczecinianka.

Konstytucję 3 Maja można było oglądać w Szczecinie od 24 kwietnia. Dokument został udostępniony przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie, gdzie na co dzień rękopis jest przechowywany.

Tylko w czwartek wystawę w urzędzie wojewódzkim odwiedziło 1420 osób. Teraz - jak poinformował wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski - rękopis sprzed 226 lat zostanie przygotowany do transportu, a następnie wyruszy w drogę powrotną do Warszawy.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 roku. Była drugą na świecie - po konstytucji Stanów Zjednoczonych - i pierwszą w Europie.
W czwartek wieczorem jako ostatnia z Sali Rycerskiej ZUW, w której wystawiony był rękopis Konstytucji, wyszła pani Klaudia.
- Oglądając wystawę, bardzo się wzruszyłam - przyznała pani Klaudia.

Zobacz także

2020-08-14, godz. 07:39 47. Ińskie Lato Filmowe wciąż zaskakuje widzów [ZDJĘCIA] W czwartek odbyła się plenerowa prezentacja słuchowiska Macieja Drygasa "Moja góra". Przesłuchanie zaplanowano na jednym ze wzgórz, obok Ińska z jeziorkiem w tle. » więcej 2020-08-12, godz. 21:36 Finał "Sacrum Non Profanum" w studiu Radia Szczecin [ZDJĘCIA] Bisy, kwiaty i zachwyt publiczności zamknęły ostatni koncert XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum". » więcej 2020-08-12, godz. 15:55 "Koncert Papieski" na "Sacrum Non Profanum" w katedrze [ZDJĘCIA] Popularne utwory wokalne Bacha, Händla, Mozarta, Rossiniego i słynna "Barka" umiłowana przez Jana Pawła II, zabrzmiały w szczecińskiej katedrze w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum". » więcej 2020-08-12, godz. 07:33 "Sacrum Non Profanum" w studiu koncertowym Radia Szczecin O godzinie 19 w studiu Radia Szczecin im. Jana Szyrockiego odbędzie się koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum". » więcej 2020-08-11, godz. 17:35 Grand Prix "Sacrum Non Profanum" dla Leszka Skrli [ZDJĘCIA] Jury XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum" przyznało jednogłośnie profesorowi Leszkowi Skrli nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Stowarzyszenie SAWP za niedoścignione interpretacje dzieł Marka Jasińskiego… » więcej 2020-08-11, godz. 13:04 Adam Woronowicz gościem Ińskiego Lata Filmowego [ZDJĘCIA] Adam Woronowicz - znany aktor filmowy i teatralny gościem na 47. Ińskim Lecie Filmowym. Aktor prezentował w poniedziałek na pomoście nad jeziorem Ińsko "Pamiętnik Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego. » więcej 2020-08-10, godz. 18:41 Kolejny dzień Ińskiego Lata Filmowego Bartosz Topa, znany aktor filmowy i teatralny, gości na 47. Ińskim Lecie Filmowym. Pokazał tu film Moniki Jordan-Młodzianowskiej "Żelazny most". » więcej 2020-08-10, godz. 14:51 "Śniegu już nigdy nie będzie" polskim kandydatem do Oscara Film "Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta został polskim kandydatem do Oscara w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy". » więcej 2020-08-10, godz. 11:35 Pierwszy koncert na odrestaurowanych organach Grüneberga w Konarzewie [ZDJĘCIA] 120-letnie organy Barnima Grüneberga w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Konarzewie rozbrzmiały po raz pierwszy po przeprowadzeniu ich gruntownego remontu. » więcej 2020-08-08, godz. 20:13 47. Ińskie Lato Filmowe. Jednym z gości - Lech Majewski Swoje prace pokazywał w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w paryskim Luwrze czy na Biennale w Wenecji. Od soboty przez najbliższy tydzień - w Ińsku. » więcej
162163164165166167168