Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci Arkadiusza Gacparskiego otwarto wystawę prac znanego rysownika.
Tworzył o każdej porze dnia i nocy – powiedziała Iwona Gacparska, wdowa po artyście.
- Udało mi się zebrać cząstkę wszystkich prac Arka. Jest to może nawet jedna setna tego, co narysował. Są tutaj karykatury i portrety. Oczywiście przeważają karykatury, ale nie brakuje też rysunków satyrycznych, plakatów i projektów scenograficznych. Jest tego bardo dużo. Pomysły na to rodziły się z życia, więc każdy z rysunków ma swoją historię. Cieszę się, że tego jest tak dużo. Mogłabym chyba obdzielić w roku 10-lecia wiele instytucji, w których można byłoby zrobić wystawę i każda wystawa byłaby na prawdę inna – dodała Iwona Gacparska.
Całym sercem wspierał Pogoń Szczecin rysując karykatury piłkarzy. Z ogromną pasją malował też swoją córkę Anielę.
- Mój tata był w domu, kiedy wykonywał różne prace. Zawsze z ciekawością patrzyłam, ponieważ tata potrafił zrobić coś z niczego. Tych prac jest wiele. Jednak jeśli miałabym wybrać jedną, która jest najbardziej bliska mojemu sercu, to jest mój portret. Miałam wtedy sześć lat. W tej chwili jest wyeksponowany w domu na honorowym miejscu. Jest to najpiękniejsza pamiątka, jaką mamy – podsumowała Aniela Gacparska.
Należał do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, był przyjacielem aktorów i Związku Artystów Scen Polskich, a swoje prace prezentował w Polsce i zagranicą. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal „Dymny żongler dwusturęki” i słynne „Dymnalia” poświęcone twórczości Wiesława Dymnego.
Wystawa prac Arkadiusza Gacparskiego w Książnicy Pomorskiej będzie czynna do 29 kwietnia 2023 roku.
Zobacz także
2021-09-11, godz. 14:04
Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie
Wyjątkowe spotkanie z zapomnianymi brzmieniami. Na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie rozpoczyna się w sobotę czwarta edycja Dni Muzyki Żydowskiej.
» więcej
2021-09-10, godz. 17:57
Rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”
Otwarcie wystawy prezentującej sylwetkę kompozytora Marka Jasińskiego zainaugurowało w piątek w Stargardzie I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”.
» więcej
2021-09-09, godz. 19:29
Chór ZUT-u z nagrodą na festiwalu w Indonezji [WIDEO]
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zdobył kolejna prestiżową nagrodę.
» więcej
2021-09-09, godz. 17:54
Kolejny dzień Kontrapunktu [ZDJĘCIA]
W czwartek na Kontrapunkcie kolejne trzy spektakle.
» więcej
2021-09-09, godz. 12:08
Zmarł Wiesław Gołas
Nie żyje Wiesław Gołas - polski aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej.
» więcej
2021-09-08, godz. 15:00
Stargardzkie Centrum Nauki „Filary” zaprasza na bezpłatne zwiedzanie
Już ponad sto osób zgłosiło się do pilotażowego zwiedzania Stargardzkiego Centrum Nauki "Filary".
» więcej
2021-09-08, godz. 09:15
55. Przegląd Teatrów Małych Form na półmetku
W środę kolejne prezentacje w ramach Kontrapunktu.
» więcej
2021-09-07, godz. 07:35
"Mocne uderzenie, trzeba trochę pomyśleć"
W Szczecinie trwa święto teatralne, czyli 55. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Festiwal od kilku lat ma dwa nurty konkursowe: konkurs główny i OFF Kontrapunkt.
» więcej
2021-09-06, godz. 18:04
Nie żyje legenda kina i teatru, aktor Jean-Paul Belmondo
Nie żyje ikona kina francuskiego - legendarny aktor Jean-Paul Belmondo. Miał 88 lat.
» więcej
2021-09-06, godz. 16:22
Szczecińska Filharmonia może mieć scenę plenerową
Plenerowa scena przy Filharmonii Szczecińskiej - szczecińscy radni komisji kultury zgodzili się, aby przeznaczyć 50 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji, koncepcji programowo-funkcjonalnej. Przygotują ją projektanci nagradzanego…
» więcej