Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Tabliczka rejestrowa organów Barnima Grüneberga z 1862 roku w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie Zdrojach. Fot. Jarosław Dalecki
Tabliczka rejestrowa organów Barnima Grüneberga z 1862 roku w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie Zdrojach. Fot. Jarosław Dalecki
Mają sto sześćdziesiąt, a nie jak dotąd podawano, sto dwadzieścia lat. Mowa o organach, które znajdują się w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Zabrzmiały wczoraj podczas Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.
Pomysłodawcy wydarzenia próbują przywrócić świetność brzmienia zabytkowym instrumentom. Na jednym z nich, zbudowanym w 1862 roku przez Barnima Grüneberga zagrał w Zdrojach prof. Tomasz Adam Nowak.

- Jakość wykonania tych instrumentów jest bardzo wysokiej klasy. Oczywiście, że technika poszła dzisiaj do przodu i nie jest to wszystko tak bez zarzutu, ale świetnie, że te instrumenty tutaj funkcjonują i że się o nie dba, że się ich nie wyrzuca. Wymagają bardzo dużej opieki, ciepła, ale odwdzięczają się przepięknymi barwami – uzupełnił organista.

Świetnie brzmią z innymi instrumentami. Dziś z harfą, na której grał wirtuoz z Kostaryki - Carlos Peña Montoya – dodał Nowak.

- Piękny mariaż harfy z organami, ale też trudny do pogodzenia, bo harfa grała na dole, a organy na górze, więc mieliśmy dystans, który musieliśmy artystycznie pokonać. Tym razem, jak zawsze zresztą, udało się. Dziękujemy za bardzo serdeczne przyjęcie, za możliwość występu w Szczecinie, do którego bardzo chętnie przyjeżdżamy – podsumował Tomasz Adam Nowak.

Więcej o organach Barnima Grüneberga w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach TUTAJ
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-06-10, godz. 17:40 Szczecin i Pomorze Zachodnie, a polska racja stanu Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku. » więcej 2020-06-09, godz. 20:34 Kwaski wędrują po Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA] Rzeźby z Galerii Pod Sukniami szczecińskiego Nikifora, czyli Konrada Kwaska "wędrują" po alejach Jasnych Błoni. » więcej 2020-06-08, godz. 16:39 Zamaskowany koncert Grünebergowski w Szczecinie Pomiar temperatury ciała melomanów, maseczki i gorące brawa publiczności na pierwszym w tym roku Koncercie Grünebergowskim w Kościele św. Ducha w Zdrojach. » więcej 2020-06-07, godz. 17:01 Był remont wiekowych organów. W niedzielę „Koncert Grünebergowski” Pierwszy w tym roku „Koncert Grünebergowski” odbędzie się o godzinie 19 w kościele pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach. » więcej 2020-06-06, godz. 18:54 Opera na Zamku zaprasza na balet w sieci [WIDEO] Opera na Zamku w Szczecinie w sobotę nie zaprasza do siebie, do teatru, ale na swój kanał w serwisie YouTube. Od dziś można oglądać tam balet „Pieśń o ziemi" z żywiołową muzyką Romana Palestra, w choreografii włoskiego mistrza… » więcej 2020-06-03, godz. 12:55 Bez spektakli i filmów jeszcze po 6 czerwca Od 6 czerwca rusza czwarty etap odmrażania gospodarki w ramach którego do działalności będą mogły wrócić kina, teatry, opery czy filharmonie. Jednak nie w Szczecinie. » więcej 2020-06-01, godz. 20:51 Dzień Dziecka w małej księgarni... "Książka na Dzień Dziecka" - z taką propozycją wyszły szczecińskie małe księgarnie. » więcej 2020-05-31, godz. 14:57 Szerokie horyzonty Krzysztofa Meisingera Krzysztof Meisinger podpisał lukratywny kontrakt z brytyjską wytwórnią fonograficzną „Chandos”. » więcej 2020-05-31, godz. 10:52 Dzień Dziecka w księgarni Na Dzień Dziecka w literackim wydaniu zaprasza jedna z najmłodszych - jeśli nie najmłodsza - księgarnia w Szczecinie. » więcej 2020-05-30, godz. 17:53 Marek Grechuta wciąż inspiruje [WIDEO] Artyści z Piwnicy pod Baranami i studenci z pedagogami Akademii Sztuki w Szczecinie wspólnie zagrali w #OrkiestrzeDomowej. » więcej
159160161162163164165