Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Cezary Aszkiełowicz [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Fot. Cezary Aszkiełowicz [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Sławę przyniosły mu głośne premiery w teatrach operowych na świecie, a także koncerty ze słynnymi orkiestrami, choćby m.in. z Londyńską i Szkocką BBC, Berlińską, czy Narodową w Los Angeles. W piątek Łukasz Borowicz – jeden z najbardziej cenionych polskich dyrygentów brawurowo poprowadził szczecińskich symfoników. Zabrzmiała rzadko wykonywana muzyka Grażyny Bacewicz i Ralpha Vaughan Williamsa.
Repertuar jest podstawą atrakcyjności wszystkich koncertów. Z Państwa orkiestrą można wykonać muzykę z każdej epoki, o czym przekonałem się choćby dziś – powiedział Łukasz Borowicz.

- Podczas naszych spotkań od lat prezentujemy utwory niestandardowe wymykające się prostym pomysłom na zasadzie, jak koncert symfoniczny, to jakaś znana symfonia. Bardzo się cieszę, że odwaga w kształtowaniu repertuaru jest jednym ze znaków rozpoznawczych orkiestry i Filharmonii na mapie nie tylko Polski, ale także daleko poza Polską – uzupełnił artysta.

Przedstawiliśmy poza dziełem Grażyny Baczewicz „Musica sinfonica in tre movimenti” nieczęsto graną „Sinfonię Antartica” angielskiego twórcy Ralpha Vaughan Williamsa, który niezwykle opisał w niej historię zdobywania bieguna przez Brytyjczyka Roberta Falcona Scotta. Niestety, skończyła się tragicznie – dodał dyrygent.

- To jest utwór, który mrozi. To zimno antarktyczne jest odmalowane tak sugestywnie, że ma się wrażenie, że tam się jest. No i z bohaterem tego utworu dzięki poezji, która zresztą była przekazana publiczności w postaci wyświetlanego tekstu, mieliśmy fantastyczną przygodę nie tylko ze szczecińskimi filharmonikami, ale także z Chórem Kameralnym Akademii Sztuki ze znakomitym solo, chodzi o śpiew bez słów – stwierdził Łukasz Borowicz.

Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie przygotowała Barbara Halec, a partie solowe (sopran) w „Sinfonii Antartica” Ralpha Vaughan Williamsa wykonała Marta Bochenek.

Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2020-04-17, godz. 09:27 Kultura dla szczecinian to Dni Morza i Pyromagic. Kontrapunkt daleko w tyle Dni Morza i festiwal fajerwerków - to, według szczecinian, najbardziej rozpoznawalne kulturalne wydarzenia w mieście - informują twórcy raportu 'Energia Szczecińskiej Kultury'. » więcej 2020-04-12, godz. 18:16 Filharmonia zaprasza na koncert poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu Na kolejny koncert on-line zaprasza w Niedzielę Wielkanocną Filharmonia Szczecińska. Tym razem poświęcony będzie kompozytorowi i wokaliście Grzegorzowi Ciechowskiemu. » więcej 2020-04-07, godz. 21:06 Wystawa prac artystów-żołnierzy więzionych w sowieckich łagrach [WIDEO] Narodowe Centrum Kultury zaprezentowało na swojej stronie internetowej wystawę pod tytułem 'Niepamięci'. » więcej 2020-04-05, godz. 14:42 Taneczne treningi zespołu "Szczecinianie" odbywają się przez internet Zespół Pieśni i Tańca 'Szczecinianie' zostaje w domu, ale cały czas pracuje. Codziennie członkowie są zajęci, bo trenują. » więcej 2020-04-05, godz. 09:27 Animacja o twórcy m.in. Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki w internecie [WIDEO] Muzeum Historii Polski udostępniło w internecie animację poświęconą Marianowi Walentynowiczowi. Był rysownikiem. Spod jego ołówka wyszły postaci między innymi Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki. » więcej 2020-04-03, godz. 13:16 Miłość do kamienic pewnej szczecinianki [ZDJĘCIA] Właśnie ukazała się niemiecka wersja książki Moniki Szymanik 'Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki'. » więcej 2020-04-03, godz. 09:15 Program wsparcia dla artystów jest finansowany z funduszu na organizację Dni Morza 250 tysięcy złotych miasto przekaże na pakiet pomocowy dla artystów, którzy cierpią w związku z epidemią koronawirusa. Mówił o tym w 'Rozmowie pod krawatem' Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina. » więcej 2020-04-02, godz. 11:50 Ellis Marsalis nie żyje W wieku 85 lat zmarł amerykański pianista jazzowy Ellis Marsalis. Przyczyną śmierci były komplikacje związane z koronawirusem. » więcej 2020-04-01, godz. 07:30 "To szansa dla młodych twórców". Można zgłaszać się do konkursu Od 1 kwietnia do 31 sierpnia można wysyłać zgłoszenia na I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski imienia Mieczysława Karłowicza. » więcej 2020-03-29, godz. 17:32 Muzeum Techniki i Komunikacji zaprasza do internetu Muzeum jest zamknięte, ale jego zasoby można obejrzeć w internecie. » więcej
154155156157158159160