Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Materiał TVP Info
"Milczące pokolenie" Pawła Domańskiego z nagrodą i wyróżnieniami na XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Podczas niedzielnej gali, film naszego redakcyjnego kolegi Pawła Domańskiego otrzymał Nagrodę Specjalną Prezesa TVP. Dodatkowo reżyser odebrał wyróżnienie w konkursie głównym o Nagrodę Złoty Opornik - za ukazanie źródeł tożsamości oraz wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Im. Janusza Krupskiego, za odwagę, trud poszukiwania i przedstawiania tematów i postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych.

Paweł Domański odwiedził miejsca walk, miejsca tortur wileńskich AK-owców – powiedział podczas gali Jacek Kurski, prezes TVP.

– Miło mi nagrodzić ten ważny film o losach tragicznych pokolenia AK-owskiego, które przez lata nie mogło mówić o sobie i walczyć o siebie. Tego wyrazem jest też ten festiwal. "Milczące pokolenie", bo przez lata nie mogło mówić o sobie, nie mogło bronić się, na szczęście znaleźli się ludzie, którzy często wbrew własnym karierom, wbrew własnemu komfortowi, idąc pod prąd własnym środowiskom stworzyli ten wspaniały projekt kultywujący pamięć o bohaterach polskiej wolności - mówił Kurski.

Reżyser Paweł Domański wszedł na scenę razem Marcinem Majerskim.

- Nie mogłem wyjść bez operatora, producenta i montażysty w jednej osobie – to jest nasz film. Dziękuję, bo to właśnie na tym festiwalu, na Pitching Forum rozpoczęła się droga tego filmu - powiedział Domański.

Dziękując za nagrodę reżyser zacytował słowa, które bohaterka jego filmu Danuta Szyksznian-Ossowska, kiedy została aresztowana przez NKWD w 1944 r. usłyszała od swojej mamy: "tyko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burzę".

– Wiem, że pani Danusia nas dzisiaj ogląda, wiem że jest z nami myślami. Pani Danusiu ja pani serdecznie dziękuję za te słowa, bo one powinny być dla nas drogowskazem – powiedział reżyser.

"Milczące pokolenie" opowieść o losach łączniczki Armii Krajowej - major Danuty Szyksznian-Ossowskiej i jej wnuka, Michała. Produkcja swoją prapremierę miała w studiu S-1 Radia Szczecin. Można ją było obejrzeć również w TVP1. Reżyserem filmu jest nasz redakcyjny kolega Paweł Domański, a operatorem i producentem - Marcin Majerski.

Nagrodę w konkursie głównym Złoty Opornik otrzymał film Roberta Kaczmarka „Paszporty Paragwaju”.

Podczas trwania XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci można było obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne, posłuchać reportaży radiowych, czy wziąć udział w dyskusjach panelowych. Imprezie towarzyszyły wystawy i widowiska muzyczne. Patronat Narodowy w stulecie Odzyskania Niepodległości nad Festiwalem NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i miasto Gdynia.


Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW

Zobacz także

2020-11-05, godz. 10:04 Dzień Postaci z Bajek na 75. urodziny Muminków i polskiego Szczecina Co łączy Muminki ze Szczecinem? O tym opowiedzą Przemek Głowa i Monika Szymanik podczas Dnia Postaci z Bajek w kawiarni 'Kamienica w lesie'. » więcej 2020-11-04, godz. 13:07 Wirtualne zwiedzanie Szczecina i okolic Czy można zwiedzić Szczecin i region nie wychodząc z domu? Można. To dzięki projektowi Travel Tomorrow. » więcej 2020-10-30, godz. 21:39 Pierwsza płyta z nieznanymi piosenkami Roxette W piątek ukazał się na rynku pierwszy z czterech albumów z niepublikowanymi wcześniej piosenkami szwedzkiego duetu Roxette. Zbiór 'Bags of Tricks' zawiera nieznane utwory nagrane w latach 1986-2016. » więcej 2020-10-30, godz. 18:45 Premiera cyfrowa płyty z pieśniami Karłowicza Filharmonia w Szczecinie, której Mieczysław Karłowicz patronuje już od ponad 60 lat, oddaje hołd wybitnemu polskiemu kompozytorowi i nagrywa wszystkie jego utwory. » więcej 2020-10-30, godz. 16:19 Zmarła Agnieszka Fatyga, aktorka teatralna i telewizyjna W wieku 62 lat zmarła Agnieszka Fatyga, aktorka teatralna i telewizyjna, piosenkarka, śpiewaczka i pianistka. » więcej 2020-10-29, godz. 18:52 Wielka wystawa o dziejach rodziny Radziwiłów [ZDJĘCIA] Ze zbiorów szczecińskiego antykwariatu Wu-eL w Poznaniu stworzono wielką wystawę o rodzie Radziwiłłów. Ekspozycja nosi tytuł 'Antoni Radziwiłł oraz jego epoka w listach żony i córek'. » więcej 2020-10-29, godz. 09:40 Światowa premiera płyty Paderewskiego w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA] Obchody 75-lecia Radia Szczecin uświetniła w środę, 28 października 2020 roku w studiu S-1 im. Jana Szyrockiego światowa premiera płyty kompaktowej z Symfonią h-moll op. 24 „Polonia' Ignacego Jana Paderewskiego. » więcej 2020-10-28, godz. 23:48 Zespół STAN GER. zagrał na scenie Radia Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] To w ramach kolejnej odsłony naszego cyklu [3x1]. » więcej 2020-10-28, godz. 08:21 Ignacy Jan Paderewski na 75-lecie Radia Szczecin [ZDJĘCIA] W ramach obchodów 75-lecia Radia Szczecin odbędzie się w środę, w Studiu S-1 im. Jana Szyrockiego światowa premiera płyty, na której zarejestrowano słynną Symfonię h-moll op. 24 'Polonia' Ignacego Jana Paderewskiego. » więcej 2020-10-27, godz. 19:59 Trzech w [3x1]! [WIDEO, ZDJĘCIA] Przed nami październikowa odsłona cyklu [3x1]. » więcej
130131132133134135136