Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.
"75-lecie polskiego Szczecina. Historyczne znaczenie Pomorza Zachodniego dla polskiej racji stanu" to tytuł debaty, jaka w środę odbyła się w Archiwum Państwowym w Szczecinie.

- Byliśmy regionem i jesteśmy regionem, na który składają się ludzie z różnych stron. Przede wszystkim z tzw. ściany wschodniej w Rzeczpospolitej przedwojennej, Polski centralnej i to były te dwa ważne czynniki, które utrudniały przeprowadzenie nie tylko samego procesu osiedleńczego, ile procesu adaptacyjnego. To był czas większych czy mniejszych rotacji - powiedział Pencarski.

- Kościół Katolicki zaraz po wojnie sprzyjał osadnikom był na Pomorzu Zachodnim spójnikiem lokalnych społeczeństw - mówił dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk, który przypomniał, że władze komunistyczne do 1947 roku tolerowały działalność Kościoła.

- Pochody 1-majowe rozpoczynano lub kończono mszą świętą. W obchodach dwóch uroczystości: Trzymamy Straż nad Odrą i Dni Morza, obecni byli duchowni i odbywała się msza święta - powiedział Kowalczyk.

Organizatorem debaty był Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Dyskusję można zobaczyć na stronach internetowych ośrodka.
Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.
- Kościół Katolicki zaraz po wojnie sprzyjał osadnikom był na Pomorzu Zachodnim spójnikiem lokalnych społeczeństw - mówił dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk, który przypomniał, że władze komunistyczne do 1947 roku tolerowały działalność kościoła.

Zobacz także

2021-04-09, godz. 10:14 Muzea Watykańskie otworzą się na początku maja Dyrekcja Muzeów Watykańskich zapowiedziała, że zostaną one udostępnione zwiedzającym od poniedziałku 3 maja. Obowiązywać będą restrykcje sanitarne. » więcej 2021-04-09, godz. 09:37 Ramon Tebar i Piotr Wybraniec w Filharmonii Słynny koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową Aarona Coplanda zabrzmi w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dzieło powstało w 1947 roku w erze swingu, której królem był Benny Goodman. » więcej 2021-04-06, godz. 16:55 Rusza nabór do szesnastej edycji "Szczecin Film Festival" Podczas tegorocznego 'Szczecin Film Festivalu' twórcy mogą zgłaszać swoje dzieła filmowe w trzech konkursach: 'Europejskim', 'Telefon Art' oraz 'Zachodniopomorskich Shortach'. » więcej 2021-04-06, godz. 10:11 Andrzej Smolik wspomina Krzysztofa Krawczyka: "ludzie go kochali" - Nie budował dystansu, on natychmiast go skracał - tak o zmarłym w poniedziałek Krzysztofie Krawczyku mówił producent muzyczny i multiinstrumentalista - pochodzący ze Świnoujścia - Andrzej Smolik. » więcej 2021-04-05, godz. 17:27 Krzysztof Krawczyk nie żyje. "Odeszła wielka muzyczna postać" Zmarł piosenkarz Krzysztof Krawczyk. O jego zgonie poinformował na Facebooku Andrzej Kosmala - wieloletni manager i przyjaciel artysty. » więcej 2021-04-02, godz. 08:49 Międzynarodowy sukces prof. Burnickiej-Kalischewskiej [ZDJĘCIA] Profesor Sylwia Burnicka-Kalischewska z Akademii Sztuki w Szczecinie uznana została za najlepszego pedagoga Międzynarodowego Konkursu Muzycznego 'Moskwa', organizowanego pod auspicjami UNESCO. » więcej 2021-04-01, godz. 16:29 Zespół Tulia ma nową wokalistkę Szczeciński zespół Tulia ma nową wokalistkę. Do tria dołączyła Halina Mlynkova, przed laty wokalistka zespołu Brathanki. » więcej 2021-03-31, godz. 23:57 Tymczasem na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Zagrał zespół Tymczasem. » więcej 2021-03-30, godz. 19:53 Udało się! Jest zdrowy zespół w Szczecinie! [WIDEO, ZDJĘCIA] A to oznacza, że ostatnia środa miesiąca nie będzie pusta. » więcej 2021-03-27, godz. 08:32 Jan Ptaszyn Wróblewski świętuje 85. urodziny Ikona polskiego jazzu i legendarny radiowiec Jan Ptaszyn Wróblewski świętuje 85. urodziny. Od prawie pół wieku prowadzi w Programie 3 Polskiego Radia kultową audycję 'Trzy Kwadranse Jazzu'. » więcej
117118119120121122123