Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Aleksandra Świgut – pianistka. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Aleksandra Świgut – pianistka. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Kompozycje Lili Boulanger i Maurice’a Ravela zabrzmią dziś w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Solistką wieczoru będzie polska pianistka Aleksandra Świgut.
Artystka znana publiczności jako solistka i kameralistka karierę sceniczną z powodzeniem łączy z nauczaniem w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W Złotej Sali zagra Koncert fortepianowy nr 2 f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

- To jest jedno z dwóch dzieł Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę. Miał zaledwie 19 lat, kiedy go napisał. Większość partii, ornamentacji w tym Koncercie improwizował, bo był znakomitym improwizatorem, nie tylko kompozytorem. To utwór, który nie ustępuje prawie 45-minutowemu Koncertowi e-moll. F-moll jest może skromniejszy w rozmiarach, natomiast nie ustępuje ekspresji pierwszego Koncertu fortepianowego. Także jestem bardzo szczęśliwa, że pojawię się z tym dziełem w przepięknej Złotej Sali Filharmonii – powiedziała Aleksandra Świgut.

Solistce towarzyszyć będą szczecińscy symfonicy pod dyrekcją greckiej dyrygentki Zoi Tsokanau. Początek wieczoru o godzinie 19.


Program
Lili Boulanger – D’un soir triste
Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy nr 2 f-moll op. 21
Maurice Ravel – Moja matka gęś, suita symfoniczna na orkiestrę (Ma Mère l'Oye)
Maurice Ravel – Dafnis i Chloe - suita nr 2

Wykonawcy
Aleksandra Świgut – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Zoi Tsokanou – dyrygent
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-14, godz. 09:25 Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały" To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia. » więcej 2024-06-13, godz. 22:07 Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze. » więcej 2024-06-13, godz. 19:27 Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia. » więcej 2024-06-13, godz. 16:16 Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO] Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście". » więcej 2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej
10111213141516