Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/nowele/
Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/nowele/
W sobotę po raz ósmy w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą są nowele polskie. Akcja propagująca znajomość naszej literatury odbywa się z inicjatywy prezydenta Rzeczpospolitej.
Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczną ogólnopolską akcję w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

W ubiegłym roku akcja Narodowe Czytanie miała wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako lekturę wybrano "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, w której autor dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm i chęć odbudowy państwa.

Para Prezydencka rozpoczyna Narodowe Czytanie od samego początku istnienia akcji, czyli od 2012 roku. Wtedy wspólną lekturą był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza.

Rok później w całej Polsce rozbrzmiewały dzieła Aleksandra Fredry. W 2014 roku odbyło się Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Początkowy fragment "Potopu" pod tytułem "Oleńka i Kmicic" przeczytał Adam Woronowicz.

Podczas czwartej edycji Narodowego Czytania lekturą była "Lalka" Bolesława Prusa.

W 2016 roku w całej Polsce można było usłyszeć "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Fragmenty dzieła czytała między innymi Sonia Bohosiewicz.

Bohaterem akcji promującej polską literaturę w 2017 roku było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Większość spośród przysłuchujących się lekturze w Ogrodzie Saskim brała udział w Narodowym Czytaniu już po raz kolejny.

Inicjatywa podobna do Narodowego Czytania zrodziła się w 1998 roku, z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Polskie Radio współorganizowało wtedy "Maraton z Panem Tadeuszem". Narodową epopeję czytali znani aktorzy. Przed mikrofonem wystąpił między innymi Gustaw Holoubek, który odczytał inwokację z "Pana Tadeusza".

Z roku na rok przybywa miejsc, w których czytana jest polska literatura. W pierwszym roku w akcji Narodowego Czytania wzięło udział 60 miejscowości, w drugim - 750, a dwa lata temu było ich ponad 2000. W ubiegłym roku "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego czytano na wszystkich kontynentach - w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Podstawowym celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Relacja Pauliny Kurek (IAR)

Zobacz także

2019-03-05, godz. 10:50 Jubileuszowe Kaziuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Tradycyjne Kaziuki po raz 30. w Szczecinie. Koncert polskiego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Wilenka" odbył się w Teatrze Polskim, w ramach Tygodnia Kresowego. » więcej 2019-03-04, godz. 21:08 Zmarł amerykański aktor Luke Perry W wieku 52 lat zmarł aktor Luke Perry. W zeszłym tygodniu trafił do jednego ze szpitali w Kalifornii z powodu rozległego udaru. Aktor największą popularność zdobył rolą Dylana McKaya w serialu "Beverly Hills 90210", który w latach… » więcej 2019-03-04, godz. 15:11 Nie żyje Keith Flint z Prodigy Nie żyje Keith Flint, muzyk i lider grupy Prodigy. Jego ciało znaleziono rano. Miał 49 lat. » więcej 2019-03-04, godz. 09:41 Warsztaty chopinowskie w stolicy USA W Waszyngtonie odbyły się warsztaty chopinowskie dla młodych pianistów ze Stanów Zjednoczonych. » więcej 2019-03-03, godz. 09:20 "Udaje się nam nie wygłupiać, a żartować". Grupa MoCarta w Filharmonii Ich repertuar znacznie wychodzi poza program sal filharmonicznych. Całość okraszają delikatnym humorem, czasami tańcem i śpiewem. Grupa Mocarta wystąpiła w Filharmonii w Szczecinie. » więcej 2019-03-02, godz. 13:24 Chóry przed profesjonalnym jury. Przegląd w Zamku [ZDJĘCIA] 20 grup bierze udział Wojewódzkim Przeglądzie Chórów i Zespołów Kameralnych. Coroczne święto muzyków organizuje Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2019-03-02, godz. 10:10 Kaziuki świętują w Szczecinie. "To nasza kraina i kochamy ją" [ZDJĘCIA] Kaziuki i tydzień kresowy po raz 30. w Szczecinie. Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź" zorganizowało Tydzień Kresowy z tradycyjnym „Kaziukiem Wileńskim". » więcej 2019-03-01, godz. 10:10 Johnny Depp pod wrażeniem twórczości gościa "Rozmowy pod krawatem" O swojej znajomości z Marilynem Mansonem mówi, że jej nie nadużywa, ale regularnie są w kontakcie. Rysownik Michał Szyksznian projektuje mu okładki płyt i koszulki. » więcej 2019-02-28, godz. 18:20 Jazzowo w kościele dominikanów w Szczecinie Amerykańska wokalistka jazzowa - Dorrey Lin Lyles zaśpiewa w Szczecinie. Wystąpi 24 marca w kościele dominikanów. To koncert w ramach festiwalu Szczecin Jazz. » więcej 2019-02-28, godz. 17:54 Najważniejsze polskie filmy w trakcie podróży LOT-em Sto najważniejszych polskich filmów będzie można obejrzeć w czasie podróży samolotami PLL LOT. Projekt "Kino na 100" to efekt współpracy przewoźnika z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. » więcej
226227228229230231232