Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Materiał TVP Info
"Milczące pokolenie" Pawła Domańskiego z nagrodą i wyróżnieniami na XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Podczas niedzielnej gali, film naszego redakcyjnego kolegi Pawła Domańskiego otrzymał Nagrodę Specjalną Prezesa TVP. Dodatkowo reżyser odebrał wyróżnienie w konkursie głównym o Nagrodę Złoty Opornik - za ukazanie źródeł tożsamości oraz wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Im. Janusza Krupskiego, za odwagę, trud poszukiwania i przedstawiania tematów i postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych.

Paweł Domański odwiedził miejsca walk, miejsca tortur wileńskich AK-owców – powiedział podczas gali Jacek Kurski, prezes TVP.

– Miło mi nagrodzić ten ważny film o losach tragicznych pokolenia AK-owskiego, które przez lata nie mogło mówić o sobie i walczyć o siebie. Tego wyrazem jest też ten festiwal. "Milczące pokolenie", bo przez lata nie mogło mówić o sobie, nie mogło bronić się, na szczęście znaleźli się ludzie, którzy często wbrew własnym karierom, wbrew własnemu komfortowi, idąc pod prąd własnym środowiskom stworzyli ten wspaniały projekt kultywujący pamięć o bohaterach polskiej wolności - mówił Kurski.

Reżyser Paweł Domański wszedł na scenę razem Marcinem Majerskim.

- Nie mogłem wyjść bez operatora, producenta i montażysty w jednej osobie – to jest nasz film. Dziękuję, bo to właśnie na tym festiwalu, na Pitching Forum rozpoczęła się droga tego filmu - powiedział Domański.

Dziękując za nagrodę reżyser zacytował słowa, które bohaterka jego filmu Danuta Szyksznian-Ossowska, kiedy została aresztowana przez NKWD w 1944 r. usłyszała od swojej mamy: "tyko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burzę".

– Wiem, że pani Danusia nas dzisiaj ogląda, wiem że jest z nami myślami. Pani Danusiu ja pani serdecznie dziękuję za te słowa, bo one powinny być dla nas drogowskazem – powiedział reżyser.

"Milczące pokolenie" opowieść o losach łączniczki Armii Krajowej - major Danuty Szyksznian-Ossowskiej i jej wnuka, Michała. Produkcja swoją prapremierę miała w studiu S-1 Radia Szczecin. Można ją było obejrzeć również w TVP1. Reżyserem filmu jest nasz redakcyjny kolega Paweł Domański, a operatorem i producentem - Marcin Majerski.

Nagrodę w konkursie głównym Złoty Opornik otrzymał film Roberta Kaczmarka „Paszporty Paragwaju”.

Podczas trwania XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci można było obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne, posłuchać reportaży radiowych, czy wziąć udział w dyskusjach panelowych. Imprezie towarzyszyły wystawy i widowiska muzyczne. Patronat Narodowy w stulecie Odzyskania Niepodległości nad Festiwalem NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i miasto Gdynia.


Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW

Zobacz także

2020-01-26, godz. 19:21 W nocy rozdanie muzycznych nagród Grammy W niedzielę w nocy gala muzycznych Oscarów, czyli przyznanie nagród Grammy, najważniejszych na świecie w tej dziedzinie. » więcej 2020-01-26, godz. 15:11 Owacyjne przyjęcie Misterium kolędowego CHAPS [ZDJĘCIA] W wypełnionej po brzegi Bazylice Archikatedralnej pw. Świętego Jakuba w Szczecinie zabrzmiały w sobotę najpiękniejsze kolędy i pastorałki. » więcej 2020-01-26, godz. 08:56 Portret wybitnej pieśniarki w premierze Teatru Polskiego Sylwia Różycka wcieliła się w Edith Piaf w najnowszej realizacji Teatru Polskiego w Szczecinie. W sobotę wieczorem na scenie na Łasztowni odbyła się premiera sztuki zatytułowanej "Piaf" autorstwa Pam Gems. » więcej 2020-01-25, godz. 18:19 38. Misterium kolędowe CHAPS w szczecińskiej katedrze Ponad stu artystów wystąpi w sobotę w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętego Jakuba Apostoła. » więcej 2020-01-24, godz. 20:13 Ziemia obiecana sybiraków w Przełomach. "Zdjęcia pokazane są po raz pierwszy" [ZDJĘCIA] Wystawa "Sybiraków Ziemia Obiecana" oficjalnie otwarta w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. » więcej 2020-01-24, godz. 17:35 Życie w obecnej przyszłości w Muzeum Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA] Artyści z Polski i Danii prezentują swoje najnowsze prace w Muzeum Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie.u » więcej 2020-01-22, godz. 20:01 Nie żyje członek grupy Monty Python Nie żyje Terry Jones - członek grupy Monty Python. » więcej 2020-01-21, godz. 10:34 Bardzo ważne rocznice dla Polski. "Przełomy" przygotują coś dla mieszkańców W tym roku będziemy obchodzić okrągłe rocznice bardzo ważnych wydarzeń dla Polski, w których brali też udział mieszkańcy Pomorza Zachodniego. » więcej 2020-01-20, godz. 16:12 Przełomy podsumowały czwarty rok swojej działalności Cztery lata temu rozpoczęło działalność Centrum Dialogu Przełomy. Tę najnowszą w Szczecinie placówkę muzealną w ubiegłym roku odwiedziło 40 tysięcy osób. » więcej 2020-01-20, godz. 06:48 Sto lat temu urodził się Federico Fellini Dokładnie sto lat temu we włoskim Rimini urodził się Federico Fellini. To jeden z najważniejszych reżyserów w historii kina, twórca niezapomnianych i wielokrotnie nagradzanych: "Słodkiego życia", "8 i pół", "La strady" czy "Am… » więcej
182183184185186187188