Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Kanwą wystawy są wydarzenia, które rozegrały się w czasach pomiędzy schyłkiem Cesarstwa Rzymskiego a początkami państwa polskiego. Wtedy przez ziemie dzisiejszej Polski przetaczały się plemiona barbarzyńskie. Początkowo przybywały z północy, między innymi Goci, a potem ze wschodu, np. Hunowie i Słowianie. Tworzyli małe państewka plemienne i własne królestwa. Świadectwa ich pobytu na ziemiach polskich są odkrywane w różnych regionach położonych między Bałtykiem a Karpatami.

Jak mówi archeolog Bartłomiej Rogalski, okres wędrówek ludów między IV a VIII wiekiem nie był dobrze zbadany. - Stan badań był dosyć zapóźniony, dlatego nas archeologów bardzo cieszy to, że udało się zgromadzić wybitnej klasy naukowców i dokonać weryfikacji niektórych zagadnień. Na przykład jednym z takich osiągnięć jest to, że możemy przypuszczać, iż ludność germańska przebywała na ziemiach polskich przynajmniej do VI wieku, później pojawili się Słowianie - opowiada kurator.

Na wystawie jest ponad 500 obiektów z 12 muzeów z całej Polski. To między innymi monety, elementy strojów i uzbrojenia oraz ozdoby. - Piękne naczynia ze srebra, sztuka jubilerska - wymienia Rogalski. - Zagrożeni Germanowie uciekali do tzw. stanowisk refugialnych mieszczących się na szczytach gór i w jaskiniach. Tam chowali cenne dla nich przedmioty, takie jak monety czy złota i srebrna biżuteria, którą można oglądać na wystawie.

Ekspozycja "Barbarzyńskie tsunami" będzie czynna w gmachu szczecińskiego muzeum przy ulicy Staromłyńskiej do 7 stycznia przyszłego roku. Potem wystawa będzie wędrować po Polsce.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-03-25, godz. 09:01 Stabat Mater w kościele garnizonowym [ZDJĘCIA] Stabat Mater f-moll Luigi Boccheriniego, mistrza włoskiego rokoko, zabrzmiało w sobotę wieczorem w kościele garnizonowym w Szczecinie. To muzyczne przedświąteczne spotkanie odbyło się w ramach cyklu Fundacji Akademia Muzyki Dawnej… » więcej 2018-03-24, godz. 16:58 Muzyka w Dawnym Szczecinie zaprasza: "Stabat Mater" Boccheriniego Na Koncert Pasyjny z cyklu Muzyka w Dawnym Szczecinie zaprasza w sobotę wieczorem Fundacja Akademia Muzyki Dawnej. W programie: "Stabat Mater" f-moll Luigi Boccheriniego kompozycja mistrza stylu rokoko. » więcej 2018-03-24, godz. 15:36 Galeria Przedmiotu zaprasza na 21. Wiosenne Koncerty Gitarowe Ze względu na problemy lokalowe Zamku Książąt Pomorskich, gdzie odbywają się koncerty, Festiwal zaprasza na tylko trzy muzyczne spotkania. Jednak każdy z nich to wielka uczta. Kolejna: w sobotę o godz. 18 w Galerii Przedmiotu Zamk… » więcej 2018-03-23, godz. 18:48 Premiera "Tłumacza snów" na scenie dla dorosłych Teatru Pleciuga W piątek: premiera sztuki "Tłumacz snów" według "Snu nocy letniej" Wiliama Szekspira na scenie dla dorosłych w Teatrze Lalek Pleciuga. To historia trzech zakochanych par, które nie od razu rozpoznają swoje uczucia. Przedstawienie na… » więcej 2018-03-23, godz. 13:47 "Ptaki i ptaszyska" coraz bliżej szczecińskich podwórek Niedługo rzeźby z brązu ozdobią jeden ze szczecińskich kwartałów. Mowa o 26 ptakach, które pod okiem artysty-pomysłodawcy Stanisława Motyki stworzyły dzieci i mieszkańcy. » więcej 2018-03-23, godz. 08:48 "Samobójczynie" w Trafostacji "Samobójczynie" - nowa wystawa prac Joanny Rajkowskiej od czwartku do oglądania w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. To kilka sporych kolaży. Na każdym z nich są czarno-białe fotografie trójwymiarowe. » więcej 2018-03-22, godz. 19:24 Przegląd muzyki morskiej oraz szant po raz trzydziesty Łajby, sztormy i morskie opowieści, a wszystko w muzycznym wydaniu, można było usłyszeć w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie. To w ramach "Przeglądu muzyki morskiej oraz szant". » więcej 2018-03-22, godz. 12:04 "Wielkanoc nad Łasztownią" w Starej Rzeźni Koncerty, kiermasze czy warsztaty dla dzieci i dorosłych. O godzinie 14:00 w Starej Rzeźni startuje impreza "Wielkanoc nad Łasztownią". » więcej 2018-03-21, godz. 20:08 Spektakle o uzależnieniach na deskach Teatru Kana [ZDJĘCIA] Spróbowała narkotyków po raz pierwszy i się uzależniła. Nie potrafiła z tym walczyć, poza dwiema przyjaciółkami zostawili ją wszyscy. Nawet rodzice... To opis spektaklu uczniów z Bierzwnicy. Przedstawienie powstało w ramach konkursu… » więcej 2018-03-21, godz. 17:12 Szczecin szykuje się do obchodów roku Stanisława Moniuszki Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, spotkał się w środę w Szczecinie z przedstawicielami zachodniopomorskich instytucji i organizacji… » więcej
279280281282283284285