Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.
"75-lecie polskiego Szczecina. Historyczne znaczenie Pomorza Zachodniego dla polskiej racji stanu" to tytuł debaty, jaka w środę odbyła się w Archiwum Państwowym w Szczecinie.

- Byliśmy regionem i jesteśmy regionem, na który składają się ludzie z różnych stron. Przede wszystkim z tzw. ściany wschodniej w Rzeczpospolitej przedwojennej, Polski centralnej i to były te dwa ważne czynniki, które utrudniały przeprowadzenie nie tylko samego procesu osiedleńczego, ile procesu adaptacyjnego. To był czas większych czy mniejszych rotacji - powiedział Pencarski.

- Kościół Katolicki zaraz po wojnie sprzyjał osadnikom był na Pomorzu Zachodnim spójnikiem lokalnych społeczeństw - mówił dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk, który przypomniał, że władze komunistyczne do 1947 roku tolerowały działalność Kościoła.

- Pochody 1-majowe rozpoczynano lub kończono mszą świętą. W obchodach dwóch uroczystości: Trzymamy Straż nad Odrą i Dni Morza, obecni byli duchowni i odbywała się msza święta - powiedział Kowalczyk.

Organizatorem debaty był Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Dyskusję można zobaczyć na stronach internetowych ośrodka.
Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.
- Kościół Katolicki zaraz po wojnie sprzyjał osadnikom był na Pomorzu Zachodnim spójnikiem lokalnych społeczeństw - mówił dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk, który przypomniał, że władze komunistyczne do 1947 roku tolerowały działalność kościoła.

Zobacz także

2019-08-06, godz. 12:20 Szczecińska pomoc dla polskiego archiwum w Szwajcarii [ZDJĘCIA] Archiwiści ze Szczecina pomagają w porządkowaniu szwajcarskiego archiwum. Ich praca trwa od siedmiu lat. » więcej 2019-08-05, godz. 12:52 Azjatyckie sukcesy Chóru Akademii Morskiej [ZDJĘCIA] Wystąpili na festiwalach w Japonii na 'Tokyo International Choir Competition' i na Tajwanie w 'Taipei International Choral Competition'. Oba występy należy zaliczyć do niezwykle udanych. » więcej 2019-08-04, godz. 19:50 "Poeta na trudne czasy". Rocznica śmierci pisarza 'Krzysztof Kamil Baczyński - żołnierz czy poeta?' to temat spotkania zorganizowanego w 75. rocznicę śmierci pisarza. Krzysztof Kamil Baczyński zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego w pałacu Blanka przy ul. Senatorskiej. » więcej 2019-08-04, godz. 12:54 Nie żyje ksiądz Kazimierz Orzechowski O śmierci duchownego i aktora poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Miał 90 lat. » więcej 2019-08-04, godz. 12:42 Rocznica chaotycznego ślubu. Warto odwiedzić Zamek Książąt Pomorskich 400 lat temu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbył się ostatni ślub w dynastii Gryfitów. Świętujemy tę rocznicę. » więcej 2019-08-03, godz. 10:21 Zmarła aktorka z powieści radiowej "Matysiakowie" Zmarła aktorka Ludmiła Łączyńska, odtwórczyni roli 'Wisi' - Jadwigi Matysiakowej w powieści radiowej 'Matysiakowie'. » więcej 2019-08-01, godz. 07:32 Ułóż sobie... Filharmonię Filharmonię Szczecińską można oglądać nie tylko na zdjęciach i pocztówkach, ale także na... puzzlach. Przedstawiająca budynek ilustracja pochodzi z bestsellerowej książeczki pt. 'W Filharmonii koncert będzie', a jej autorem jest… » więcej 2019-07-29, godz. 14:23 Twórczość Marka Grechuty w Świnoujściu 30 wydarzeń, koncerty, wystawy, spotkania autorskie. Za tydzień 6 sierpnia w Świnoujściu rusza 5. Grechuta Festiwal. » więcej 2019-07-29, godz. 08:59 „A ja żem jej powiedziała” - nowy audiobook w Radiu Szczecin [WIDEO] Książka Katarzyny Nosowskiej od poniedziałku - przez cały sierpień - na antenie Radia Szczecin. Felietony czyta przyjaciółka artystki, aktorka Agata Kulesza. » więcej 2019-07-28, godz. 12:16 "Pełna widownia, wspaniali ludzie". Zakończenie 13. Dąbskich Wieczorów Filmowych Kończą się 13. Dąbskie Wieczory Filmowe. Dokładnie o 15-tej na Przystani PTTK przy Przestrzennej rozpocznie się 'Rodzinny Piknik Ekologiczny'. W programie między innymi pokazy z ciekłym azotem, teleskopowa obserwacja aktywności słońca… » więcej
184185186187188189190