Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Olga Tokarczuk. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Olga Tokarczuk. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Członkowie Szwedzkiej Akademii przyznali literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok polskiej pisarce Oldze Tokarczuk.
To zaległe wyróżnienie, nieprzyznane rok temu z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Tegorocznego literackiego Nobla otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

Minister kultury Piotr Gliński mówił w TVP Info, że teraz dokończy czytać jej książkę: - Ja się spodziewałem, szczerze mówiąc. Gratulacje dla pani Olgi Tokarczuk, to jest kolejny już jej sukces w ostatnim czasie. To jest dobra wiadomość dla polskiej kultury, polska kultura jest doceniana na świecie. Tak osobiście mogę powiedzieć, że w związku z tym sukcesem, minister kultury postara się powrócić do swoich niedokończonych lektur - mówił Piotr Gliński.

Krytyk literacki Łukasz Jasina powiedział, że literacka nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk jest wielką nagrodą dla Polski.

Uzasadniając przyznanie nagrody sekretarz Akademii Mats Malm podkreślił, że doceniono narracyjną wyobraźnię Olgi Tokarczuk: - Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok została uhonorowana polska pisarka Olga Tokarczuk. Za narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia - mówił Mats Malm.

Polska pisarka jest już laureatką wielu wyróżnień, w tym międzynarodowej, prestiżowej nagrody The Man Booker International Prize za powieść "'Bieguni". Nagroda Bookera, uważana za jedną z najważniejszych nagród literackich, przyznawana jest najlepszej powieści przełożonej na język angielski.

Za książki "Bieguni" oraz "Księgi Jakubowe" pisarka otrzymała nagrodę Nike. W sumie nominowanych do tej nagrody było sześć książek Olgi Tokarczuk. Pięć z nich zdobyło Nike Czytelników.

Olga Tokarczuk jest ceniona nie tylko przez czytelników, ale też przez krytyków. Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Prawa do tłumaczenia jej książek zostały sprzedane do kilkudziesięciu krajów.

Jest znana między innymi z takich książek, jak: "Prawiek i inne czasy", "E.E", "Dom dzienny, dom nocny", "Bieguni", "Księgi Jakubowe", także zbioru opowiadań "Gra na wielu bębenkach" oraz - wydanych w ubiegłym roku - "Opowiadań bizarnych".

Literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych czworo Polaków - Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie. Debiutowała w 1979 roku na łamach pisma "Na przełaj", gdzie pod pseudonimem "Natasza Borodin" ukazały się jej pierwsze opowiadania. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów jako wolontariuszka opiekowała się osobami chorymi psychicznie a potem była psychoterapeutką w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu.

Jako powieściopisarka debiutowała w 1993 roku, publikując "Podróż ludzi Księgi", za którą otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, całkowicie poświęciła się pisaniu.

W 1995 roku ukazała się druga powieść autorki zatytułowana "E. E". Książka opowiada o dojrzewaniu dziewczynki, która nagle uzyskuje zdolności parapsychiczne i równie szybko je traci.

W 1996 została wydana powieść "Prawiek i inne czasy". Rok 1998 przyniósł zbiór opowiadań w tomie "Szafa", a także kolejną powieść zatytułowaną "Dom dzienny, dom nocny".

W 2001 Olga Tokarczuk wydała zbiór opowiadań "Gra na wielu bębenkach". W 2007 roku ukazała się powieść "Bieguni", nad którą pisarka pracowała trzy lata. Rok 2014 przyniósł "Księgi Jakubowe", a w zeszłym roku ukazały się "Opowiadania bizarne".
- Za narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia - mówił Mats Malm.
Minister kultury Piotr Gliński mówił w TVP Info, że teraz dokończy czytać jej książkę.
Krytyk literacki Łukasz Jasina powiedział, że literacka nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk jest wielką nagrodą dla Polski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty