Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Materiały prasowe Willi Lentza
Fot. Materiały prasowe Willi Lentza
Młodzi muzycy z Ukrainy wystąpią w niedzielę w Willi Lentza. Są laureatami międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych. Przez wojnę zmuszeni zostali do opuszczenia swojej ojczyzny. Zagrają w ramach cyklu koncertów „Juvenum Hortus”.
Dla naszych nastolatków muzyka jest ukojeniem w tych trudnych czasach – powiedziała prof. Ludmiła Zakopets, nauczycielka fortepianu z Liceum Muzycznego we Lwowie.

- Pozbieraliśmy te dzieci z całej Polski, a nawet z Niemiec. Już trzeci dzień dają koncerty, z nadzieją, że otrzymają pomoc i będą mogły jeszcze zatrzymać się tutaj, zanim zakończy się wojna – uzupełniła profesor.

Jesteśmy bardzo wdzięczni, że będziemy mogli wystąpić z dziećmi w tej pięknej Willi – dodał prof. Lew Zakopets, dyrektor Liceum Muzycznego we Lwowie, wykładowca Rówieńskiego Uniwersytetu Humanistycznego.

- Możliwość zorganizowania tego koncertu dała im wiarę, że Ukraina jest i będzie także dzięki pomocy, jaką niosą między innymi Polacy. To jest najważniejsze, żeby nasze dzieci od dziesiątego do szesnastego roku życia poczuły to wsparcie i nadzieję na życie w wolnej Ukrainie. One są bardzo utalentowane więc przekonany jestem, że dziś zaprezentują się na najwyższym europejskim, światowym poziomie – podsumował Lew Zakopets.

Początek koncertu w niedzielę o godzinie 17.

Wśród wykonawców znajdą się m.in.: pianiści – Igor Bachmut, Anna Koziak i Marija Shvydkiv, wiolinistki – Elwira Moroz, Roksoliana Zakopets, oboista Michał Kulynych, wokaliści – Jaryna Shvydkiv (mezzosopran) i Eugeniusz Leszczenko (baryton) oraz prof. Lev Zakopets.

Po szczecińskim koncercie w Willi Lentza, dzieci wyjadą na tournée po Europie, które rozpoczną już jutro, 4 kwietnia w Berlinie.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-09-11, godz. 14:04 Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie Wyjątkowe spotkanie z zapomnianymi brzmieniami. Na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie rozpoczyna się w sobotę czwarta edycja Dni Muzyki Żydowskiej. » więcej 2021-09-10, godz. 17:57 Rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium” Otwarcie wystawy prezentującej sylwetkę kompozytora Marka Jasińskiego zainaugurowało w piątek w Stargardzie I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”. » więcej 2021-09-09, godz. 19:29 Chór ZUT-u z nagrodą na festiwalu w Indonezji [WIDEO] Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zdobył kolejna prestiżową nagrodę. » więcej 2021-09-09, godz. 17:54 Kolejny dzień Kontrapunktu [ZDJĘCIA] W czwartek na Kontrapunkcie kolejne trzy spektakle. » więcej 2021-09-09, godz. 12:08 Zmarł Wiesław Gołas Nie żyje Wiesław Gołas - polski aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej. » więcej 2021-09-08, godz. 15:00 Stargardzkie Centrum Nauki „Filary” zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Już ponad sto osób zgłosiło się do pilotażowego zwiedzania Stargardzkiego Centrum Nauki 'Filary'. » więcej 2021-09-08, godz. 09:15 55. Przegląd Teatrów Małych Form na półmetku W środę kolejne prezentacje w ramach Kontrapunktu. » więcej 2021-09-07, godz. 07:35 "Mocne uderzenie, trzeba trochę pomyśleć" W Szczecinie trwa święto teatralne, czyli 55. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Festiwal od kilku lat ma dwa nurty konkursowe: konkurs główny i OFF Kontrapunkt. » więcej 2021-09-06, godz. 18:04 Nie żyje legenda kina i teatru, aktor Jean-Paul Belmondo Nie żyje ikona kina francuskiego - legendarny aktor Jean-Paul Belmondo. Miał 88 lat. » więcej 2021-09-06, godz. 16:22 Szczecińska Filharmonia może mieć scenę plenerową Plenerowa scena przy Filharmonii Szczecińskiej - szczecińscy radni komisji kultury zgodzili się, aby przeznaczyć 50 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji, koncepcji programowo-funkcjonalnej. Przygotują ją projektanci nagradzanego… » więcej
100101102103104105106