Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.
"75-lecie polskiego Szczecina. Historyczne znaczenie Pomorza Zachodniego dla polskiej racji stanu" to tytuł debaty, jaka w środę odbyła się w Archiwum Państwowym w Szczecinie.

- Byliśmy regionem i jesteśmy regionem, na który składają się ludzie z różnych stron. Przede wszystkim z tzw. ściany wschodniej w Rzeczpospolitej przedwojennej, Polski centralnej i to były te dwa ważne czynniki, które utrudniały przeprowadzenie nie tylko samego procesu osiedleńczego, ile procesu adaptacyjnego. To był czas większych czy mniejszych rotacji - powiedział Pencarski.

- Kościół Katolicki zaraz po wojnie sprzyjał osadnikom był na Pomorzu Zachodnim spójnikiem lokalnych społeczeństw - mówił dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk, który przypomniał, że władze komunistyczne do 1947 roku tolerowały działalność Kościoła.

- Pochody 1-majowe rozpoczynano lub kończono mszą świętą. W obchodach dwóch uroczystości: Trzymamy Straż nad Odrą i Dni Morza, obecni byli duchowni i odbywała się msza święta - powiedział Kowalczyk.

Organizatorem debaty był Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Dyskusję można zobaczyć na stronach internetowych ośrodka.
Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.
- Kościół Katolicki zaraz po wojnie sprzyjał osadnikom był na Pomorzu Zachodnim spójnikiem lokalnych społeczeństw - mówił dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk, który przypomniał, że władze komunistyczne do 1947 roku tolerowały działalność kościoła.

Zobacz także

2020-10-27, godz. 19:59 Trzech w [3x1]! [WIDEO, ZDJĘCIA] Przed nami październikowa odsłona cyklu [3x1]. » więcej 2020-10-26, godz. 08:07 Nowe pomysły na wsparcie Pioniera Współpraca z lokalnym stowarzyszeniem oraz specjalny film wyświetlany turystom podczas zwiedzania Szczecina - to pomysły na długofalowe wsparcie najstarszego kina świata i wynik ustaleń miasta z właścicielami Pioniera. » więcej 2020-10-25, godz. 10:57 Szczecinianin w kolejnym etapie "The Voice of Poland" Bartosz Utracki za Szczecina wygrał "Bitwę" w sobotnim odcinku programu "The Voice of Poland”. Wokalista zaśpiewał w duecie z Julianną Olańską piosenkę pt. "Miłość Miłość" z repertuaru Krzysztofa Zalewskiego. » więcej 2020-10-24, godz. 10:29 Urodziny Muzeum Techniki i Komunikacji. Atrakcje dla gości Planów było wiele, zamiast tego - skromne świętowanie. Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie obchodzi dziesiąte urodziny. » więcej 2020-10-23, godz. 08:40 Sunrise Festival może opuścić Kołobrzeg i przenieść się do Szczecina Władze Kołobrzegu nie dogadały się z organizatorami Sunrise Festival w sprawie dzierżawy terenów w Podczelu na kolejne 9 lat. Zamiast tego włodarze zaproponowali 4-letnią umowę. Na to z kolei nie chcieli zgodzić się organizator… » więcej 2020-10-22, godz. 11:00 Wystawa o represjonowanych przez NKWD [ZDJĘCIA] Na placu Barnima w Gryfinie pojawiła się wystawa IPN-u. Poświęcona jest historii Polaków, którzy w latach trzydziestych ubiegłego wieku byli represjonowani przez NKWD. » więcej 2020-10-22, godz. 09:42 Szczecin Film Festival 2020 To gratka dla wszystkich kinomanów - do poniedziałku potrwa Szczecin Film Festival 2020. » więcej 2020-10-21, godz. 17:47 Rusza Szczecin Film Festiwal Zaczyna się "Szczecin Film Festiwal" - święto dla wszystkich kinomaniaków. Codziennie, aż do poniedziałku, odbywać się będą projekcje filmów, a także spotkania z ludźmi kina. » więcej 2020-10-21, godz. 09:36 Muzeum Techniki i Komunikacji nagrodzone Muzeum Techniki i Komunikacji nagrodzone w prestiżowym konkursie "Sybilla". Celem ogólnopolskiego corocznego konkursu jest wyróżnienie najwybitniejszych osiągnięć polskich muzeów i promowanie ich najlepszych przedsięwzięć. » więcej 2020-10-20, godz. 20:34 Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski W Krakowie zmarł aktor Dariusz Gnatowski. Miał 59 lat. » więcej
152153154155156157158