Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
W niedzielę, w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, w Radiu Szczecin premiera słuchowiska „Konsul” na podstawie wspomnień Jerzego Kurcyusza.
Stambuł, lata 40., Europa ogarnięta II Wojną Światową. Walczą ze sobą wojska i wywiady.
Polską placówką dyplomatyczną w Turcji kieruje dyplomata, adwokat Jerzy Kurcyusz, późniejszy obrońca działaczy Solidarności w procesach politycznych.

W roli głównej wystąpi Robert Gonera. - To było dla mnie odkrywanie zapomnianej postaci, to historia jak z wczesnego Bonda - przyznaje aktor. - To dotyczy dużej liczby dyplomatów czy wprost szpiegów podczas wojny. Często ich służba polegała również na szpiegowaniu. Ta służba dyplomatyczna polska w imieniu Rzeczpospolitej podczas wojny. Myślę, że takich zapomnianych bohaterów jest wielu z różnych powodów m.in. z tego, że po wojnie też nie mieli łatwo.

- Praca nad tym tekstem wymagała znalezienia szyfru do każdej postaci - przyznaje autorka scenariusza i reżyser słuchowiska Magdalena Wleklik. - Poszukiwanie szyfru do każdej postaci, jednej postaci kobiecej, którą była agentka "Anna", to było chyba największe wyzwanie. Liczę na to, że to słuchacze ocenią czy udało mi się odtworzyć atmosferę tamtych czasów, ale jednocześnie charaktery i w jakiś sposób dramat tych postaci.

Obok Roberta Gonery, w słuchowisku usłyszymy również: w roli agentki „Anny” Barbarę Kurzaj, a w pozostałych rolach: Jakuba Klimaszewskiego, Sylwestra Woronieckiego, Paulinę Zarembę i Pawła Domańskiego. Realizacją dźwięku zajął się Wawrzyniec Szwaja.

Premiera słuchowiska „Konsul” w niedzielę po godzinie 13, przypomnimy je także, tego samego dnia, po godzinie 22.
W roli głównej wystąpi Robert Gonera.
- Praca nad tym tekstem wymagała znalezienia szyfru do każdej postaci - przyznaje autorka scenariusza i reżyser słuchowiska Magdalena Wleklik.
Barbara Kurzaj i Robert Gonera. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Barbara Kurzaj i Robert Gonera. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]

Zobacz także

2020-08-12, godz. 15:55 "Koncert Papieski" na "Sacrum Non Profanum" w katedrze [ZDJĘCIA] Popularne utwory wokalne Bacha, Händla, Mozarta, Rossiniego i słynna 'Barka' umiłowana przez Jana Pawła II, zabrzmiały w szczecińskiej katedrze w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego 'Sacrum Non Profanum'. » więcej 2020-08-12, godz. 07:33 "Sacrum Non Profanum" w studiu koncertowym Radia Szczecin O godzinie 19 w studiu Radia Szczecin im. Jana Szyrockiego odbędzie się koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego 'Sacrum Non Profanum'. » więcej 2020-08-11, godz. 17:35 Grand Prix "Sacrum Non Profanum" dla Leszka Skrli [ZDJĘCIA] Jury XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego 'Sacrum Non Profanum' przyznało jednogłośnie profesorowi Leszkowi Skrli nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Stowarzyszenie SAWP za niedoścignione interpretacje dzieł Marka Jasińskiego… » więcej 2020-08-11, godz. 13:04 Adam Woronowicz gościem Ińskiego Lata Filmowego [ZDJĘCIA] Adam Woronowicz - znany aktor filmowy i teatralny gościem na 47. Ińskim Lecie Filmowym. Aktor prezentował w poniedziałek na pomoście nad jeziorem Ińsko 'Pamiętnik Powstania Warszawskiego' Mirona Białoszewskiego. » więcej 2020-08-10, godz. 18:41 Kolejny dzień Ińskiego Lata Filmowego Bartosz Topa, znany aktor filmowy i teatralny, gości na 47. Ińskim Lecie Filmowym. Pokazał tu film Moniki Jordan-Młodzianowskiej 'Żelazny most'. » więcej 2020-08-10, godz. 14:51 "Śniegu już nigdy nie będzie" polskim kandydatem do Oscara Film 'Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta został polskim kandydatem do Oscara w kategorii 'Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy'. » więcej 2020-08-10, godz. 11:35 Pierwszy koncert na odrestaurowanych organach Grüneberga w Konarzewie [ZDJĘCIA] 120-letnie organy Barnima Grüneberga w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Konarzewie rozbrzmiały po raz pierwszy po przeprowadzeniu ich gruntownego remontu. » więcej 2020-08-08, godz. 20:13 47. Ińskie Lato Filmowe. Jednym z gości - Lech Majewski Swoje prace pokazywał w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w paryskim Luwrze czy na Biennale w Wenecji. Od soboty przez najbliższy tydzień - w Ińsku. » więcej 2020-08-08, godz. 17:02 Filmowy weekend ze Świętym Janem Pawłem II [ZDJĘCIA] Film pt. 'Wyzwolenie kontynentu: Jan Paweł II i upadek komunizmu' rozpoczął filmowy weekend ze Świętym Janem Pawłem II. » więcej 2020-08-07, godz. 16:53 Rozpoczyna się 47. Ińskie lato Filmowe. W dużej części w plenerze Przedpremierowym pokazem najnowszego filmu Lecha Majewskiego 'Dolina Bogów' rozpocznie się w piątek wieczorem 47. Ińskie lato Filmowe. » więcej
141142143144145146147