Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Nie żyje Romuald Lipko - wybitny kompozytor, muzyk Budki Suflera. źródło: https://www.facebook.com/budkasuflera/
Nie żyje Romuald Lipko - wybitny kompozytor, muzyk Budki Suflera. źródło: https://www.facebook.com/budkasuflera/
Nie żyje Romuald Lipko - wybitny kompozytor, muzyk Budki Suflera. O śmierci artysty poinformował zespół na swoim koncie facebookowym. Na znak żałoby po śmierci kompozytora prezydent Lublina, z którego pochodził Lipko, opuści do połowy masztu miejską flagę na Ratuszu.
"Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów. Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z zespołu Budka Suflera" - czytamy na stronie zespołu.

Przed lubelskim ratuszem zostało ustawione zdjęcie zmarłego artysty. W południe w czasie uroczystości opuszczania flagi Lublina trębacz odegra melodię „Cisza”, a chwilę potem jeden z najsłynniejszych utworów skomponowanych przez Romualda Lipko - „Jolka, Jolka pamiętasz”.

Romuald Lipko był kolegą szkolnym Krzysztofa Cugowskiego i najważniejszym kompozytorem Budki Suflera. Jest autorem takich przebojów jak: "Jolka, Jolka pamiętasz", czy "Jest taki samotny dom". Komponował też dla innych wokalistów. Współpracował z Anną Jantar - napisał "Nic nie może wiecznie trwać", Zdzisławą Sośnicką ("Aleja Gwiazd") czy Urszulą ("Dmuchawce latawce wiatr"). Pisał też piosenki dla Maryli Rodowicz i Ireny Santor.

W wywiadzie dla Polskiego Radia w lipcu 2018 roku wspominał, że "Nic nie może wiecznie trwać", piosenka, którą śpiewała Anna Jantar, była w pewnym sensie jego debiutem.

- To pierwsza piosenka, do której napisałem muzykę dla polskiej gwiazdy poza Budką - mówił muzyk.

To był też początek współpracy z Andrzejem Mogielnickim. Wspominał, że miał obawy, a to dlatego, że Anna Jantar była wówczas u szczytu kariery. Poprosiła Romualda Lipkę, żeby skomponował coś, co zmieni jej muzyczny wizerunek. Dlatego muzyk zanim napisał dla niej piosenki, był wcześniej na dwóch jej recitalach, aby podpatrzeć jak zachowuje się na scenie.

Muzyk mówił, że komponowanie przychodzi mu mimochodem. Kiedyś nosił ze sobą magnetofony taśmowe i na nie nagrywał dźwięki.

- Teraz technicznie jest łatwiej, bo w telefonie jest dyktafon - wyjaśniał. Nigdy nie zdarzyła mu się sytuacja, aby usiadł do fortepianu i przy instrumencie skomponował kilka piosenek naraz.

Jedenasta płyta Budki Suflera z kompozycjami Romualda Lipki "Nic nie boli, tak jak życie" w 1997 roku sprzedała się w ponad milionowym nakładzie.
Relacja Katarzyny Ingram (IAR)

Zobacz także

2020-02-26, godz. 19:29 Maja Komorowska nagrodzona za Osiągnięcia Życia Aktorka Maja Komorowska dostała Polską Nagrodę Filmową za Osiągnięcia Życia. Pierwszą laureatkę Orłów 2020 ogłoszono podczas spotkania z nominowanymi. » więcej 2020-02-25, godz. 20:07 Przechodzili, po prostu. I wpadli... [WIDEO, ZDJĘCIA] Na szczęście bez ministra. » więcej 2020-02-25, godz. 18:45 Jubileusz Pałacu Młodzieży. Wystawa w Książnicy Pomorskiej 70-lecie działalności świętuje Pałac Młodzieży w Szczecinie. Z tej okazji we wtorek w Sali pod Piramidą Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę prac artystycznych, które powstawały w pracowniach instytucji. » więcej 2020-02-25, godz. 07:12 Obchody 70-lecia Pałacu Młodzieży Bawił, uczył i wychowywał wiele pokoleń szczecinian, a teraz świętuje swoje 70-lecie. Pałac Młodzieży rozpoczyna huczne obchody swojego jubileuszu. » więcej 2020-02-22, godz. 16:16 Twórczość Cohena w Piwnicy przy Krypcie Na spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety Leonarda Cohena zaprasza Piwnica przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2020-02-22, godz. 08:57 "To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka. » więcej 2020-02-21, godz. 17:22 Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA] Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii. » więcej 2020-02-21, godz. 07:25 "Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów. » więcej 2020-02-19, godz. 08:02 Jubileusz Czarnego Kota Rudego Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2020-02-18, godz. 17:52 Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] 18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej
179180181182183184185