Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Materiał TVP Info
"Milczące pokolenie" Pawła Domańskiego z nagrodą i wyróżnieniami na XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Podczas niedzielnej gali, film naszego redakcyjnego kolegi Pawła Domańskiego otrzymał Nagrodę Specjalną Prezesa TVP. Dodatkowo reżyser odebrał wyróżnienie w konkursie głównym o Nagrodę Złoty Opornik - za ukazanie źródeł tożsamości oraz wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Im. Janusza Krupskiego, za odwagę, trud poszukiwania i przedstawiania tematów i postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych.

Paweł Domański odwiedził miejsca walk, miejsca tortur wileńskich AK-owców – powiedział podczas gali Jacek Kurski, prezes TVP.

– Miło mi nagrodzić ten ważny film o losach tragicznych pokolenia AK-owskiego, które przez lata nie mogło mówić o sobie i walczyć o siebie. Tego wyrazem jest też ten festiwal. "Milczące pokolenie", bo przez lata nie mogło mówić o sobie, nie mogło bronić się, na szczęście znaleźli się ludzie, którzy często wbrew własnym karierom, wbrew własnemu komfortowi, idąc pod prąd własnym środowiskom stworzyli ten wspaniały projekt kultywujący pamięć o bohaterach polskiej wolności - mówił Kurski.

Reżyser Paweł Domański wszedł na scenę razem Marcinem Majerskim.

- Nie mogłem wyjść bez operatora, producenta i montażysty w jednej osobie – to jest nasz film. Dziękuję, bo to właśnie na tym festiwalu, na Pitching Forum rozpoczęła się droga tego filmu - powiedział Domański.

Dziękując za nagrodę reżyser zacytował słowa, które bohaterka jego filmu Danuta Szyksznian-Ossowska, kiedy została aresztowana przez NKWD w 1944 r. usłyszała od swojej mamy: "tyko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burzę".

– Wiem, że pani Danusia nas dzisiaj ogląda, wiem że jest z nami myślami. Pani Danusiu ja pani serdecznie dziękuję za te słowa, bo one powinny być dla nas drogowskazem – powiedział reżyser.

"Milczące pokolenie" opowieść o losach łączniczki Armii Krajowej - major Danuty Szyksznian-Ossowskiej i jej wnuka, Michała. Produkcja swoją prapremierę miała w studiu S-1 Radia Szczecin. Można ją było obejrzeć również w TVP1. Reżyserem filmu jest nasz redakcyjny kolega Paweł Domański, a operatorem i producentem - Marcin Majerski.

Nagrodę w konkursie głównym Złoty Opornik otrzymał film Roberta Kaczmarka „Paszporty Paragwaju”.

Podczas trwania XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci można było obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne, posłuchać reportaży radiowych, czy wziąć udział w dyskusjach panelowych. Imprezie towarzyszyły wystawy i widowiska muzyczne. Patronat Narodowy w stulecie Odzyskania Niepodległości nad Festiwalem NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i miasto Gdynia.


Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW

Zobacz także

2022-06-12, godz. 18:07 Prof. Andrzej Chorosiński i Daniel Rozmus w 35. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Szczecinie Pierwszy w tym roku wieczór z cyklu "Koncerty Grünebergowskie", Kościół św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach dedykuje Papieżowi Janowi Pawłowi II. » więcej 2022-06-12, godz. 11:32 W hołdzie "Tym, którzy nie powrócili z morza" [ZDJĘCIA] "Adagietto" z "Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę i poemat symfoniczny "Powracające fale" op. 9 Mieczysława Karłowicza wypełniły sobotni koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza". Punktem kulminacyjnym wieczoru… » więcej 2022-06-11, godz. 17:43 Światowa prapremiera kompozycji "Było kiedyś morze szkliste" Michała Dobrzyńskiego Około stu wykonawców wystąpi dziś w niezwykłej scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego pod pomnikiem "Tym, którzy nie powrócili z morza". » więcej 2022-06-11, godz. 12:39 60 lat Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie [ZDJĘCIA] 60 lat temu w Szczecinie odbył się pierwszy Festiwal Młodych Talentów. Ta ogólnopolska impreza wyłoniła takie talenty jak: Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Karin Stanek czy Kasia Sobczyk. » więcej 2022-06-09, godz. 18:12 "Fascynujące brzegi Odry w oczach artysty" [ZDJĘCIA] Odra na zdjęciach niemieckiego fotografa Götza Lemberga. Rezultaty jego podróży można oglądać na wystawie w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2022-06-09, godz. 15:17 Margaret gościem Radia Szczecin Dzień przed wydaniem nowego singla Margaret opowiadała nam o planach na kolejny album, projektowaniu ubrań, czy podróżach. » więcej 2022-06-07, godz. 16:33 "Dziewczęta z tamtych lat". Nowa wystawa w CDP [ZDJĘCIA] 48 archiwalnych fotografii młodych kobiet, które podczas II wojny światowej pełniły role m.in sanitariuszek, łączniczek i kurierek można oglądać od wtorku w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. » więcej 2022-06-07, godz. 07:32 41. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" 67 filmów - w tym 11 pełnometrażowych debiutów fabularnych - do tego spotkania z filmowcami, wystawy, koncerty i rozmowy "szczerość za szczerość" - trwa 41. edycja Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". » więcej 2022-06-06, godz. 20:14 Opera na Zamku z nominacjami w prestiżowym konkursie Opera na Zamku w Szczecinie otrzymała aż 8 nominacji w prestiżowym konkursie XVI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. » więcej 2022-06-06, godz. 09:41 Ukraińska literatura w Kanie "W gazetach tego nie napiszą - czytanie tranzytowe ukraińskiej literatury" - to tytuł spotkania, które odbędzie się w poniedziałek w Teatrze Kana w Szczecinie. » więcej
101102103104105106107