Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Pieśni twórców m.in. do ballad Adama Mickiewicza, pierwotnie napisane na głos solowy i fortepian, na zamówienie Filharmonii w Szczecinie zostały zorkiestrowane przez Piotr Mossa – cenionego polskiego kompozytora tworzącego od kilkudziesięciu lat we Francji.
- Jak się orkiestruje, to się wchodzi w świat kompozytora. Staram się oczywiście być mu wierny. Opracowując ballady Mickiewiczowskie Carla Loewego, pomyślałem, że ja je zrobię tak, jakby on teraz to zrobił. On nie miał takiego zestawu ilustracyjnego, jaki mamy dziś, to znaczy perkusji. W związku z tym u mnie perkusja się trochę rozszalała, jednocześnie jest harfa, zresztą nie tylko u Loewego, ale u Emilie Mayer również. No i wykorzystałem fortepian, który nieczęsto bywał w XIX wiecznej orkiestrze jako instrument orkiestrowy – powiedział Piotr Moss.
Partie solowe doskonale zaśpiewali: Mariusz Godlewski (baryton) oraz sopranistki występujące w nagłym zastępstwie – Nadja Korovina i Joanna Freszel.
- Ja się szalenie cieszę, że znam Pana Piotra Mossa. Jest przede wszystkim niezwykle taktowny i szlachetny, i właśnie to było słychać w tej orkiestracji. Ten styl, te niuanse, one wszystkie były zawarte w odpowiednim użyciu danych instrumentów. I dzięki temu, że to jest świetnie napisane, to się bardzo lekko i wygodnie śpiewało – podsumowała Joanna Freszel.
Publiczność gorąco oklaskiwała solistów, szczecińskich symfoników prowadzonych przez brytyjskiego dyrygenta Davisa Roberta Colemana oraz Piotra Mossa – autora genialnych orkiestracji dzieł Emilie Mayer i Carla Loewego.
Program
Carl Loewe – wybór pieśni do ballad Adama Mickiewicza w orkiestracjach Piotra Mossa
• Czaty (Die Lauer) z op. 49
• Panicz i dziewczyna (Der junge Herr und das Mädchen) z op. 50
• Trzech budrysów (Die drei Budrisse) z op. 49
• Pani Twardowska (Frau Twardowska) op. 51
Emilie Mayer – wybór pieśni w orkiestracjach Piotra Mossa
• O lass mich dein gedenke z op. 7 (sł. Herman Kletke)
• Wenn der Abendstern der Rose z op. 7 (sł. Helmina von Chezy)
• Du bist wie eine Blume z op. 7 (sł. Heinrich Heine
• Abendglocken (sł. Johann Nepomuk Vogl)
• Der Erlkönig (sł. Johann Wolfgang von Goethe)
Wykonawcy
Joanna Freszel – sopran
Nadja Korovina – sopran
Mariusz Godlewski – baryton
David Robert Coleman – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Katarzyna Jackowska – prowadzenie
Zobacz także
2024-02-07, godz. 17:41
Apokaliptyczne miasto na pracach szczecińskich uczniów [ZDJĘCIA]
Wizję Szczecina w czasie apokalipsy przedstawili uczniowie szczecińskiego Technikum Ekonomicznego. To wystawa pt. „Myślami w innym świecie”, którą otwarto w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego.
» więcej
2024-02-06, godz. 14:22
Nie żyje aktor Wiesław Orłowski.
Aktor Wiesław Orłowski nie żyje. Miał 62 lata.
» więcej
2024-02-06, godz. 07:57
Inspektor Jass gra już siedem lat [ZDJĘCIA]
Standardy jazzowe na 7 urodziny cyklu koncertów "Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle" usłyszała publiczność wczoraj wieczorem w Domu Kultury 13 Muz. Wystąpili studenci najmłodszego wydziału Akademii Sztuki - Wydziału…
» więcej
2024-02-05, godz. 19:05
Zostań artystą. Dni otwarte w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. prof. Marka Jasińskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Najmłodszy big band w Szczecinie działa w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego. Od dzisiaj można składać składać wnioski o przyjęcie na egzamin wstępny do tej szkoły.
» więcej
2024-02-05, godz. 15:57
"Inspektor Jass na tropie", czyli jazz z historią w tle obchodzi swoje 7. urodziny [ZDJĘCIA]
Inspektor Jass to cykl koncertów Domu Kultury 13 Muz mających na celu powiększenie grona wielbicielu tej swobodnej, niczym nie skrępowanej muzyki czyli jazzu.
» więcej
2024-02-04, godz. 07:59
"María de Buenos Aires" na scenie w Wilii Lentza [ZDJĘCIA]
Operita Ástora Piazolli "María de Buenos Aires" miała premierowe pokazy w piątek i w sobotę na scenie Willi Lentza.
» więcej
2024-02-02, godz. 14:10
Chór „Don Diri Don” po wojażach w Tajlandii. Dziś zaprasza na koncert kolęd i pastorałek
Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów śpiewaczych. Występuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu.
» więcej
2024-02-02, godz. 10:56
Orkiestra Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zagra w Filharmonii Narodowej w Warszawie
Założona w 1901 roku. Na pierwszym koncercie, 5 listopada 1901 zagrał m.in. światowej sławy pianista, kompozytor i przyszły mąż stanu, Ignacy Jan Paderewski. Orkiestrą dyrygował Emil Młynarski. Dziś, 2 lutego 2024 roku w Filharmonii…
» więcej
2024-02-02, godz. 09:32
Jubileuszowy Koncert Sakralny Chóru Politechniki Morskiej
Kilkanaście Grand Prix, m.in. w Tajwanie, Czechach, Słowacji, we Włoszech oraz na Litwie i około 50 Złotych Medali na międzynarodowych konkursach. Jest wizytówką Szczecina, regionu i Polski. Chór Politechniki Morskiej obchodzi 20-lecie…
» więcej
2024-02-01, godz. 14:47
Premiera filmu o filii obozu Ravensbrück w Chojnie
13 lutego odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o filii obozu Ravensbrück w Chojnie. Obraz pt. "Marsz śmierci" powstał przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.
» więcej