Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Olga Tokarczuk. Mat. YouTube / Nobel Prize
Olga Tokarczuk. Mat. YouTube / Nobel Prize
Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla za rok 2018, udzieliła szwedzkiemu publicznemu radiu obszernego wywiadu. Polska noblistka wyznała w nim, co dla niej znaczy ta prestiżowa nagroda.
We wtorek po południu Tokarczuk z rąk szwedzkiego monarchy odbierze złoty medal i dyplom, a wieczorem weźmie udział w Bankiecie Noblowskim.

Olga Tokarczuk przyznała, że wiadomość o przyznaniu jej przez Akademię Szwedzką literackiego Nobla, sprawiła jej ogromną radość, ale również wywróciła jej życie do góry nogami i pokrzyżowała zawodowe plany.

- Planowałam tej jesieni kontynuować pracę nad kolejną powieścią, ale wszystko się dosłownie zawaliło - mówiła noblistka.

O tym, czym dla jej twórczości jest to wyróżnienie, mówiła tak:

- Myślę, że Nagroda Nobla jest dla mojego pisarstwa ogromnym wsparciem od reszty świata - podkreśliła autorka "Ksiąg Jakubowych".

Tokarczuk część nagrody finansowej (w przeliczeniu ok. 4 mln. zł), jaką otrzymują laureaci wraz z pamiątkowym dyplomem i złotym medalem, zamierza przeznaczyć na powołanie fundacji.

- Jej pierwszymi zadaniami będzie wspieranie różnych projektów kultury, ponieważ aktywność naszego rządu w tej dziedzinie zmierza w przeciwnym kierunku - spointowała pisarka.

Olga Tokarczyk zamierza przekazać Muzeum Noblowskiemu w Sztokholmie swój kalendarz z 2018 roku, w którym prowadziła codzienne notatki.

O godzinie 16.30 podczas uroczystej ceremonii w budynku filharmonii sztokholmskiej, autorka odbierze z rąk Karola XVI Gustawa okolicznościowy medal i dyplom. Wieczorem wraz z ponad 1300 gośćmi, w obecności rodziny królewskiej i przedstawicielami akredytowanych w Szwecji ambasad, weźmie udział w tradycyjnym Bankiecie Noblowskim. Odbędzie się on w Niebieskiej Sali sztokholmskiego Ratusza. Do jej wystroju zużyto około 2500 kwiatów sprowadzanych specjalnie na tę okazję od 1905 roku z Włoch.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Zobacz także

2022-11-29, godz. 12:37 Chór ze Szczecina wyróżniony [ZDJĘCIA] Zespół Politechniki Morskiej otrzymał wyróżnienie na Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu. » więcej 2022-11-28, godz. 20:00 Prof. Jarosław Kozłowski doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Senat Akademii Sztuki w Szczecinie 17 listopada 2022 roku jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu dwóch tytułów doktora honoris causa. Uczelnia przyznała po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii te zaszczytne tytuły. » więcej 2022-11-28, godz. 16:12 Adam Makowicz doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Akademia Sztuki w Szczecinie przyznała po raz pierwszy w swojej historii tytuły nadawane osobom o szczególnym dorobku naukowym i artystycznym. » więcej 2022-11-28, godz. 07:44 Niedźwiedź w ogrodzie Willi Lentza [ZDJĘCIA] Ma około 6 metrów wysokości, 12 długości i 6 szerokości. W ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza stanął olbrzymi „Niedźwiedź”. Autorami instalacji są absolwenci m.in. wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Piotr Wesołowski… » więcej 2022-11-27, godz. 13:17 Kuba Stankiewicz Trio z przedwojennymi szlagierami filmowymi w Willi Lentza Muzyka Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Viktora Younga i wielu przedwojennych kompozytorów zabrzmiała Szczecinie. W sobotę w ramach popularnego cyklu „Jazz w Willi” Lentza wystąpił światowej sławy pianista Kuba Stankiewicz. » więcej 2022-11-27, godz. 09:55 "Jantar" dla Piotra Oleksego Piotr Oleksy za książkę 'Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag' otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego 'Jantar'. » więcej 2022-11-27, godz. 09:23 Najlepsze filmy o tematyce morskiej w Szczecinie To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej z całego świata. » więcej 2022-11-26, godz. 21:11 Szczeciński JachtFilm rozpoczęty To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. W tym roku zaprezentowanych zostanie osiem filmów dokumentalnych. » więcej 2022-11-26, godz. 13:20 "Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady" [ZDJĘCIA] To pierwsza tego typu wystawa w Szczecinie. » więcej 2022-11-26, godz. 09:07 „Jazz w Willi” z Kubą Stankiewiczem i ekspozycją „Niedźwiedzia” Przedwojenne szlagiery m.in. Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Viktora Younga zabrzmią dziś w Szczecinie. Doskonale znane piosenki, wśród których znajdzie się choćby słynna „Miłość Ci wszystko wybaczy” z repertuaru Hanki Ordonówny… » więcej
55565758596061