Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa „Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy?”. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa „Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy?”. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Pierwsza Wojna Światowa przyniosła Polsce wolność. Ale przyniosła też śmierć około 10 milionów ludzi, a blisko 20 mln zostało okaleczonych. Na otwartej we wtorek wieczorem w Muzeum Historii Szczecina oddziale Muzeum Narodowego wystawie zatytułowanej „Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy?” prezentowane są dzieła poruszające temat konfliktów pierwszej połowy XX wieku.
Konfrontują one ze sobą przede wszystkim spojrzenia dwóch, historycznie wrogich sobie społeczeństw Polski i Niemiec. Są dokumentem odsłaniającym ciemną twarz frontu, pomnikiem żalu po poległych i pejzażem zniszczonych miast.

Kameralna wystawa ma przypominać, że wojny zmieniają wszystko - mówi kuratorka Aleksandra Wilgocka.

- Mamy grafiki ukazujące sceny z pierwszej linii frontu. Widoki krajobrazu po zakończeniu wojny, ale też artyści odnoszą się do samego człowieka, do jego przeżyć związanych z wojną. Szczególnie to poczucia straty - mówi Wilgocka.

Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów naszego muzeum - mówi druga kuratorka, Anna Lew-Machniak.

- Na samej wystawie znajduje się 11 prac. Symbolicznie ma nawiązywać do 11 listopada 1918 roku. Są to zarówno prace niemieckich i polskich artystów - mówi Lew-Machniak.

Wystawie do listopada towarzyszyć będzie cykl spotkań i projekcji poruszających tematy konfliktów, także tych współczesnych.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2018-04-14, godz. 13:19 Festiwal "Tradycja od:nowa". W Mostach i Kliniskach Impreza organizowana przez Teatr Brama, jest częścią międzynarodowego projektu "Caravana Next". Jej głównym celem jest spotkanie i "uruchomienie" mieszkańców oraz lokalnych społeczności do wspólnego działania. » więcej 2018-04-14, godz. 09:11 Zmarł czeski reżyser filmowy Miloš Forman W wieku 86 lat zmarł reżyser filmowy Miloš Forman - poinformowały czeskie media. » więcej 2018-04-13, godz. 17:05 "Świat zgładzony w Katyniu". Wystawa ku pamięci ofiar Historie 18 ofiar zbrodni katyńskiej przedstawia plenerowa wystawa, którą można oglądać na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Plansze ze zdjęciami oraz biogramami pomordowanych w 1940 roku przez Sowietów stanęły tam z okazji obchodów… » więcej 2018-04-13, godz. 13:03 To będzie pierwsza taka promocja. Jest nowy tomik wierszy Sawickiego To będzie pierwsza w Polsce premiera tomiku poetyckiego w internecie. Szczeciński poeta Bartosz Sawicki opublikował swój trzeci zbiór poezji "Luminal". W ramach promocji, autor będzie deklamował wiersze podczas specjalnego koncertu. » więcej 2018-04-13, godz. 10:58 Zabobon czy pechowy dzień? Dziś podobno "wszystko zdarzyć się może" - mamy piątek 13. Ta data to dla wielu oznacza wzmożoną czujność i czyhającego na każdym kroku pecha. » więcej 2018-04-13, godz. 10:28 12-latkowie przygotowali spektakl Zinterpretowali na nowo klasykę - teraz pojadą na europejski festiwal. Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich STO w Szczecinie stanęli na podium ogólnopolskiego finału konkursu Odyseja Umysłu. » więcej 2018-04-13, godz. 09:13 Wystawa w Książnicy w rocznicę Zbrodni Katyńskiej [ZDJĘCIA] Szczecińskie Stowarzyszenie Katyń oraz Książnica Pomorska zorganizowały pamiątkową wystawę "Pamięci doktora Juliana Grunera. W 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej". » więcej 2018-04-13, godz. 08:41 Książka Olgi Tokarczuk nominowana do prestiżowej nagrody "Bieguni" Olgi Tokarczuk na krótkiej liście autorów nominowanych do prestiżowej Man Booker International Prize. To coroczna brytyjska nagroda przyznawana najlepszej książce przetłumaczonej na język angielski. » więcej 2018-04-12, godz. 13:19 Wielcy Koncertmistrzowie na wiosnę. BNO i Pujanek w Szczecinie Baltic Neopolis Orchestra oraz Radosław Pujanek, koncertmistrz Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia, wystąpili w Szczecinie. Koncert odbył się w środę wieczorem, na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy Staromłyńskiej, w ramach cyklu… » więcej 2018-04-11, godz. 20:40 Język jidysz na US Jidysz to język Żydów europejskich. I choć w Izraelu językiem narodowym jest hebrajski, to kilkusetletnia kultura i historia Żydów europejskich zapisana jest właśnie w jidisz. » więcej
277278279280281282283