Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Premiera "Łzawych zjaw roku pamiętnego" Bogusława Kierca odbędzie się Malarni, czyli scenie kameralnej Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Dramat opowiada o spotkaniu przyjaciół w lutym 1984 roku. Wśród swoich czują się swobodniej, ale w każdej chwili mogą przyjść oni. Kim jesteśmy wychowani w świecie iluzji i kłamstwa? - pyta autor sztuki.

Komuna w lutym 1984 miała się całkiem nieźle i ludzie żyli jakby w dwóch światach, tym oficjalnym - kontrolowanym i tym wolnym - domowym - mówi Bogusław Kierc, autor sztuki.

- Bo świat się wówczas dzielił wyraźnie na nas i onych, czyli ich - mówi Kierc.

Jednak kiedy przyjrzeć się zachowaniom ludzkim, to ten pozorny ład wcale nim nie jest. Ludzie nadal jedno mówią a drugie czynią - mówi autor sztuki.

- Dotyczą one spraw niezależnych od czasu historycznego. Co boli mnie najbardziej to jest brak szacunku i bezczelna obłuda, w zestawieniu z pragnieniem sprawienia możliwe najbardziej dotkliwej krzywdy drugiemu - mówi Bogusław Kierc.

W roli Roberta w spektaklu debiutuje na scenie Teatru Współczesnego Mateusz Wiśniewski, młody aktor i tegoroczny absolwent szkoły aktorskiej we Wrocławiu.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2017-12-06, godz. 10:35 Gwiazdy światowego kina w Dubaju Gwiazdy światowego kina spotkają się w środę na otwarciu Dubajskiego Festiwalu Filmowego. » więcej 2017-12-05, godz. 14:40 "Pioun - nuty odzyskane" w Filharmonii Szczecińskiej Stare pieśni po liftingu, czyli jazz i minimalizm połączony z muzyką etniczną - ten oryginalny projekt pod nazwą "Pioun - nuty odzyskane" będzie do usłyszenia we wtorkowy wieczór w szczecińskiej Filharmonii. » więcej 2017-12-05, godz. 08:53 Oto najlepsze spektakle i najlepsi aktorzy. Bursztynowe Pierścienie przyznane Bursztynowe Pierścienie rozdane. To nagrody przyznawane najlepszym spektaklom i aktorom ze Szczecina. Gala wręczenia wyróżnień odbyła się w poniedziałek wieczorem w szczecińskiej Pleciudze. » więcej 2017-12-03, godz. 17:51 Nagroda dla Żeglińskiego za "Drogę powrotną" Film absolwenta Akademii Sztuki w Szczecinie wygrał 14. Przegląd Filmów Amatorskich Łapa 2017. Mateusz Żegliński pierwszą nagrodę zdobył za dokument "Droga powrotna". Jak czytamy w werdykcie jury - to wyróżnienie za realistyczne… » więcej 2017-12-03, godz. 09:32 Carl Loewe patronem ogólnopolskiego konkursu w Szczecinie Abir Chanaa ze Szczecina i Michał Janicki z Warszawy laureatami I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Carla Loewe w Szczecinie. » więcej 2017-12-02, godz. 17:02 R. Czejarek promował "Sekrety Pomorza Zachodniego" [ZDJĘCIA] Jestem zaskoczony sukcesem swoich książek - mówił podczas spotkania z czytelnikami Roman Czejarek. Pochodzący ze Szczecina dziennikarz radiowy promował swoje najnowsze wydawnictwo "Sekrety Pomorza Zachodniego". » więcej 2017-12-02, godz. 09:45 Powiększona orkiestra na scenie [ZDJĘCIA] Piękna i trudna: "Pieśń nocy Mahlera" wybrzmiała w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2017-12-01, godz. 10:46 O wojnie i rewolucji w Syrii. Rafał Grzenia z nową książką w Szczecinie Reporter Rafał Grzenia, który kilka razy odwiedzał tereny opanowane przez rebeliantów w objętej rewolucją i wojną domową Syrii oraz rozmawiał z setkami ludzi cierpiących przez ciągnący się od lat konflikt, spotkał się z czytelnikami… » więcej 2017-11-30, godz. 19:17 Wystartował 11. Festiwal Komedii SZPAK W ramach festiwalu komedii SZPAK w ciągu czterech najbliższych dni odbędą się dwa konkursy: stand-upu i kabaretów, wielki, improwizowany finał z udziałem gwiazd i improbajka - czyli szpaczek dla dzieci. Wszystko w Domu Kultury Sł… » więcej 2017-11-30, godz. 17:20 Skandaliczna wystawa w Berlinie W Berlinie otwarto wystawę "Muzeum Męczenników". Przedstawiono na niej islamskich zamachowców z Paryża, Nowego Jorku, czy też z Moskwy jako męczenników. Obok znajdują się wizerunki między innymi świętego Maksymiliana Kolbego. » więcej
297298299300301302303