Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Aleksandra Świgut – pianistka z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii m. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Zoi Tsokanau. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Aleksandra Świgut – pianistka z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii m. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Zoi Tsokanau. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Znana melomanom z wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych w kraju i zagranicą. Również z występów solistycznych i kameralnych. Jest artystką, której dorobku nie da się zamknąć w jednym nurcie wykonawczym.

Aleksandra Świgut karierę sceniczną z powodzeniem łączy z nauczaniem. Jest cenionym pedagogiem – doktorem sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wystąpiła w piątek, 20 stycznia 2023 roku z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Za pulpitem dyrygenckim stanęła Zoi Tsokanau – pierwsza grecka dyrygentka w historii, której powierzono prowadzenie najważniejszej, 120-osobowej orkiestry w tym kraju – Thessaloniki State Symphony. Jest głównym jej dyrygentem, a także dyrektorem artystycznym. Pod jej batutą zabrzmiał w Szczecinie przejmujący utwór „D'un soir triste” (O smutnym wieczorze) napisany przez niezwykłą Lili Boulanger na krótko przed jej śmiercią. Dzieło było swoistym pożegnaniem ze światem młodej, bo zaledwie 25-letniej kompozytorki.

Tsokanau dyrygowała również dwiema suitami orkiestrowymi Maurice’a Ravela – słynną nr 2 z baletu „Dafnis i Chloe” oraz „Moja matka gęś” (Ma mère l'Oye). Z wyczuciem stylu poprowadziła symfoników w dziełach wyróżniających się techniczną perfekcją oraz fantazyjną wyobraźnią francuskiego impresjonisty.

Punktem kulminacyjnym wieczoru był jednak występ Aleksandry Świgut. Artystka przedstawiła rzadziej wykonywany przez pianistów Koncert fortepianowy nr 2 f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Niezwykłe spotkanie z publicznością zakończyła zagraną na bis miniaturą „Marzenie miłosne” Franciszka Liszta.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Aleksandrą Świgut
 

Zobacz także

2024-03-26, godz. 19:58 Odeszła Wanda Szewczyk z kina Pionier 1907 [WSPOMNIENIE] W niedzielę, 24 marca na stronie kina Pionier 1907 znalazła się krótka informacja: Z wielkim bólem zawiadamiamy, że dziś odeszła od nas Wanda Szewczyk… » więcej 2024-03-26, godz. 21:22 "Pasja według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha w ramach projektu "Muzyka dawna w Pomeranii" [ROZMOWA] W sobotę (23 marca) Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła do Kaplicy Baptystów na "Pasję wedługg św. Jana " Jana Sebastiana Bacha. Szczecińskie wykonanie… » więcej 2024-03-26, godz. 21:26 Świat Rolanda Topora z plasteliny [ROZMOWA] Premiera najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej, laureatki Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 16:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ] W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej
12345