Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Olga "Kora" Jackowska. Fot. YouTube / fantomurs
Olga "Kora" Jackowska. Fot. YouTube / fantomurs
W środę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbędą się (o godz. 11) uroczystości pogrzebowe Olgi Sipowicz - Kory. Ikona polskiego rocka, laureatka większości najcenniejszych nagród muzycznych w Polsce, zmarła 28 sierpnia. Miała 67 lat. Przez ostatnie lata zmagała się z rakiem.
Wyrazisty wizerunek sceniczny i niepowtarzalny głos - tak Kora zapisała się w pamięci fanów. Dziennikarz radiowej "Trójki", Piotr Stelmach podkreśla, że artystka na festiwalu w Opolu na początku lat 80. odmieniła muzykę rockową w naszym kraju.

- To był występ, który prowadził całą falę polskiego rocka: była to estetyczna, muzyczna, artystyczna rewolucja - ocenia Stelmach.

Artystka nie tylko śpiewała, pisała też teksty piosenek. Jednym z nich był przebój "Cykady na Cykladach", który - jak wspomina współzałożyciel grupy Maanam Milo Kurtis - Kora napisała po powrocie z jego rodzinnych stron, wyspy Naksos.

- Miałem wtedy zakaz wyjazdu, ona stamtąd wróciła i mówi: "To jest miejsce, gdzie powinieneś mieszkać". Tam cykady są tak głośne, że musiały wpłynąć na Korę i napisała tę piosenkę - zaznacza Milo Kurtis.

- Myślę, że w jakiś sposób Kora tu i teraz jest. I będzie. Bo trudno sobie wyobrazić, byśmy kiedyś przestali obcować z jej twórczością i z twórczością zespołu Maanam. W radiu ta działalność, ten dorobek jest jak serwis informacyjny i dżingle. To po prostu jest i jest niezbywalne. Jeżeli pozbywasz się z radia piosenek zespołu Maanam, to jest to jakieś radio, ale na pewno nie polskie! - dodał Piotr Stelmach.

Kora z zespołem Maanam nagrała 18 płyt.
Relacja Agaty Woźniak (IAR)
- Myślę, że w jakiś sposób Kora tu i teraz jest. I będzie. Bo trudno sobie wyobrazić, byśmy kiedyś przestali obcować z jej twórczością i z twórczością zespołu Maanam. W radiu ta działalność, ten dorobek jest jak serwis informacyjny i dżingle. To po prostu

Zobacz także

2018-04-13, godz. 10:58 Zabobon czy pechowy dzień? Dziś podobno 'wszystko zdarzyć się może' - mamy piątek 13. Ta data to dla wielu oznacza wzmożoną czujność i czyhającego na każdym kroku pecha. » więcej 2018-04-13, godz. 10:28 12-latkowie przygotowali spektakl Zinterpretowali na nowo klasykę - teraz pojadą na europejski festiwal. Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich STO w Szczecinie stanęli na podium ogólnopolskiego finału konkursu Odyseja Umysłu. » więcej 2018-04-13, godz. 09:13 Wystawa w Książnicy w rocznicę Zbrodni Katyńskiej [ZDJĘCIA] Szczecińskie Stowarzyszenie Katyń oraz Książnica Pomorska zorganizowały pamiątkową wystawę 'Pamięci doktora Juliana Grunera. W 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej'. » więcej 2018-04-13, godz. 08:41 Książka Olgi Tokarczuk nominowana do prestiżowej nagrody 'Bieguni' Olgi Tokarczuk na krótkiej liście autorów nominowanych do prestiżowej Man Booker International Prize. To coroczna brytyjska nagroda przyznawana najlepszej książce przetłumaczonej na język angielski. » więcej 2018-04-12, godz. 13:19 Wielcy Koncertmistrzowie na wiosnę. BNO i Pujanek w Szczecinie Baltic Neopolis Orchestra oraz Radosław Pujanek, koncertmistrz Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia, wystąpili w Szczecinie. Koncert odbył się w środę wieczorem, na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy Staromłyńskiej, w ramach cyklu… » więcej 2018-04-11, godz. 20:40 Język jidysz na US Jidysz to język Żydów europejskich. I choć w Izraelu językiem narodowym jest hebrajski, to kilkusetletnia kultura i historia Żydów europejskich zapisana jest właśnie w jidisz. » więcej 2018-04-11, godz. 13:17 Szczecińskie biblioteki wzbogaciły się o 30 tys. e-booków E-booki w języku angielskim można od teraz wypożyczyć ze szczecińskich bibliotek. » więcej 2018-04-09, godz. 21:07 Nagroda Artystyczna Prezydenta Szczecina przyznana [ZDJĘCIA] Joanna Kulmowa - poetka, pisarka i dramatopisarka - oraz Dariusz Dyczewski - chórmistrz i rektor Akademii Sztuki - zostali laureatami tegorocznej Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Szczecin. Wyróżnienia przyznano po raz 27. Uroczysta… » więcej 2018-04-09, godz. 16:30 Młodzi aktorzy na deskach Teatru Współczesnego [WIDEO, ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu aktorów, siedem amatorskich przedstawień i dziesiątki widzów - zakończył 24. Wielki Przegląd Małych Form Teatralnych w Teatrze Współczesnym. » więcej 2018-04-08, godz. 19:17 Czardasze i marsze, czyli Polak, Węgier, dwa bratanki W Akademii Sztuki odbył się koncert inaugurujący VII Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Szczecinie. Czardasze, marsze, a także inne utwory zagrał pianista Marcin Dominik Głuch. » więcej
256257258259260261262