Nie żyje Romuald Lipko - wybitny kompozytor, muzyk Budki Suflera. O śmierci artysty poinformował zespół na swoim koncie facebookowym. Na znak żałoby po śmierci kompozytora prezydent Lublina, z którego pochodził Lipko, opuści do połowy masztu miejską flagę na Ratuszu.
"Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów. Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z zespołu Budka Suflera" - czytamy na stronie zespołu.
Przed lubelskim ratuszem zostało ustawione zdjęcie zmarłego artysty. W południe w czasie uroczystości opuszczania flagi Lublina trębacz odegra melodię „Cisza”, a chwilę potem jeden z najsłynniejszych utworów skomponowanych przez Romualda Lipko - „Jolka, Jolka pamiętasz”.
Romuald Lipko był kolegą szkolnym Krzysztofa Cugowskiego i najważniejszym kompozytorem Budki Suflera. Jest autorem takich przebojów jak: "Jolka, Jolka pamiętasz", czy "Jest taki samotny dom". Komponował też dla innych wokalistów. Współpracował z Anną Jantar - napisał "Nic nie może wiecznie trwać", Zdzisławą Sośnicką ("Aleja Gwiazd") czy Urszulą ("Dmuchawce latawce wiatr"). Pisał też piosenki dla Maryli Rodowicz i Ireny Santor.W wywiadzie dla Polskiego Radia w lipcu 2018 roku wspominał, że "Nic nie może wiecznie trwać", piosenka, którą śpiewała Anna Jantar, była w pewnym sensie jego debiutem.
- To pierwsza piosenka, do której napisałem muzykę dla polskiej gwiazdy poza Budką - mówił muzyk.
To był też początek współpracy z Andrzejem Mogielnickim. Wspominał, że miał obawy, a to dlatego, że Anna Jantar była wówczas u szczytu kariery. Poprosiła Romualda Lipkę, żeby skomponował coś, co zmieni jej muzyczny wizerunek. Dlatego muzyk zanim napisał dla niej piosenki, był wcześniej na dwóch jej recitalach, aby podpatrzeć jak zachowuje się na scenie.
Muzyk mówił, że komponowanie przychodzi mu mimochodem. Kiedyś nosił ze sobą magnetofony taśmowe i na nie nagrywał dźwięki.
- Teraz technicznie jest łatwiej, bo w telefonie jest dyktafon - wyjaśniał. Nigdy nie zdarzyła mu się sytuacja, aby usiadł do fortepianu i przy instrumencie skomponował kilka piosenek naraz.
Jedenasta płyta Budki Suflera z kompozycjami Romualda Lipki "Nic nie boli, tak jak życie" w 1997 roku sprzedała się w ponad milionowym nakładzie.
Zobacz także
2018-10-07, godz. 10:27
"Szczecinianie" pełnoletni! Koncert galowy w Operze na Zamku
Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie" obchodzi swoje 18. urodziny. Z tej okazji zespół zaprasza w niedzielę o godz. 16 na Koncert Galowy do Opery na Zamku. W repertuarze: ludowe tańce i pieśni, a także prezentacja zabaw ze wszystkich…
» więcej
2018-10-06, godz. 15:52
"Ogrody tysiąca barw", czyli obrazy w "magicznym miejscu"
Ponad 60 obrazów namalowanych w zaledwie tydzień przez zaledwie 18 artystów. Pałac Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach zaprasza spacerowiczów do obejrzenia efektów pleneru malarskiego "Ogrody tysiąca barw".
» więcej
2018-10-06, godz. 10:48
W Barcelonie zmarła Montserrat Caballé
W szpitalu w Barcelonie zmarła słynna hiszpańska śpiewaczka operowa, Montserrat Caballé. Miała 85 lat.
» więcej
2018-10-06, godz. 06:40
USA: rozpoczęto promocję filmu "Zimna Wojna"
W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się przedoscarowa promocja "Zimnej Wojny". Film wyreżyserowany przez Pawła Pawlikowskiego jest polskim kandydatem do najbardziej prestiżowej nagrody w świecie kinematografii.
» więcej
2018-10-03, godz. 23:46
The Small Town Kids zagrali w cyklu [3x1] [WIDEO, ZDJĘCIA]
Tym razem na naszej scenie zabrzmiała muzyka zza miedzy.
» więcej
2018-10-02, godz. 20:35
Małomiasteczkowi z minikoncertem w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
To w ramach naszego cyklu [3x1]
» więcej
2018-10-02, godz. 16:22
Kończy się festiwal filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"
Ostatnie pokazy konkursowe odbędą się we wtorek na Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. O Złoty Opornik, główną nagrodę imprezy, walczą 23 produkcje dokumentalne inspirowane polskimi dziejami walki o wolność…
» więcej
2018-10-01, godz. 15:00
Nie żyje Charles Aznavour. Nazywano go "francuskim Sinatrą"
W wieku 94 lat zmarł francuski piosenkarz, kompozytor i aktor Charles Aznavour - podaje agencja AFP.
» więcej
2018-09-30, godz. 09:57
Historia opactwa na ścianie kościoła. Widowiskowy mapping w Kołbaczu
Historię Kołbacza wyświetloną na ścianie gotyckiego kościoła można było obejrzeć w sobotę wieczorem w ramach kolejnej edycji "Cieni zapomnianych kultur". Tym razem Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki tematem przewodnim wydarzenia uczyniło…
» więcej
2018-09-29, godz. 19:22
"Niedokończone msze wołyńskie" - dokument o tragedii Polaków na Wołyniu
"Niedokończone msze wołyńskie" - dokument o tragedii Polaków na Wołyniu został pokazany na 10. Festiwalu "Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci". Festiwal, który odbywa się w Gdyni, poświęcony jest przede wszystkim prezentacji filmów…
» więcej