Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik, NIFC
W Filharmonii Narodowej zakończył się we wtorek II etap przesłuchań XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń spośród 45 pianistów z całego świata do III etapu Konkursu zakwalifikowano 23 uczestników reprezentujących 11 krajów.

Od czwartku w konkursowych zmaganiach weźmie udział m.in. pięciu pianistów z Japonii, troje z Włoch, dwoje z Kanady, Rosji, Korei Południowej i sześciu z Polski.

Wśród nich jeden z faworytów Konkursu Andrzej Wierciński – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Wojciecha Świtały i podyplomowych studiów w prestiżowym Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie słynnego prof. Pavla Gililova.

- Ciężko mi o tym mówić w tej chwili po ogłoszeniu wyników. Jest to bardzo miłe, że się dostałem, że moja gra jest odbierana w sposób bardzo pozytywny i wszyscy doceniają moje interpretacje. Przede wszystkim skupiam się na muzyce, żeby wykonać utwory Fryderyka Chopina w sposób najbardziej właściwy, oczywiście w cudzysłowie, bo nie ma czegoś takiego, jak wykonanie właściwe, ale najbardziej zbliżone do stylistyki chopinowskiej, do uczuciowości, można powiedzieć, Chopina. Naturalnie koncentracja musi pozostać, więc ja się cieszę na dalszą grę na estradzie Filharmonii Narodowej – powiedział Andrzej Wierciński.

III etap Konkursu potrwa od 14 do 16 października. Tym razem pianiści staną przed wyzwaniem zagrania 45-55-minutowego recitalu, obowiązkowo uwzględniającego w programie m.in. wybraną sonatę i wybrany pełny cykl mazurków.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina potrwa do 23 października 2021 roku.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej 2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej 2024-06-03, godz. 14:10 Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii. » więcej 2024-06-02, godz. 16:55 Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim „Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby. » więcej 2024-06-02, godz. 09:00 Artyści Festiwalu Grünebergowskiego wystąpili w hołdzie dzieciom – ofiarom wojen [ZDJĘCIA] Utwory Chopina, Bacha, Boellmanna, Händla i popularne z różnych stron świata zabrzmiały wczoraj w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami… » więcej 2024-06-01, godz. 12:20 Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów 2024. Inauguracja Festiwalu [ZDJĘCIA] Organy w nowo wybudowanym kościele postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako opus 754. Dziś zabrzmią w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami… » więcej 2024-05-31, godz. 11:43 Józefowicz: niestety jest aktor, który grał u mnie główną rolę i stanął po stronie Putina Janusz Józefowicz, choreograf i reżyser teatralny, realizuje w Teatrze Polskim w Szczecinie 'Polita' spektakl o Poli Negrii. Był dziś naszym gościem w 'Rozmowie pod krawatem'. » więcej 2024-05-31, godz. 09:23 „Flis” Moniuszki owacyjnie przyjęty w Szczecinie. Premiera opery w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Opera „Flis” Stanisława Moniuszki z librettem Stanisława Bogusławskiego miała prapremierę 24 września 1858 roku w Warszawie. Wczoraj natomiast, 30 maja 2024, premierę jego dzieła przedstawili studenci, pedagodzy i absolwenci Akademii… » więcej 2024-05-31, godz. 09:20 Trwa kompletowanie obsady do spektaklu Janusza Józefowicza To szansa na aktorską karierę. Janusz Józefowicz w Szczecinie szuka obsady do swojego najnowszego spektaklu, który będzie realizował w Teatrze Polskim. » więcej
567891011