Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Urszula Kryger – mezzosopranistka z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Urszula Kryger – mezzosopranistka z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
"Adagietto" z "Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę i poemat symfoniczny "Powracające fale" op. 9 Mieczysława Karłowicza wypełniły sobotni koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza".

Punktem kulminacyjnym wieczoru zorganizowanego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie była światowa prapremiera utworu "Było kiedyś morze szkliste" wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego.
W moim dziele napisanym na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną wykorzystałem fragmenty Psalmu 130 De Profundis, w polskim tłumaczeniu "Z głębokości wołam do Ciebie Panie" i wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Szukam Cię zawsze" oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Morze wracające" – powiedział twórca.

- To był dla mnie wielki zaszczyt – uczestnictwo w tym wydarzeniu, w tym koncercie i duże osobiste przeżycie. Również z tego powodu, że na tym cmentarzu, w moim rodzinnym mieście, właśnie są pochowani moi bliscy. Miałem wrażenie, że gdzieś w otchłani słuchają ze mną tego utworu – dodał Michał Dobrzyński.

Kompozycję wykonała światowej sławy mezzosopranistka Urszula Kryger z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha.

- Cykl pieśni Michała Dobrzyńskiego jest bardzo ciekawym przykładem połączenia współczesności z tradycją. Też są o przemijaniu do relacji z tymi, którzy odeszli. Piękne, pełne symboliki w warstwie muzycznej oraz tekstowej no i wielka przyjemność ze współpracy ze wspaniałą orkiestrą i oczywiście z wybitną solistką, Panią Urszulą Kryger, która wykonała te pieśni w sposób zjawiskowy – podsumował dyrygent.

Wieczór był poświęcony także narodowi ukraińskiemu walczącemu z rosyjskim najeźdźcą.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2021-09-11, godz. 18:09 Wyjątkowe spotkanie z muzyką i historią w Trzcińsku-Zdroju "Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku 2021" zawita do Trzcińska-Zdroju. » więcej 2021-09-11, godz. 14:04 Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie Wyjątkowe spotkanie z zapomnianymi brzmieniami. Na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie rozpoczyna się w sobotę czwarta edycja Dni Muzyki Żydowskiej. » więcej 2021-09-10, godz. 17:57 Rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium” Otwarcie wystawy prezentującej sylwetkę kompozytora Marka Jasińskiego zainaugurowało w piątek w Stargardzie I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”. » więcej 2021-09-09, godz. 19:29 Chór ZUT-u z nagrodą na festiwalu w Indonezji [WIDEO] Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zdobył kolejna prestiżową nagrodę. » więcej 2021-09-09, godz. 17:54 Kolejny dzień Kontrapunktu [ZDJĘCIA] W czwartek na Kontrapunkcie kolejne trzy spektakle. » więcej 2021-09-09, godz. 12:08 Zmarł Wiesław Gołas Nie żyje Wiesław Gołas - polski aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej. » więcej 2021-09-08, godz. 15:00 Stargardzkie Centrum Nauki „Filary” zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Już ponad sto osób zgłosiło się do pilotażowego zwiedzania Stargardzkiego Centrum Nauki "Filary". » więcej 2021-09-08, godz. 09:15 55. Przegląd Teatrów Małych Form na półmetku W środę kolejne prezentacje w ramach Kontrapunktu. » więcej 2021-09-07, godz. 07:35 "Mocne uderzenie, trzeba trochę pomyśleć" W Szczecinie trwa święto teatralne, czyli 55. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Festiwal od kilku lat ma dwa nurty konkursowe: konkurs główny i OFF Kontrapunkt. » więcej 2021-09-06, godz. 18:04 Nie żyje legenda kina i teatru, aktor Jean-Paul Belmondo Nie żyje ikona kina francuskiego - legendarny aktor Jean-Paul Belmondo. Miał 88 lat. » więcej
122123124125126127128