Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Olga Tokarczuk. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Olga Tokarczuk. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Władze Krakowa w oryginalny sposób uczczą przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. W nowohuckich Kujawach powstanie las o nazwie "Prawiek", którego nazwa bezpośrednio nawiązuje do jednej z książek pisarki - "Prawiek i inne czasy".
W lesie zostanie posadzonych 25 tysięcy sadzonek dębów szypułkowych, lip drobnolistnych i buków zwyczajnych. Jak mówi Michał Zalewski, rzecznik prasowy Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Olga Tokarczuk zarówno w swoich książkach, jak i podczas spotkań z czytelnikami wielokrotnie podkreślała, że tematyka ochrony zwierząt, kryzysu klimatycznego czy zrównoważonego rozwoju jest dla niej niezwykle istotna.

Według Michała Zalewskiego stworzenie takiego lasu jest jednym z najlepszych sposób na pogratulowanie pisarce otrzymania nagrody Nobla.

Wspólne sadzenie drzew zaplanowano na 29 października. Las sadzony na cześć pisarki to wspólna inicjatywa prezydenta Krakowa, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Jak mówi Michał Zalewski, rzecznik prasowy Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Olga Tokarczuk zarówno w swoich książkach, jak i podczas spotkań z czytelnikami wielokrotnie podkreślała, że tematyka ochrony

Zobacz także

2019-09-07, godz. 10:56 Ósme Narodowe Czytanie, tym razem polskich nowel [WIDEO] W sobotę po raz ósmy w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą są nowele polskie. Akcja propagująca znajomość naszej literatury odbywa się z inicjatywy prezydenta Rzeczpospolitej. » więcej 2019-09-06, godz. 21:38 Muzyka ludowa w filharmonii. Wystartował Turniej Muzyków Prawdziwych [ZDJĘCIA] V Turniej Muzyków Prawdziwych wystartował w piątek w Szczecinie. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza występują artyści z całej Polski. » więcej 2019-09-06, godz. 20:40 Ruszyły "Dni Muzyki Żydowskiej" Druga edycja "Dni Muzyki Żydowskiej" ruszyła w piątek w Szczecinie. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z dźwiękami kameralnymi i niestety zapomnianymi. » więcej 2019-09-05, godz. 16:03 Filharmonia Szczecińska świętuje [ZDJĘCIA] Milion widzów i prawie 1400 koncertów samej Filharmonii i ponad 900 innych wydarzeń - taki jest bilans ostatnich pięciu lat nowej siedziby Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2019-09-05, godz. 08:42 Zachodniopomorskie porty na przestrzeni wieków. Wystawa w Szczecinie [ZDJĘCIA] Wystawa, na której będzie można zobaczyć widoki portów z Pomorza Zachodniego, będzie w czwartek prezentowana podczas Kongresu Morskiego w Szczecinie. » więcej 2019-09-04, godz. 14:46 Nowy sezon Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia Kilkanaście wydarzeń w ciągu miesiąca, przedstawienia teatralne, pokazy filmowe, wystawy i spotkania - Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia rozpoczyna nowy sezon. » więcej 2019-09-01, godz. 21:43 „Sierpniowe przełomy" w interpretacji orkiestry symfonicznej „Sierpniowe przełomy" - koncert przygotowany przez Operę na Zamku w Szczecinie odbył się w sobotę wieczorem na Placu Solidarności w Szczecinie. » więcej 2019-09-01, godz. 09:53 Walka wojsk i wywiadów. Premiera słuchowiska "Konsul" w Radiu Szczecin [WIDEO] W niedzielę, w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, w Radiu Szczecin premiera słuchowiska „Konsul” na podstawie wspomnień Jerzego Kurcyusza. » więcej 2019-08-31, godz. 14:52 Korytowska Noc Poetów i "niepowtarzalna magia wierszy" Blisko 40 poetów, głównie z Zachodniopomorskiego, ale też z innych części Polski i nawet Niemiec wzięło udział w 9. Korytowskiej Nocy Poetów. » więcej 2019-08-31, godz. 08:33 Nie żyje Jan Kulma Reżyser teatralny i telewizyjny, muzyk, filozof i pisarz, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego zmarł w sobotę w wieku 97 lat. » więcej
194195196197198199200