Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

pl.wikipedia.org/wiki/Adam Nurkiewicz
pl.wikipedia.org/wiki/Adam Nurkiewicz
Nie żyje Kazimierz Kutz, reżyser filmowy i teatralny, a także scenarzysta, przez lata związany z Górnym Śląskiem.
Zmarł w Warszawie, w wieku 89 lat.

Był autorem ponad 20 filmów fabularnych, z których najgłośniejsze to części Tryptyku Śląskiego, opartego na własnych scenariuszach. Pierwszy z nich, "Sól ziemi czarnej", zaliczana jest do klasyki polskiego kina. Opowiada o pierwszym, zakończonym klęską Powstaniu Śląskim w 1920 roku. Akcja kolejnego dzieła - "Perły w koronie" - rozgrywa się w latach trzydziestych. W ostatniej części, zatytułowanej "Paciorki jednego różańca" reżyser opowiedział historię żyjącego współcześnie górnika-emeryta. Kazimierz Kutz nakręcił też o Śląsku film "Śmierć jak kromka chleba", poświęcony dramatowi w kopalni "Wujek".

Pełnił wiele funkcji publicznych. W latach 1972-73 kierował zespołem filmowym "Silesia", a w latach 1984-87 był zastępcą kierownika artystycznego zespołu "Kadr". W roku 1980 został prezesem śląskiego Towarzystwa Filmowego. W 1986 podjął pracę w krakowskiej PWST na wydziale reżyserii. Od 1989 przez dwa lata kierował ośrodkiem Telewizji Polskiej w Krakowie.

W latach 90. zajął się polityką - czterokrotnie był senatorem, w latach 2007 - 2011 zasiadał w Sejmie.

Laureat wielu nagród, w tym Platynowych Lwów przyznanych reżyserowi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł" czy Nagrody im. Konrada Swinarskiego miesięcznika "Teatr".

- To wielka strata dla polskiej kultury - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - Wybitny twórca polskiej szkoły filmowej. Dla nas wszystkich kojarzy się ze śląską trylogią.

Aktor Jerzy Trela wspomina, że współpraca z Kazimierzem Kutzem była cennym doświadczeniem. - Każde spotkanie z nim i każda praca to była dla mnie i radość i nadzieja - przyznał Trela.

Aktorka Anna Dymna dodała, że zmarły pozostawił po sobie wspaniałe filmy. - Pełne poczucia humoru, wzruszeń i prawdziwego patriotyzmu - mówiła Dymna.

Przyjaciele wspominają zmarłego. Senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz wspomina, że to właśnie Kutz zaprosił go do współpracy na planie filmowym i również zachęcił do działalności politycznej. Przypomniał, że zmarły artysta był jedną z najważniejszych postaci polskiego kina.

- On kochał bardzo Polskę, Śląsk. Kochał nas aktorów, był wielkim, wspaniałym artystą. Te filmy to nie tylko były epopeje śląskie czy historie tego pięknego regionu, ale też filmy zabawne i niezwykłe. Też Teatr Telewizji - podkreślił Fedorowicz.

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach. Jako samodzielny reżyser zadebiutował w 1959 roku obrazem "Krzyż Walecznych".
Senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz wspomina, że to właśnie Kutz zaprosił go do współpracy na planie filmowym i również zachęcił do działalności politycznej. Przypomniał, że zmarły artysta był jedną z najważniejszych postaci polskiego kina.
Relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR).

Zobacz także

2020-09-03, godz. 22:15 55. "Kontrapunkt" w tym roku... w prologu [ZDJĘCIA] Główny program jubileuszowego 55. 'Przeglądu Teatrów Małych Form. Kontrapunkt' dopiero w przyszłym roku. » więcej 2020-09-03, godz. 12:17 Beethoven, Chopin i Schumann w złotej sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Po długiej przerwie wywołanej pandemią Covid-19, Filharmonia w Szczecinie zorganizowała pierwszy koncert z udziałem publiczności. » więcej 2020-09-02, godz. 21:31 [3x1]=75! Po raz wtóry! Pod taką nazwą odbędzie się drugi już koncert prezentujący szczecińską muzykę. » więcej 2020-09-02, godz. 18:00 Muzeum Narodowe z pierwszą od miesięcy nową wystawą [ZDJĘCIA] 'Piękność twą widzę. Sztuka litewska pierwszej połowy XX wieku' - to pierwsza od kilku miesięcy wystawa otwarta dla widowni w Muzeum Narodowym w Szczecinie. » więcej 2020-09-02, godz. 16:55 Filharmonia w Szczecinie otwarta dla publiczności Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza w środę po długiej przerwie na pierwszy koncert z udziałem publiczności. » więcej 2020-09-02, godz. 09:32 Inauguracja Festiwalu Filmowego w Wenecji W środę w Wenecji rozpocznie się 77. Festiwal Filmowy. Imprezę zainauguruje koncert w hołdzie zmarłemu w tym roku Ennio Morricone, jednemu z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej. » więcej 2020-08-31, godz. 14:10 Mozart zamknął 4. "Meisinger Music Festival" Symfonia „Jowiszowa” i Koncert fletowy D-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, złożyły się na program niedzielnego koncertu wieńczącego 4. „Meisinger Music Festival”. » więcej 2020-08-30, godz. 11:56 Schubert klasycznie i współcześnie na „Meisinger Music Festival” „Łabędzi śpiew” i „Ave Maria” Franza Schuberta to tylko niektóre popularne pieśni do tekstów poetów romantycznych, które złożyły się na program sobotniego koncertu 4. „Meisinger Music Festival”. » więcej 2020-08-29, godz. 18:02 Schubert na "Meisinger Music Festival" [ZDJĘCIA] Ósma Symfonia 'Niedokończona' h-moll i popularne pieśni austriackiego kompozytora Franza Schuberta, wypełnią sobotni koncert 4. 'Meisinger Music Festival'. » więcej 2020-08-29, godz. 11:34 Teatr Kana zaprasza na zakończenie lata na Aleję Kwiatową Instalacją wizualno-dźwiękową zakończy się w sobotę w Teatrze Kana dwutygodniowy projekt 'Lato w Teatrze'. » więcej
138139140141142143144