Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Bartłomiej Nizioł gra na skrzypcach z 1727 roku zbudowanych przez Bartolomeo Giuseppe Antonio del Gesù z rodu słynnych włoskich lutników Guarnerich. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Bartłomiej Nizioł gra na skrzypcach z 1727 roku zbudowanych przez Bartolomeo Giuseppe Antonio del Gesù z rodu słynnych włoskich lutników Guarnerich. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Wielkie dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Georga Böhma, Jehana Alaina, Michała Kocota oraz Eugène’a Ysaÿe’a zabrzmiały dziś w Konkatedrze św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. Trwa 58. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
Solistą wieczoru był Bartłomiej Nizioł – światowej sławy polski skrzypek od lat mieszkający w Szwajcarii, Ambasador naszego miasta i kraju uhonorowany Nagrodą Artystyczną Prezydenta Szczecina w 1991 roku.

Bardzo chętnie wracam do Kamienia Pomorskiego na ten fantastyczny Festiwal. Przy okazji odwiedzam rodzinny Szczecin. Cieszę się, że licznie zgromadzona publiczność tak gorąco przyjęła mój występ, dlatego z przyjemnością bisowałem. Zagrałem na wspaniałych skrzypcach – powiedział artysta.

- To jest instrument z 1727 roku z rodziny Guarnerich – tego najsłynniejszego Guarneriusa – Bartolomeo Giuseppe Antonio del Gesù. Na początku nie byłem nim zachwycony, ponieważ moja technika grania nie była dopasowana do tego instrumentu. Wcześniej grałem na Stradivariusie. Dopiero po pewnym okresie codziennych ćwiczeń nauczyłem się grać na skrzypcach Gaurneriusa – uzupełnił muzyk.

Skrzypce nie brzmiałyby tak pięknie, gdyby nie mój smyczek – dodał Nizioł.

- To jest smyczek z 1850 roku zrobiony w Paryżu przez najsłynniejszego mistrza Dominique’a Pekata. Włosie w smyczku nie jest aż tak bardzo ważne, jak drewno. Z reguły w XIX wieku sprowadzano z Brazylii specjalne drewno fernambuk. Do wyrobu smyczków jest idealne – stwierdził Bartłomiej Nizioł.

Podczas festiwalowego koncertu, który prowadził Mirosław Kosiński, na zabytkowych organach zagrał Michał Kocot.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-10-06, godz. 10:43 Wiejskie centrum kultury powstaje w Witnicy [ZDJĘCIA] W Witnicy w gminie Moryń powstaje wiejskie centrum kultury. » więcej 2020-10-01, godz. 11:22 Szczecinianie wspierają Pioniera. Zbiórka cały czas trwa W niespełna dwa tygodnie udało się zebrać pieniądze na ponad dwa miesiące działania najstarszego kina świata. » więcej 2020-09-30, godz. 23:50 Zespół Underkicks zagrał na scenie Radia Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] To w ramach pierwszej po przerwie odsłony naszego cyklu [3x1]. » więcej 2020-09-29, godz. 21:20 Koniec przerwy! Czas na hałas! [WIDEO, ZDJĘCIA] Rozpoczynamy kolejny sezon naszego cyklu [3x1]. » więcej 2020-09-29, godz. 12:24 Opera na Zamku z prestiżową nagrodą [ZDJĘCIA] Opera na Zamku w Szczecinie z nagrodą za najlepszą scenografię w prestiżowym ogólnopolskim konkursie XIV Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury. » więcej 2020-09-28, godz. 09:02 "Nastaw uszy" na Music.Design.Form Festival [ZDJĘCIA] W holu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zwieńczono w niedzielę dwudniowe warsztaty dla młodzieży pt. 'Dźwięki pod głos'. To w ramach kampanii 'Słyszę Dobre Dźwięki' i 3. Music.Design.Form Festival. » więcej 2020-09-27, godz. 12:14 Rani i Czocher na 3. Music.Design.Form Festival [ZDJĘCIA] Muzyka z najnowszej płyty pianistki Hani Rani i wiolonczelistki Dobrawy Czocher zabrzmiała przedpremierowo w sobotę w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Trwa 3. Music.Design.Form Festival. » więcej 2020-09-27, godz. 09:54 "Tempus fugit" podczas festiwalu Spoiwa Kultury Koncertem korsykańskiej grupy 'Tempus fugit' na wieży katedralnej zakończyła się pierwsza część Spoiw Kultury. » więcej 2020-09-27, godz. 08:25 Filharmonia zaprasza na finał "Dźwięków pod głos" oraz na spacer z przewodnikiem Filharmonia dba o najmłodsze dzieci i dorosłych, ale jest też dużo dobrego dla młodzieży. Będzie koncert, będą warsztaty oraz zwiedzanie miasta - wszystko w ramach Music.Design.Form Festival. » więcej 2020-09-26, godz. 20:08 Ukraińcy też budowali polską Solidarność? Obecność mniejszości ukraińskiej w historii Solidarności była przedmiotem sobotniej konferencji w Ośrodku Kultury Ukraińskiej w Szczecinie. » więcej
134135136137138139140