Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Materiał TVP Info
"Milczące pokolenie" Pawła Domańskiego z nagrodą i wyróżnieniami na XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Podczas niedzielnej gali, film naszego redakcyjnego kolegi Pawła Domańskiego otrzymał Nagrodę Specjalną Prezesa TVP. Dodatkowo reżyser odebrał wyróżnienie w konkursie głównym o Nagrodę Złoty Opornik - za ukazanie źródeł tożsamości oraz wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Im. Janusza Krupskiego, za odwagę, trud poszukiwania i przedstawiania tematów i postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych.

Paweł Domański odwiedził miejsca walk, miejsca tortur wileńskich AK-owców – powiedział podczas gali Jacek Kurski, prezes TVP.

– Miło mi nagrodzić ten ważny film o losach tragicznych pokolenia AK-owskiego, które przez lata nie mogło mówić o sobie i walczyć o siebie. Tego wyrazem jest też ten festiwal. "Milczące pokolenie", bo przez lata nie mogło mówić o sobie, nie mogło bronić się, na szczęście znaleźli się ludzie, którzy często wbrew własnym karierom, wbrew własnemu komfortowi, idąc pod prąd własnym środowiskom stworzyli ten wspaniały projekt kultywujący pamięć o bohaterach polskiej wolności - mówił Kurski.

Reżyser Paweł Domański wszedł na scenę razem Marcinem Majerskim.

- Nie mogłem wyjść bez operatora, producenta i montażysty w jednej osobie – to jest nasz film. Dziękuję, bo to właśnie na tym festiwalu, na Pitching Forum rozpoczęła się droga tego filmu - powiedział Domański.

Dziękując za nagrodę reżyser zacytował słowa, które bohaterka jego filmu Danuta Szyksznian-Ossowska, kiedy została aresztowana przez NKWD w 1944 r. usłyszała od swojej mamy: "tyko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burzę".

– Wiem, że pani Danusia nas dzisiaj ogląda, wiem że jest z nami myślami. Pani Danusiu ja pani serdecznie dziękuję za te słowa, bo one powinny być dla nas drogowskazem – powiedział reżyser.

"Milczące pokolenie" opowieść o losach łączniczki Armii Krajowej - major Danuty Szyksznian-Ossowskiej i jej wnuka, Michała. Produkcja swoją prapremierę miała w studiu S-1 Radia Szczecin. Można ją było obejrzeć również w TVP1. Reżyserem filmu jest nasz redakcyjny kolega Paweł Domański, a operatorem i producentem - Marcin Majerski.

Nagrodę w konkursie głównym Złoty Opornik otrzymał film Roberta Kaczmarka „Paszporty Paragwaju”.

Podczas trwania XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci można było obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne, posłuchać reportaży radiowych, czy wziąć udział w dyskusjach panelowych. Imprezie towarzyszyły wystawy i widowiska muzyczne. Patronat Narodowy w stulecie Odzyskania Niepodległości nad Festiwalem NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i miasto Gdynia.


Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW

Zobacz także

2021-03-26, godz. 10:28 Gala Fryderyków w Filharmonii. "Szczecin tylko na tym zyska" Gala rozdania 'Fryderyków' najprawdopodobniej odbędzie się jesienią w Filharmonii w Szczecinie. » więcej 2021-03-23, godz. 16:52 Notatnik terenowy dla spragnionych wiedzy o Stargardzie To zachęta do spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale też okazja do bliższego poznania okolicy. 'Notatnik terenowy' przygotowało Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie. » więcej 2021-03-23, godz. 13:17 Francuskie media żegnają Adama Zagajewskiego Największe portale informacyjne w kraju opublikowały depeszę agencji AFP, w której przypomniano życie i twórczość polskiego poety, który mieszkał przez kilka lat w Paryżu. Adam Zagajewski zmarł w niedzielę w Krakowie. Miał 75… » więcej 2021-03-21, godz. 13:09 Premiera płyty "I żyli długo i w Szczecinie 2" Filharmonia w Szczecinie zaprasza na długo wyczekiwaną premierę drugiej części płyty pt. 'I żyli długo i w Szczecinie'. » więcej 2021-03-21, godz. 09:40 Szymczewska wystąpiła z Baltic Neopolis Orchestrą Agata Szymczewska światowej sławy, znakomita skrzypaczka wystąpiła w sobotę w Szczecinie z Baltic Neopolis Orchestrą. » więcej 2021-03-20, godz. 12:02 Tomàs Peire Serrate zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego [ZDJĘCIA] Utwór 'Borealis' Tomàsa Peire'a Serrate, kompozytora pochodzącego z Barcelony, od lat pracującego w Los Angeles, otrzymał pierwszą nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Mieczysława Karłowicza. Koncert laureatów… » więcej 2021-03-19, godz. 20:00 „West Side Sinfonietta” nominowana do Fryderyków [ZDJĘCIA] Orkiestra „West Side Sinfonietta” stworzona przez szczecińskich i wrocławskich muzyków, otrzymała nominację do nagrody muzycznej „Fryderyk” w kategorii Album roku muzyka koncertująca. » więcej 2021-03-19, godz. 18:59 Klucz do poezji w Operze na Zamku W związku z zaplanowanymi od soboty obostrzeniami i zamknięciem teatrów, Opera na Zamku przeniosła na piątek recital 'Klucz do poezji' zaplanowany na początek wiosny. » więcej 2021-03-19, godz. 15:54 Koncert finałowy Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego W piątek poznamy laureatów I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza. W złotej sali Filharmonii w Szczecinie zabrzmi sześć utworów wyłonionych ze 176. prac kompozytorskich z całego świata. » więcej 2021-03-16, godz. 18:44 Historia ostatnich 75 lat Szczecina na Zamku Książąt Pomorskich [WIDEO, ZDJĘCIA] Od wtorku w Zamku Książąt Pomorskich jest dostępna niezwykła wystawa. To historia ostatnich 75 lat naszego miasta. » więcej
118119120121122123124