Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci Arkadiusza Gacparskiego otwarto wystawę prac znanego rysownika.
Tworzył o każdej porze dnia i nocy – powiedziała Iwona Gacparska, wdowa po artyście.
- Udało mi się zebrać cząstkę wszystkich prac Arka. Jest to może nawet jedna setna tego, co narysował. Są tutaj karykatury i portrety. Oczywiście przeważają karykatury, ale nie brakuje też rysunków satyrycznych, plakatów i projektów scenograficznych. Jest tego bardo dużo. Pomysły na to rodziły się z życia, więc każdy z rysunków ma swoją historię. Cieszę się, że tego jest tak dużo. Mogłabym chyba obdzielić w roku 10-lecia wiele instytucji, w których można byłoby zrobić wystawę i każda wystawa byłaby na prawdę inna – dodała Iwona Gacparska.
Całym sercem wspierał Pogoń Szczecin rysując karykatury piłkarzy. Z ogromną pasją malował też swoją córkę Anielę.
- Mój tata był w domu, kiedy wykonywał różne prace. Zawsze z ciekawością patrzyłam, ponieważ tata potrafił zrobić coś z niczego. Tych prac jest wiele. Jednak jeśli miałabym wybrać jedną, która jest najbardziej bliska mojemu sercu, to jest mój portret. Miałam wtedy sześć lat. W tej chwili jest wyeksponowany w domu na honorowym miejscu. Jest to najpiękniejsza pamiątka, jaką mamy – podsumowała Aniela Gacparska.
Należał do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, był przyjacielem aktorów i Związku Artystów Scen Polskich, a swoje prace prezentował w Polsce i zagranicą. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal „Dymny żongler dwusturęki” i słynne „Dymnalia” poświęcone twórczości Wiesława Dymnego.
Wystawa prac Arkadiusza Gacparskiego w Książnicy Pomorskiej będzie czynna do 29 kwietnia 2023 roku.
Zobacz także
2020-02-22, godz. 08:57
"To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka
Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka.
» więcej
2020-02-21, godz. 17:22
Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA]
Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii.
» więcej
2020-02-21, godz. 07:25
"Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu
Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów.
» więcej
2020-02-19, godz. 08:02
Jubileusz Czarnego Kota Rudego
Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-18, godz. 17:52
Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-16, godz. 15:38
"Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego
Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski.
» więcej
2020-02-15, godz. 20:19
Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
» więcej
2020-02-15, godz. 12:00
Premiera w Operze na Zamku
Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku.
» więcej
2020-02-11, godz. 18:26
"Romeo i Julia" na Walentynki w Operze na Zamku
Premiera "Romea i Julii" w Operze na Zamku już w najbliższy piątek. To znana historia dwojga kochanków wprost ze słynnego dramatu Szekspira.
» więcej
2020-02-09, godz. 16:47
Opóźniony samolot z Londynu, winna "Ciara"
W Goleniowie samolot miał wylądować o godz. 17. Wystartował o godz. 16.30 - opóźnienie spowodował silny wiatr.
» więcej