Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Olga "Kora" Jackowska. Fot. YouTube / fantomurs
Olga "Kora" Jackowska. Fot. YouTube / fantomurs
W środę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbędą się (o godz. 11) uroczystości pogrzebowe Olgi Sipowicz - Kory. Ikona polskiego rocka, laureatka większości najcenniejszych nagród muzycznych w Polsce, zmarła 28 sierpnia. Miała 67 lat. Przez ostatnie lata zmagała się z rakiem.
Wyrazisty wizerunek sceniczny i niepowtarzalny głos - tak Kora zapisała się w pamięci fanów. Dziennikarz radiowej "Trójki", Piotr Stelmach podkreśla, że artystka na festiwalu w Opolu na początku lat 80. odmieniła muzykę rockową w naszym kraju.

- To był występ, który prowadził całą falę polskiego rocka: była to estetyczna, muzyczna, artystyczna rewolucja - ocenia Stelmach.

Artystka nie tylko śpiewała, pisała też teksty piosenek. Jednym z nich był przebój "Cykady na Cykladach", który - jak wspomina współzałożyciel grupy Maanam Milo Kurtis - Kora napisała po powrocie z jego rodzinnych stron, wyspy Naksos.

- Miałem wtedy zakaz wyjazdu, ona stamtąd wróciła i mówi: "To jest miejsce, gdzie powinieneś mieszkać". Tam cykady są tak głośne, że musiały wpłynąć na Korę i napisała tę piosenkę - zaznacza Milo Kurtis.

- Myślę, że w jakiś sposób Kora tu i teraz jest. I będzie. Bo trudno sobie wyobrazić, byśmy kiedyś przestali obcować z jej twórczością i z twórczością zespołu Maanam. W radiu ta działalność, ten dorobek jest jak serwis informacyjny i dżingle. To po prostu jest i jest niezbywalne. Jeżeli pozbywasz się z radia piosenek zespołu Maanam, to jest to jakieś radio, ale na pewno nie polskie! - dodał Piotr Stelmach.

Kora z zespołem Maanam nagrała 18 płyt.
Relacja Agaty Woźniak (IAR)
- Myślę, że w jakiś sposób Kora tu i teraz jest. I będzie. Bo trudno sobie wyobrazić, byśmy kiedyś przestali obcować z jej twórczością i z twórczością zespołu Maanam. W radiu ta działalność, ten dorobek jest jak serwis informacyjny i dżingle. To po prostu

Zobacz także

2020-08-14, godz. 07:39 47. Ińskie Lato Filmowe wciąż zaskakuje widzów [ZDJĘCIA] W czwartek odbyła się plenerowa prezentacja słuchowiska Macieja Drygasa "Moja góra". Przesłuchanie zaplanowano na jednym ze wzgórz, obok Ińska z jeziorkiem w tle. » więcej 2020-08-12, godz. 21:36 Finał "Sacrum Non Profanum" w studiu Radia Szczecin [ZDJĘCIA] Bisy, kwiaty i zachwyt publiczności zamknęły ostatni koncert XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum". » więcej 2020-08-12, godz. 15:55 "Koncert Papieski" na "Sacrum Non Profanum" w katedrze [ZDJĘCIA] Popularne utwory wokalne Bacha, Händla, Mozarta, Rossiniego i słynna "Barka" umiłowana przez Jana Pawła II, zabrzmiały w szczecińskiej katedrze w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum". » więcej 2020-08-12, godz. 07:33 "Sacrum Non Profanum" w studiu koncertowym Radia Szczecin O godzinie 19 w studiu Radia Szczecin im. Jana Szyrockiego odbędzie się koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum". » więcej 2020-08-11, godz. 17:35 Grand Prix "Sacrum Non Profanum" dla Leszka Skrli [ZDJĘCIA] Jury XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum" przyznało jednogłośnie profesorowi Leszkowi Skrli nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Stowarzyszenie SAWP za niedoścignione interpretacje dzieł Marka Jasińskiego… » więcej 2020-08-11, godz. 13:04 Adam Woronowicz gościem Ińskiego Lata Filmowego [ZDJĘCIA] Adam Woronowicz - znany aktor filmowy i teatralny gościem na 47. Ińskim Lecie Filmowym. Aktor prezentował w poniedziałek na pomoście nad jeziorem Ińsko "Pamiętnik Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego. » więcej 2020-08-10, godz. 18:41 Kolejny dzień Ińskiego Lata Filmowego Bartosz Topa, znany aktor filmowy i teatralny, gości na 47. Ińskim Lecie Filmowym. Pokazał tu film Moniki Jordan-Młodzianowskiej "Żelazny most". » więcej 2020-08-10, godz. 14:51 "Śniegu już nigdy nie będzie" polskim kandydatem do Oscara Film "Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta został polskim kandydatem do Oscara w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy". » więcej 2020-08-10, godz. 11:35 Pierwszy koncert na odrestaurowanych organach Grüneberga w Konarzewie [ZDJĘCIA] 120-letnie organy Barnima Grüneberga w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Konarzewie rozbrzmiały po raz pierwszy po przeprowadzeniu ich gruntownego remontu. » więcej 2020-08-08, godz. 20:13 47. Ińskie Lato Filmowe. Jednym z gości - Lech Majewski Swoje prace pokazywał w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w paryskim Luwrze czy na Biennale w Wenecji. Od soboty przez najbliższy tydzień - w Ińsku. » więcej
162163164165166167168