Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Krzysztof Lenczowski Trio. Fot. Jakub Słabek
Krzysztof Lenczowski Trio. Fot. Jakub Słabek
Krzysztof Lenczowski – wiolonczelista. Fot. Jakub Słabek
Krzysztof Lenczowski – wiolonczelista. Fot. Jakub Słabek
Kajetan Galas – organy Hammonda. Fot. Jakub Słabek
Kajetan Galas – organy Hammonda. Fot. Jakub Słabek
Bartosz Staromiejski – perkusista. Fot. Jakub Słabek
Bartosz Staromiejski – perkusista. Fot. Jakub Słabek
5. Okładka płyty „Lost Journey”. Fot. Materiały prasowe
5. Okładka płyty „Lost Journey”. Fot. Materiały prasowe
Album „Lost Journey” jeszcze nie ukazał się w sprzedaży, a już zyskał miano jednego z najciekawszych krążków jazzowych.
Zarejestrował go laureat niezliczonej liczby nagród, m.in. trzech „Fryderyków”, wiolonczelista, gitarzysta i kompozytor Krzysztof Lenczowski, znany przede wszystkim ze światowej sławy zespołu „Atom String Quartet”.

- Bezpośrednim impulsem do powstania albumu były skutki pandemii koronawirusa. Wiosną przeczytałem m.in. książkę „Bieguni” Olgi Tokarczuk - powiedział Krzysztof Lenczowski.

- I jak czytałem książkę o podróżowaniu, kiedy byłem zamknięty w domu, to nagle poczułem się bardzo zniewolony i postanowiłem w sposób twórczy przelać to na moje kompozycje. I powstała płyta „Lost Journey”. Nawet tytuły mają nawiązania do podróżowania, bo jest m.in. „Bonsai Tree”, „Azja zachodnia” i tak dalej - dodał muzyk.

- Na krążku znalazło się 10 moich kompozycji utrzymanych w stylistyce europejskiej muzyki improwizowanej, które nagrałem z Kajetanem Galasem uznanym w ankiecie krytyków Jazz Top 2020 „Jazz Forum” za najlepszego w Polsce muzyka grającego na organach Hammonda (po 40-latach zdetronizował Wojciecha Karolaka) oraz z doskonałym perkusistą Bartoszem Staromiejskim - uzupełnił artysta.

- Jako twórca nie mam wpływu na to, do jak szerokiego grona odbiorców trafi ta muzyka, ale jestem przekonany, że jest to na tyle ciekawa propozycja, że sięgnie po nią duże grono słuchaczy - podsumował Lenczowski.

Więcej o płycie „Lost Journey” Krzysztofa Lenczowskiego wydanej przez Lydian Series, w niedzielnym (15.02.2021) magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin po godzinie 14.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2020-06-16, godz. 16:48 Polskie plakaty międzywojenne w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA] Plakat wydany z okazji X rocznicy odparcia najazdu Rosji Sowieckiej czy nawołujący do uzyskania przez Polskę kolonii - można je od wtorku oglądać na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2020-06-15, godz. 18:17 Stypendia artystyczne przyznane. "Serce bije mocniej, a ręce rwą się do pracy" [ZDJĘCIA] Sześcioro młodych ludzi z regionu otrzymało artystyczne stypendia marszałka województwa. » więcej 2020-06-15, godz. 16:19 Kultura wraca na Zamek Po prawie trzymiesięcznej przerwie Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wznawia działalność kulturalną. » więcej 2020-06-15, godz. 09:31 Zaśpiewaj o Szczecinie, jest dobry pretekst To ostatni moment, żeby zaproponować swoją piosenkę o Szczecinie - w poniedziałek mija termin wysłania utworów poświęconych miastu w ramach konkursu z okazji 75-tej rocznicy przekazania go w ręce polskiej administracji. » więcej 2020-06-13, godz. 17:59 Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza" Opery na Zamku w Szczecinie Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza w sobotę o godz. 22.00 na koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza". Wydarzenie na Cmentarzu Centralnym odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronaw… » więcej 2020-06-13, godz. 15:17 50-lecia Festiwalu Fama w Świnoujściu nie będzie Festiwal Fama w tym roku nie odbędzie się w Świnoujściu. Taką decyzję podjęli organizatorzy w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. » więcej 2020-06-10, godz. 17:49 Pleciuga ze wsparciem marszałka 400 tysięcy złotych wsparcia od Marszałka Zachodniopomorskiego otrzyma Teatr Lalek Pleciuga - miejsca jednostka kultury. Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z wiceprezydentem Szczecina Krzysztofem Soską podpisali w środę odpowiednie d… » więcej 2020-06-10, godz. 17:40 Szczecin i Pomorze Zachodnie, a polska racja stanu Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku. » więcej 2020-06-09, godz. 20:34 Kwaski wędrują po Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA] Rzeźby z Galerii Pod Sukniami szczecińskiego Nikifora, czyli Konrada Kwaska "wędrują" po alejach Jasnych Błoni. » więcej 2020-06-08, godz. 16:39 Zamaskowany koncert Grünebergowski w Szczecinie Pomiar temperatury ciała melomanów, maseczki i gorące brawa publiczności na pierwszym w tym roku Koncercie Grünebergowskim w Kościele św. Ducha w Zdrojach. » więcej
169170171172173174175