Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Kanwą wystawy są wydarzenia, które rozegrały się w czasach pomiędzy schyłkiem Cesarstwa Rzymskiego a początkami państwa polskiego. Wtedy przez ziemie dzisiejszej Polski przetaczały się plemiona barbarzyńskie. Początkowo przybywały z północy, między innymi Goci, a potem ze wschodu, np. Hunowie i Słowianie. Tworzyli małe państewka plemienne i własne królestwa. Świadectwa ich pobytu na ziemiach polskich są odkrywane w różnych regionach położonych między Bałtykiem a Karpatami.

Jak mówi archeolog Bartłomiej Rogalski, okres wędrówek ludów między IV a VIII wiekiem nie był dobrze zbadany. - Stan badań był dosyć zapóźniony, dlatego nas archeologów bardzo cieszy to, że udało się zgromadzić wybitnej klasy naukowców i dokonać weryfikacji niektórych zagadnień. Na przykład jednym z takich osiągnięć jest to, że możemy przypuszczać, iż ludność germańska przebywała na ziemiach polskich przynajmniej do VI wieku, później pojawili się Słowianie - opowiada kurator.

Na wystawie jest ponad 500 obiektów z 12 muzeów z całej Polski. To między innymi monety, elementy strojów i uzbrojenia oraz ozdoby. - Piękne naczynia ze srebra, sztuka jubilerska - wymienia Rogalski. - Zagrożeni Germanowie uciekali do tzw. stanowisk refugialnych mieszczących się na szczytach gór i w jaskiniach. Tam chowali cenne dla nich przedmioty, takie jak monety czy złota i srebrna biżuteria, którą można oglądać na wystawie.

Ekspozycja "Barbarzyńskie tsunami" będzie czynna w gmachu szczecińskiego muzeum przy ulicy Staromłyńskiej do 7 stycznia przyszłego roku. Potem wystawa będzie wędrować po Polsce.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-11-17, godz. 13:33 Powstanie Muzeum Getta Warszawskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje powołanie Muzeum Getta Warszawskiego - powiedział szef resortu i wicepremier prof. Piotr Gliński. » więcej 2017-11-16, godz. 22:52 I. J. Paderewski przypomniany na deskach Teatru Kameralnego Ignacy Jan Paderewski oddał swój talent i majątek Polsce. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił - w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego - 13. punkt domagający… » więcej 2017-11-16, godz. 14:21 "Moja ABBA", czyli wielkie hity na scenie Premiera spektaklu 'Moja ABBA' odbyła się w środę wieczorem w sali kinowej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Przedstawienie przygotował Teatr Piwnica przy Krypcie. » więcej 2017-11-16, godz. 12:28 Drgania muzyki. Koncert niesłyszących w filharmonii Głusi i niesłyszący wystąpili w środę wieczorem w szczecińskiej filharmonii. Koncertem, podczas którego m.in. grali na bębnach i tańczyli, podsumowali kilkuletni projekt 'Migiem na Majka', czyli nowatorski i pilotażowy program umuzykalniania… » więcej 2017-11-16, godz. 09:31 "Konrad Wallenrod" z dedykacją Mickiewicza w szczecińskim muzeum [ZDJĘCIA] Pierwsze wydanie 'Konrada Wallenroda' z dedykacją Adama Mickiewicza dla znanego malarza Walentego Wańkowicza - to jeden z najcenniejszych eksponatów powstającego Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie. » więcej 2017-11-15, godz. 17:01 Wystawa lamp naftowych w ZUT [ZDJĘCIA] 60 XIX-wiecznych lamp naftowych przekazał Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu profesor Ryszard Ukielski. Lampy są wystawione na Wydziale Inżynierii Chemicznej. Profesor Ryszard Ukielski lampy naftowe zbiera od 20 lat. Sam… » więcej 2017-11-15, godz. 15:16 "Książka na wynos" w Ekoporcie Kilkaset książek w ciągu niespełna tygodnia przynieśli Szczecinianie do Ekoportu przy ul. Arkońskiej. To w ramach akcji 'Książka na wynos'. » więcej 2017-11-14, godz. 23:01 "Jestem minimalistą". Plakaty Pluty w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt plakatów krakowskiego artysty i wykładowcy tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych Władysława Pluty można od wtorku oglądać w Galerii Rektorskiej Akademii Sztuki w Szczecinie. » więcej 2017-11-13, godz. 23:49 Global Justice Night w Szczecinie. Premiera i spotkanie z Miękusem [ZDJĘCIA] Premiera filmu Krzysztofa Miękusa 'Droga do Man Eater's Bridge' i spotkanie z reżyserem - to najważniejsze wydarzenia Global Justice Night, które w środę odbędzie się w Szczecinie. » więcej 2017-11-13, godz. 16:55 Zmarła Alina Janowska Nie żyje aktorka filmowa i telewizyjna Alina Janowska. Zmarła 13 listopada. Miała 94 lata. » więcej
279280281282283284285