Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Materiał TVP Info
"Milczące pokolenie" Pawła Domańskiego z nagrodą i wyróżnieniami na XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Podczas niedzielnej gali, film naszego redakcyjnego kolegi Pawła Domańskiego otrzymał Nagrodę Specjalną Prezesa TVP. Dodatkowo reżyser odebrał wyróżnienie w konkursie głównym o Nagrodę Złoty Opornik - za ukazanie źródeł tożsamości oraz wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Im. Janusza Krupskiego, za odwagę, trud poszukiwania i przedstawiania tematów i postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych.

Paweł Domański odwiedził miejsca walk, miejsca tortur wileńskich AK-owców – powiedział podczas gali Jacek Kurski, prezes TVP.

– Miło mi nagrodzić ten ważny film o losach tragicznych pokolenia AK-owskiego, które przez lata nie mogło mówić o sobie i walczyć o siebie. Tego wyrazem jest też ten festiwal. "Milczące pokolenie", bo przez lata nie mogło mówić o sobie, nie mogło bronić się, na szczęście znaleźli się ludzie, którzy często wbrew własnym karierom, wbrew własnemu komfortowi, idąc pod prąd własnym środowiskom stworzyli ten wspaniały projekt kultywujący pamięć o bohaterach polskiej wolności - mówił Kurski.

Reżyser Paweł Domański wszedł na scenę razem Marcinem Majerskim.

- Nie mogłem wyjść bez operatora, producenta i montażysty w jednej osobie – to jest nasz film. Dziękuję, bo to właśnie na tym festiwalu, na Pitching Forum rozpoczęła się droga tego filmu - powiedział Domański.

Dziękując za nagrodę reżyser zacytował słowa, które bohaterka jego filmu Danuta Szyksznian-Ossowska, kiedy została aresztowana przez NKWD w 1944 r. usłyszała od swojej mamy: "tyko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burzę".

– Wiem, że pani Danusia nas dzisiaj ogląda, wiem że jest z nami myślami. Pani Danusiu ja pani serdecznie dziękuję za te słowa, bo one powinny być dla nas drogowskazem – powiedział reżyser.

"Milczące pokolenie" opowieść o losach łączniczki Armii Krajowej - major Danuty Szyksznian-Ossowskiej i jej wnuka, Michała. Produkcja swoją prapremierę miała w studiu S-1 Radia Szczecin. Można ją było obejrzeć również w TVP1. Reżyserem filmu jest nasz redakcyjny kolega Paweł Domański, a operatorem i producentem - Marcin Majerski.

Nagrodę w konkursie głównym Złoty Opornik otrzymał film Roberta Kaczmarka „Paszporty Paragwaju”.

Podczas trwania XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci można było obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne, posłuchać reportaży radiowych, czy wziąć udział w dyskusjach panelowych. Imprezie towarzyszyły wystawy i widowiska muzyczne. Patronat Narodowy w stulecie Odzyskania Niepodległości nad Festiwalem NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i miasto Gdynia.


Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW

Zobacz także

2021-11-06, godz. 13:08 Teatr Kana z nagrodą w Mediolanie Międzynarodowe jury, złożone z najwybitniejszych światowych reżyserów i reżyserek, przyznało Teatrowi Kana i spektaklowi "Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu" pierwsze miejsce w ramach 12. edycji Międzynarodowej Nagrody "Teatr… » więcej 2021-11-06, godz. 12:44 Wystawa w Zamku. Ilustracje rozbudzają wyobraźnię Polaków [ZDJĘCIA] Ilustracje Jana Marcina Szancera rozbudzają wyobraźnię Polaków od kilku pokoleń. Rysunki tworzył do wierszy Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy baśni Chansa Christiana Andersena. W sobotę wszystkie wykreowane światy można oglądać… » więcej 2021-11-05, godz. 15:10 Z Konkursu Chopinowskiego do Szczecina. Alexander Gadijev w Filharmonii W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie trwa maraton chopinowski. W piątek w złotej sali zagra Alexander Gadijev - zwycięzca II nagrody ex aequo XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Wa… » więcej 2021-11-05, godz. 14:29 Wystawa „Niepamięć” studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej w Willi Lentza [WIDEO, ZDJĘCIA] „Niepamięć” - to tytuł głośnej już wystawy fotograficznej, którą studenci słynnej Łódzkiej Szkoły Filmowej zaprezentują w Willi Lentza w Szczecinie. Areną pleneru młodych artystów był pałac w Bożkowie na Dolnym Śl… » więcej 2021-11-04, godz. 08:01 Kyohei Sorita zachwycił Chopinem w Filharmonii [ZDJĘCIA] Burzą braw, owacjami na stojąco i trzema bisami zakończył się w środę w złotej sali Filharmonii w Szczecinie recital Kyohei Sorita z Japonii - zdobywcy II miejsca ex aequo XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka… » więcej 2021-11-03, godz. 07:32 Laureat Konkursu Chopinowskiego zagra w Szczecinie W złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczyna się maraton laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. » więcej 2021-10-31, godz. 12:49 Sławomir Wilk owacyjnie przyjęty w Willi Lentza [ZDJĘCIA] Owacjami na stojąco i bisem zakończył się recital fortepianowy Sławomira Wilka w ramach cyklu „Chopin w Willi Lentza”. Na program wieczoru złożyły się m.in. preludia i nokturny Fryderyka Chopina. » więcej 2021-10-31, godz. 08:58 Koncert Muzyki Polskiej w Ernst-Reuter-Saal w Berlinie Orkiestra Academia działająca przy Akademii Sztuki w Szczecinie pod dyrekcją prof. Bohdana Boguszewskiego wystąpiła w sobotę wieczorem w Ernst-Reuter-Saal w Berlinie. » więcej 2021-10-30, godz. 21:30 Zwycięzcy nagrody Festiwalu Garaże 2019 zagrali w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA] To był głośny i energetyczny wieczór. Zespół Fishing Group zagrał w studiu S1 Radia Szczecin. » więcej 2021-10-30, godz. 17:23 Wieżę Bismarcka opanuje "Muzyka pod księżycem" To będzie Halloween inny niż wszystkie. "Muzyka pod księżycem" zabrzmi przy wieży Bismarcka w Szczecinie. » więcej
103104105106107108109